Alpine ka njoftuar datën e nisjes për makinën e saj 2021 Formula 1 pasi përfundoi një zjarr të suksesshëm në fabrikën e saj Enstone javën e kaluar.

Pas ribrandimit të operacionit të mëparshëm Renault gjatë dimrit, Alpine do të paraqesë makinën e saj të re F1, A521, në botë në 2 Mars.

Kjo e bën Alpine ekipin e shtatë që konfirmon planet e tij të nisjes përpara sezonit të ri, duke lënë vetëm Red Bull, Haas dhe Aston Martin për të finalizuar një datë për të zbuluar makinat e tyre.

Alpine do të hyjë në sezonin e ri me një imazh të freskët dhe një rresht të ri shoferi pasi dy herë kampioni i botës Fernando Alonso bashkohet me ekipin për një të tretën në Enstone.

Alonso do të jetë partneri i tanishëm Esteban Ocon, i cili shënoi podiumin e tij të parë F1 për Renault në Grand Prix të Sakhir të vitit të kaluar.

Ka pasur gjithashtu disa ndryshime të dukshme në nivelin e drejtimit për markën franceze, me ish-shefin e Renault F1 Cyril Abiteboul që u largua në janar.

Ish-shefi i Suzuki MotoGP Davide Brivio është bashkuar në rolin e drejtorit të garave, ndërsa parashikohet që drejtori ekzekutiv ekzistues Marcin Budkowski të rritet për t’u bërë drejtori i ekipit.

Laurent Rossi gjithashtu ka marrë rolin si CEO i të gjithë operacionit Alpine, duke arritur deri në ndarjen e saj të makinave rrugore gjithashtu.

Alpine përfundoi një zjarr të suksesshëm të makinës së re javën e kaluar dhe tani është në procesin e finalizimit të planeve përpara nisjes së makinës muajin tjetër. Ekipi do të nisë në të njëjtën ditë me Mercedes.

Një transmetim i përkohshëm Alpine u zbulua muajin e kaluar në një ngjarje të Grupit Renault, por do të zëvendësohet nga skema e plotë e ngjyrave të sezonit që është vendosur të zbulohet në ngjarjen e nisjes.

Shqetësimet u ndezën për përgatitjet para-sezonale të ekipit kur Alonso u përfshi në një aksident gjatë çiklizmit në Zvicër javën e kaluar. Spanjolli kërkoi një operacion korrigjues pasi kishte thyer nofullën e sipërme, por që atëherë është shkarkuar dhe pritet të jetë plotësisht i aftë për fillimin e sezonit të ri.

Makina Alpine A521 do të përfundojë mbarimin e saj të parë të zgjatur në fillim të provave para-sezonale në Bahrein në 12-14 Mars, dy javë para fillimit të sezonit të ri.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu