Ekipi i ribotuar i Aston Martin Formula 1 është vendosur të heqë dorë nga roza e Racing Point, me skuadrën që pritet të kandidojë në ngjyrat kryesisht të gjelbra së bashku me një sponsor të ri të titullit.

Pas ndryshimit të emrit të saj në Aston për fillimin e vitit 2021, ekipi që filloi jetën si Jordania do të humbasë transmetimin rozë të lidhur me Force India / Racing Point dhe mbështetësin e mëparshëm kryesor BWT, dhe do të kalojë në një garzë britanike me bazë jeshile që do të zbulohet plotësisht në shkurt.

Ekipi ka rënë dakord për një marrëveshje shumë-vjeçare me kompaninë amerikane të konsulencës IT Cognizant Technology Solutions.

Thashethemet në lidhje me një marrëveshje midis Aston dhe Cognizant u shfaqën për herë të parë gjatë fundjavës GP Abu Dhabi GP 2020, pasi ky i fundit përfundoi diskutimet me partnerë të tjerë të mundshëm të F1.

Partneriteti me Cognizant – i renditur në 194 në tryezën e fundit të Fortune 500 – mund të konsiderohet si një pjesë kryesore e një strategjie globale të promovimit për ekipin, i cili pritet të ketë një profil të rritur në 2021, rritur nga drejtimi i katër herë kampionit të botës Sebastian Vettel krahas Lance Stroll.

“Kthimi i Aston Martin në F1 pas më shumë se 60 vjet larg është një moment historik në historinë e këtij sporti,” tha shefi i skuadrës Lawrence Stroll.

“Të gjithë e dinë se për çfarë përfaqëson Aston Martin, por ekipi F1 do të na lejojë të çojmë thelbin e markës në vende të reja, duke u mbështetur në bazat e forta të vendosura nga përsëritjet e mëparshme të ekipit.”

Drejtori i ekipit Otmar Szafnauer deklaroi se marrëveshja me Cognizant shkon përtej të drejtave të emrit të skuadrës.

“Inovacioni dhe teknologjia janë shtyllat qendrore për çdo ekip F1 dhe ky partneritet afatgjatë është më shumë sesa thjesht një ushtrim marke,” tha ai.

“Me një fabrikë të re tashmë në ndërtim, ekspertiza dhe burimet e Cognizant do të shtojnë vlerë në të gjitha fushat e operacioneve tona IT dhe do të japin një kontribut të vlefshëm në performancën tonë në rrugën e duhur.”

Isshtë e kuptueshme që ndërsa BWT nuk do të jetë sponsori i titullit të Aston, një përfshirje e vazhdueshme për kompaninë e teknologjisë së ujit me skuadrën e ribranduar nuk është përjashtuar.

Duke folur ndërsa u njoftua marrëveshja midis Aston dhe Cognizant, Vettel tha se ai ishte “krenar që ishte pjesë e këtij udhëtimi” në ekipin e tij të ri.

Ai shtoi: “Ka shumë për mua për të zbuluar gjatë muajve të ardhshëm dhe unë jam tepër i vendosur për të ndihmuar të bëjë këtë ekip edhe më të suksesshëm.

“Para se ta dimë, do të jemi në garën e parë, duke parë këtë emër të famshëm përsëri atje ku i takon.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu