Russell po hyn në vitin e fundit të kontratës së tij Williams F1 në 2021, duke çuar në sugjerime se ai mund të rritet për t’u bashkuar me ekipin mëmë Mercedes për sezonin e ardhshëm.

Mercedes ka mbështetur karrierën garuese të Russell që nga fundi i 2016 dhe vendosi ta përgatisë atë për të garuar për ekipin e saj kur Lewis Hamilton doli pozitiv për COVID-19 përpara Çmimit të Madh të Sakhir.

Russell dominoi garën dhe ishte në rrugën e fitores para një përzierje gomash dhe një birë që e la atë të përfundonte garën e nëntë, por performanca i rriti vetëm thirrjet që atij t’i jepej një ngritje në të ardhmen.

Mercedes ka dy vende të lira për 2022 pasi Hamilton nënshkroi vetëm një zgjatje të kontratës për një vit, duke i dhënë ekipit liri në tregun e shoferëve.

Russell theksoi se çdo vendim mbi një vend Mercedes ishte “nga duart e mia”, dhe se nuk ishte bërë asnjë premtim mbi një promovim të mundshëm.

“Toto [Wolff] gjithmonë më ka dhënë fjalën e tij dhe ai gjithmonë më ka dhënë mundësinë kur ata besojnë se e meritoj atë, ”tha Russell.

“Ata më kanë thënë se unë jam pjesë e së ardhmes së tyre. Kurdoherë që kjo mund të jetë është përsëri kur ata besojnë se koha është e duhur. Unë mendoj se shumë njerëz mendojnë se viti i ardhshëm është rruga e natyrshme.

Foto nga: Williams

“Por në mënyrë të barabartë, gjërat ndryshojnë shumë, shumë shpejt në motor, veçanërisht në Formulën 1. Kështu që as që po mendoj për të qenë i sinqertë.

“Padyshim që unë kisha një shije të jetës në pjesën e përparme të rrjetit vitin e kaluar, por siç thashë, unë jam përqendruar vetëm këtu dhe tani, duke u përqëndruar në Bahrein. Nëse performoj në rrugë të mbarë dhe realizoj, duke vazhduar në të njëjtën rrugë dhe progres në të cilin kam qenë deri më tani, mendoj se në të ardhmen do të vijë mundësia.

“Por unë as nuk po mendoj për të dhe nuk janë bërë aspak premtime.”

Russell ka luajtur gjatë gjithë kohës së tij në Williams, pavarësisht se nuk ka shënuar kurrë një pikë F1 me ekipin, dhe asnjëherë nuk është kualifikuar nga një shok i ekipit gjatë vozitjes për në skuadrën britanike.

Williams po hyn në sezonin 2021 i rritur nga marrja e tij nga grupi amerikan i investimeve Dorilton Capital verën e kaluar, duke shënuar një epokë të re për ekipin pasi luftoi në këmbët e kampionatit në vitet e fundit.

I pyetur se cilat do të ishin planet e tij nëse Mercedes nuk do ta nënshkruante atë në ekipin e saj për 2022, Russell foli për perspektivat e ardhshme të Williams.

“Ka shumë spekulime dhe mendime përpara sezonit 2022 ku do të jem,” tha Russell.

“Nëse kjo nuk do të ndodhte, ajo që shumica nga ju po spekuloni, është një pozicion interesant për mua. Por siç qëndron aktualisht me gjithë investimin nga Dorilton, ndryshimet që kam parë tashmë duke ndodhur në Williams ms Williams kanë përfunduar të fundit në konstruktorët për tre sezonet e fundit. Nuk mendoj se do të jetë kështu në vitin 2022.

“Unë shoh një të ardhme shumë të ndritur këtu. Ka një mundësi masive për çdo ekip në F1 për vitin 2022, dhe siç kanë thënë djemtë, me investimin që kemi marrë, me djemtë që janë tashmë këtu, me djemtë si Jost [Capito] kush po hyn, marrëdhënia që është ndërtuar me Mercedes, po duket shumë emocionuese për ekipin.

“Unë mendoj se kam marrë një vendim shumë interesant në duart e mia nga mesi i këtij viti, por tani as nuk po mendoj për këtë”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu