Aston Martin ka zbuluar makinën e saj të re Formula 1 përpara sezonit 2021, duke shënuar kthimin e konstruktorit në rrjet pas 61 vjet larg.

Pas ribrandimit të ekipit Racing Point gjatë dimrit, Aston Martin nisi AMR21 në një ngjarje të Mërkurën, duke zbuluar transmetimin e ri të pritur nga nxehtësia.

Ekipi ka adoptuar ngjyrën jeshile garuese britanike që është ngacmuar prej kohësh, si dhe ka mbajtur disa elementë rozë për të cilët Racing Point ishte i njohur përmes sponsorit BWT.

Kampioni katër herë Botëror Sebastian Vettel bëri paraqitjen e tij të parë publike me ekipin në këtë ngjarje pas lëvizjes së tij në dimër nga Ferrari, duke iu bashkuar shokut të ri të ekipit Lance Stroll.

Të dy shoferët do të provojnë makinën e re Aston Martin F1 për herë të parë të enjten kur të përfundojë një goditje gjatë një dite filmimi në Silverstone.

Makina AMR21 është një evolucion i RP20 i vitit të kaluar, pas ngrirjes në zhvillimin me shumicë sipas rregullave teknike në një përpjekje për të ulur kostot mes pandemisë COVID-19.

Drejtori teknik Andrew Green tha se fokusi për ekipin gjatë dimrit kishte qenë në rikuperimin e forcës së humbur nën ndryshimet e rregullit për 2021, si dhe azhurnimin e pjesës së pasme të makinës në specifikimin e Mercedesit 2020

“Motori kryesor në performancë është aerodinamika, kështu që padyshim që ka një shtytje të madhe në anën aerodinamike”, shpjegoi Green për të zgjedhur mediat përfshirë Autosport.

“Ndryshimi i rregullores që erdhi në fund të vitit të kaluar kishte një efekt të madh në performancën aero dhe ne e kaluam dimrin duke u përpjekur të përpiqeshim të rikuperonim humbjet nga ndryshimet në rregullore.

“Ky ka qenë një fokus i madh.

“Ne kemi ndryshuar pjesën e pasme të makinës tani në pezullimin 2020 siç furnizohet nga Mercedes.

“Ky ishte gjithmonë plani. Pra, ato janë dy fushat kryesore në të cilat ne kemi qenë të përqendruar gjatë dimrit.”

amr21-1

amr21-1

Aston Martin do të shikojë të ndërtojë një vit mbresëlënës për Racing Point në vitin 2020, gjatë të cilit ekipi përfundoi i katërti në kampionatin e konstruktorëve dhe shënoi fitoren e saj të parë në Grand Prix të Sakhir.

Drejtori i ekipit Otmar Szafnauer përshkroi golat për Aston Martin në 2021, duke synuar një vazhdim të formës së tij në fund të sezonit nga viti i kaluar dhe një qëndrueshmëri më të madhe gjatë sezonit.

“Suksesi do të ishte të fillonim sezonin atje ku e kemi lënë,” tha Szafnauer.

“Ne ishim shumë konkurrues në gara deri në fund të vitit të kaluar.

“Për fat të keq, ne kishim disa dështime thelbësore të motorit deri në fund, që do të thoshte se nuk i nxorëm të gjitha pikat që mund të kishim nga ajo makinë që performonte.

“Nëse mund të fillojmë me atë performancë makine aty ku e kemi lënë, por të bëjmë një punë më të mirë duke shënuar pikë më rregullisht dhe të jemi një shënues më i qëndrueshëm i pikëve, mendoj se do të ishte një sukses për ne.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu