Aston Martin është vendosur të nisë transmetimin dhe makinën e saj të re Formula 1 në një ngjarje në shkurt përpara se punimet e saj të kthehen në rrjet për 2021.

Ekipi i njohur më parë si Racing Point është ribranduar si Aston Martin për sezonin e ardhshëm pas investimit të pronarit Lawrence Stroll në markën britanike të automjeteve janarin e kaluar.

Edhe pse Aston Martin ka shijuar një prani në F1 kohët e fundit përmes sponsorizimit të titullit të ekipit Red Bull, 2021 do të shënojë hera e parë që nga viti 1960 që një makinë ka garuar në F1 me emrin Aston Martin.

Aston Martin F1 Team do të mirëpresë katër herë kampionin e botës Sebastian Vettel në skuadrën e saj për sezonin 2021 pas daljes së tij nga Ferrari, në partneritet me Lance Stroll.

Një rebrand fillestar i kanaleve të mediave sociale të ekipit filloi në 1 janar, duke ofruar lojëra me ngjyrat jeshile garuese britanike që ekipi është vendosur të adoptojë, së bashku me hashtagun ‘# IAMF1’.

Ekipi ka konfirmuar se zyrtarisht do të zbulojë makinën e saj të re dhe makinën për 2021 muajin e ardhshëm, por ende nuk ka njoftuar një datë të saktë për nisjen.

Makina e re do të dalë në pistë në fillim të Marsit kur testimi para-sezonal fillon para fillimit të sezonit më vonë gjatë muajit.

“Ne kemi pasur gati një vit përgatitje për të arritur këtë pikë dhe me të vërtetë po presim me padurim të shohim reagimin kur më në fund të zbulojmë identitetin tonë të ri si Ekipi i Formulës 1 Aston Martin,” tha drejtori i ekipit Otmar Szafnauer.

“Përfaqësimi i një marke të tillë ikonike është një privilegj i madh për çdo anëtar të ekipit. Ne kemi fituar një reputacion të merituar për grushta mbi peshën tonë, kështu që jemi të sigurt që ne mund ta bëjmë krenar emrin Aston Martin që nga fillimi i shko

“It’sshtë fillimi i një udhëtimi të ri dhe unë mund të ndiej një energji shtesë në ekip, me një vendosmëri për të shtyrë performancën më tej se kurrë më parë.

“Kombinuar me disa nga mendjet më krijuese në biznes, një mentalitet i vërtetë garues dhe shpirti i mundësive që na kanë shërbyer kaq mirë gjatë viteve, ne kemi të gjitha arsyet të jemi të ngazëllyer për të ardhmen.”

Aston Martin hyn në sezonin 2021 pas një fushate mbresëlënëse finale nën maskën e tij Racing Point, në të cilën Sergio Perez shënoi një fitore tronditëse në Sakhir Grand Prix.

Uncleshtë e paqartë nëse skuadra do të hyjë në sezonin e ri me një sponsor të ri titulli, pasi ka rënë BWT nga emri i saj në listën e fundit të hyrjes në FIA të lëshuar muajin e kaluar.

F1 do të jetë i vetmi kampionat botëror i FIA-s që mban praninë e fabrikës nga Aston Martin në 2021 pas përfundimit të programit të tij GTE-Pro në Kampionatin Botëror të Qëndrueshmërisë.

“Formula 1 është një platformë jashtëzakonisht e fuqishme që do të luajë një rol kyç në strategjinë e përgjithshme të Aston Martin ndërsa ne kërkojmë të çojmë përpara kompaninë,” tha pronari i ekipit dhe kryetari ekzekutiv i Aston Martin Lagonda Stroll.

“Shtë një sport me të vërtetë global me një audiencë të madhe që ne besojmë se mund të ndihmojë në ringjalljen e markës dhe rritjen e mëtejshme të dëshirueshmërisë së saj në të gjithë botën.

“Kjo është një markë që tashmë ka pasur sukses të madh në motor sportiv të nivelit të lartë të tillë si 24 Orët e Le Mans – dhe tani kemi një mundësi për të shkruar një faqe të re në librat e historisë.

“Kjo është një perspektivë jashtëzakonisht emocionuese për këdo që është një adhurues i markës Aston Martin, për adhuruesit e Formula 1 dhe vetë sportit.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu