Kur Esteban Ocon mori makinën e re të Alpine në pista në fillim të provave para-sezonale në Bahrein të Premten, kutia ajrore me madhësi dhe mbulesa e motorit në A521 menjëherë tërhoqi vëmendjen e vëzhguesve dhe tifozëve.

Ndërsa ekipet F1 zakonisht tentojnë të paketojnë njësinë e energjisë sa më fort që të jetë e mundur, modeli rrënjësisht i ndryshëm i Alpine dukej si një kthim prapa në vitet 70, kur mbulesat gjigante të motorëve ishin për pak kohë në modë.

Budkowski tha se ai ishte “pak i befasuar nga sasia e trupit që turpëron në makinën tonë”, por shpjegoi se zgjedhja e skuadrës Enstone ishte e rrënjosur në aerodinamikë.

Lexoni gjithashtu:

“It’sshtë një zgjedhje teknike, ne zbuluam se dobësimi i shtyllave anësore ishte një drejtim pozitiv, i cili nuk është asgjë e re në të vërtetë,” tha Budkowski të Shtunën.

“Ne kemi ripaketuar dhe zhvendosur disa nga gjërat e mëdha në makinë, dhe i kemi vendosur ato pas hyrjes së ajrit. Po, kjo jep një formë mjaft të spektakolare të rëndë në makinë, por funksionon për ne.

“Ka kompromise në qendër të gravitetit, por zakonisht performanca aero fiton mbi peshën dhe qendrën e gravitetit.”

ANALIZA: Çfarë qëndron prapa kutisë së ajrit të Alpine?

Fernando Alonso, Alpine A521

Fernando Alonso, Alpine A521

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

Gjatë sezoneve jashtë sezonit, ekipet F1 ishin të vështirë për të gjetur zgjidhje të reja në zonën e dyshemesë, performanca aero e së cilës është zvogëluar nga rregulloret e rregulluara të 2021.

Budkowski tha se ekipi i tij u intrigua nga zgjidhjet e dizajnit që rivalët e saj dolën pasi çdo veshje në paddock më në fund mori një shans për të parë një garë.

“Ne jemi pothuajse si të gjithë të tjerët në korsinë e gropave, ne po shikojmë fotografi të makinave të tjera, inxhinierët që kthehen në fabrikë po kalojnë nëpër fotografi dhe do të shohin nëse ka ide të mira apo jo në makinë,” Budkowski shtuar.

“Unë mendoj se ka gjëra interesante për çdo makinë. Zona që ka ndryshuar më shumë është lloji i pjesës së pasme të dyshemesë, e cila është vendi ku ndodhën ndryshimet e rregullimit.

“Pjesa e pasme e makinës dhe padyshim zonat komplekse që janë të dyshuarit e zakonshëm; krahu i përparmë, bordet e anijeve, janë ato që po shikojmë.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu