Skuadra e njohur më parë si Renault duroi një sezon të vështirë për hapjen e sezonit Bahrain GP, me Fernando Alonso në pension dhe shokun e ekipit Ocon duke përfunduar në një pozitë zhgënjyese të 13-të.

Ishte hera e parë që nga GP Spanjoll i vitit të kaluar që asnjë nga makinat e ekipit Enstone nuk përfundoi në pikë.

Shanset e garës së Ocon në Sakhir u komprometuan duke filluar nga 16 në rrjet pasi ai nuk ishte në gjendje të kompletonte xhiron e tij të fundit fluturuese kur Carlos Sainz Jr i Ferrarit prodhoi një flamur të verdhë në momentet e vdekjes së Q1.

Me një luftë jashtëzakonisht të ngushtë në mesfushë, Ocon beson se Alpine duhet të bëjë gjithçka siç duhet në mënyrë që të jetë në 10 të parët.

“Isshtë e qartë se ajo që na dëmtoi është pozicioni fillestar,” tha Ocon. “Nëse do të fillonim brenda 10 më të mirëve, natyrisht që ju tashmë jeni brenda pikëve, por edhe i 11-ti ose i 12-ti do të kishte pasur një shans që ne të futeshim në pikë.

“Ne nuk kemi ndonjë diferencë dhe duhet të nxjerrim maksimumin nga makina për të qenë në gjendje ta bëjmë atë.

Esteban Ocon, Alpine F1 në Konferencën për Shtyp

Esteban Ocon, Alpine F1 në Konferencën për Shtyp

Foto nga: Pishina FIA

“Ne kemi mënyra të qarta për të parë se ku po na mungon pak performanca ose ku kemi një fushë për t’u përmirësuar. Ne e dimë se ku është, na takon ne ta gjejmë atë dhe të gjejmë më shumë ritëm për ngjarjet e ardhshme në mënyrë që të japim pak më shumë një diferencë “.

Lexoni gjithashtu:

Ndërsa Ocon ka përshëndeti motorin e Renault 2021 si më të mirin që ai ka drejtuar në Formula 1, Francezi pranon që Alpine ende ka nevojë të rikuperojë disa nga performancat e shasisë të humbura gjatë ndryshimeve të rregullimit.

Ai thotë, megjithatë, se ekipi i tij tashmë ka përcaktuar fushat kryesore ku duhet të përmirësohet.

“Sigurisht që rregullat e reja kanë ndryshuar shumë gjëra,” shtoi ai. “Siç thonë të gjithë, është një vit që ne mbajmë të njëjtat rregulla dhe mbartim nga viti i kaluar, por ky nuk është realiteti.

“Në fakt, shumica e makinës është e re për të gjithë. Për ne me siguri pasi e dimë se çfarë kemi në makinë. Të gjithë humbën një sasi të mirë kontrolli dhe forcë dhe të gjithë po përpiqen ta marrin atë përsëri në vetura.

“Për momentin me rregullat e reja të gjithë janë më të ngadaltë dhe ne jemi gjithashtu krahasuar me makinën që kemi pasur vitin e kaluar kështu që ne dimë se ku ta gjejmë kohën dhe ne e dimë se ku ta rimarrim atë kohë xhiroje.

“Pjesa e zbulimit atje ku është, që është bërë tani, tani duhet ta bëjmë.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu