Duke folur ekskluzivisht për Autosport, Kampioni i Botës F1 1978 Andretti – ekipi i familjes i të cilit vrapoi Kalifornian Herta në fitoren e katërt në karrierën e tij në Serinë IndyCar në Shën Petersburg të Dielën – thotë lajmin se një çmim i dytë i madh në Miami do të bashkohet me GP të Shteteve të Bashkuara të Austin në F1 2022 orari është koha perfekte që Herta të bëjë ndërrimin.

“Unë mendoj se Amerika është ndoshta i vetmi vend në planet që mund të presë siç duhet dy gara të Formula 1,” tha Andretti për Autosport.

“Shumë sinqerisht, unë mendoj se baza kryesore e F1 në Amerikë është disi e nënvlerësuar, por duhet të përshëndetet – dhe e vetmja gjë që me të vërtetë po mungon është një shofer amerikan.

“Unë jam duke bërë presion si ferr për Colton. Duhet ta mbani mend, Colton shkoi për të garuar në Angli kur ishte 15 vjeç, të gjitha vetë.

“Ky ka qenë gjithmonë objektivi i tij [to get to F1] por ai është shumë i qetë dhe modest, nuk është i shtyrë, por unë shoh një cilësi atje – një cilësi të Formula 1.

“Kjo është nga fjala go – ai është një kualifikues i shkëlqyeshëm, dhe kjo është me të vërtetë e rëndësishme, nga sa kam parë garat që fitoi në COTA dhe Laguna Seca, të dy garat u fituan me shpejtësi të papërpunuar.

“Jo strategji, jo kilometrazhin e karburantit, dhe ai është duke fituar kundër IndyCar më të mirë që ka për të ofruar – Scott Dixon dhe Will Power – ata ishin tek ai që nga fillimi, dhe ai nuk e vuri një timon gabim, të gjitha pitstops ishin perfekte.

Colton Herta, Andretti Autosport Honda

Colton Herta, Andretti Autosport Honda

Foto nga: Richard Dole / Imazhe Motorsport

“Unë jam me të vërtetë një tifoz i Colton, unë jam në gropën e tij gjatë garave, dhe ai është thjesht shumë i qetë dhe i mbledhur. E dashuroj ate. Ai përshtatet me gjithçka, ky është një çelës i madh për gjithçka.

“Ju dëgjoni njerëz që ankohen – ‘është shumë e rrëshqitshme, është shumë me erë” – ai thjesht vazhdon me të, është e njëjtë për të gjithë, thjesht gjeni një mënyrë të çuditshme për ta bërë atë!

“Dhe kjo është ajo që ai bën çdo herë. Më pëlqen ajo.”

Lexoni gjithashtu:

Andretti mendon se vendosja e talentit më emocionues të Amerikës me rrota të hapura me një ekip drejtues përpara do të thoshte që SHBA do të “çmendeshin për F1” – por vuri në dyshim kriteret aktuale për sistemin e pikave të superlicencës.

Ai gjithashtu beson se Herta, i cili u bë fituesi më i ri ndonjëherë i një gare IndyCar në 2019 në moshën 18 vjeç, duhet të bëjë lëvizjen më shpejt sesa më vonë.

“Do të na duhej shoferi amerikan me një ekip të lartë, jo në pjesën e pasme pa asnjë shans,” shtoi Andretti. “Nëse mund të gjeni një shofer amerikan në F1, duke prodhuar rezultate, do ta kishit Amerikën të çmendur për F1.

“Mercedes shet shumë vetura këtu, është një treg i madh, imagjinoni se çfarë mund të bëjnë me të? Do të rrisë vlerësimet në TV gjithashtu. Por kjo duhet të ndodhë brenda një viti apo më shumë, ose ata do ta konsiderojnë atë si shumë të vjetër.

“Ai është 21 vjeç, kështu që është një kohë e mrekullueshme dhe e kuptoj mungesën e kufizimeve të testimit dhe licencës. Por, dua të them, ai fëmijë rus [Nikita Mazepin] merr një superlicence, dhe djali që është në nivelin shumë të lartë këtu nuk mund të marrë një? Ka diçka që nuk shkon atje! ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu