Pas fitimit të titullit FIA Formula 2 në vitin 2020, Schumacher i mbështetur nga Ferrari po diplomon në F1 me Haas në 2021, 30 vjet pas debutimit të babait të tij në 1991 me Jordaninë.

Michael Schumacher vazhdoi të bëhet shoferi më i suksesshëm në histori me shtatë tituj botërorë, i krahasuar vetëm kohët e fundit nga Lewis Hamilton, por Schumacher Jr nuk beson se mbiemri i tij i shquar do ta ngarkojë atë me peshën e pritjes.

“Unë kurrë nuk kam thënë se ishte presion dhe mendoj se jam shumë i sigurt që nuk do ta them kurrë sepse jam shumë i lumtur që mbaj këtë mbiemër dhe jam shumë i lumtur që e mbaj këtë emër përsëri në Formula 1, “Tha Schumacher në nisja e sfiduesit të Haas ‘2021.

“Jam shumë krenar për të. Likeshtë si një nxitje për mua dhe më jep motivim çdo ditë për të punuar sa më shumë që të mundem.”

Schumacher ishte vetëm pesë vjeç kur babai i tij mori titullin e tij të shtatë dhe të fundit në botë me Ferrari dhe ishte 13 vjeç kur Michael u tërhoq nga F1 në fund të sezonit 2012.

21-vjeçari ende mendon se ai indirekt arriti të mësonte disa mësime të rëndësishme nga babai i tij në lidhje me garën në F1, duke përfshirë nevojën për të ndërtuar një ekip rreth tij.

Mick Schumacher Abu Dhabi F1 provë 2020

Mick Schumacher Abu Dhabi F1 provë 2020

“Padyshim që ka disa faktorë të ndryshëm [I learnt], “Shpjegoi Schumacher.

“Për mua, më i madhi, të cilin e kam bërë tashmë për një kohë të gjatë tani është që ju doni të keni një lidhje shumë të fortë me ekipin. Dhe kjo është me të vërtetë ajo për të cilën synoj gjithashtu.

“Kjo është një nga pikat e forta dhe të jesh mendërisht aq i fortë sa mund të jemi në çdo situatë është gjithashtu një gjë që është vërtet e rëndësishme.

“Dhe pastaj në thelb, vetëm duke filluar sezonin në një nivel të lartë dhe shpresojmë se do të jemi në gjendje të mbartim gjithçka që kam mësuar në vitet e mia të kaluara dhe të jemi në gjendje të interpretoj në një nivel të lartë.”

Schumacher zbuloi se ai kishte disa biseda në lidhje me metodat e babait të tij me Jock Clear, i cili ishte inxhinier i garës së Michael në Mercedes në 2011 dhe 2012 dhe tani është një trajner i shoferit Ferrari, i cili përfshin punën me anëtarët e akademisë si Schumacher.

“Jock Clear, unë kam qenë duke biseduar me të shumë gjatë viteve të fundit,” tha Schumacher.

“Unë mendoj se hera e parë që kam punuar në të vërtetë me të ishte në 2014.

“Kam pasur një seancë sim me të, e cila ishte vërtet argëtuese dhe shumë interesante për mua, sepse vija nga karting.

“Ne kemi pasur biseda të ndryshme edhe për atë se si ishte puna me shoferët e ndryshëm për të dhe si kjo në krahasim me babanë tim.

“Ishte shumë interesante. Unë kam marrë shumë shënime në lidhje me të dhe padyshim që po pres të punoj me të edhe më shumë këtë vit.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu