Aston Martin ka zgjedhur një riemërim të plotë të makinës së saj në Formula 1 për këtë vit, në pjesën e pasme të ribrandimit të saj të Racing Point.

Edhe pse skuadra po mbart shasinë RP20 nga viti i kaluar, e cila e ndihmoi atë në vendin e katërt në kampionatin e konstruktorëve, ajo do të ndryshojë përcaktimin e shasisë së sfiduesit të saj F1 në AMR21 për këtë sezon.

Makina e re, e cila do të mundësohet nga motorët Mercedes përsëri, po lançohet në një ngjarje dixhitale në 3 Mars.

Emri i shasisë AMR21 vjen pasi përpjekjet e mëparshme të Aston Martin në F1 ishin me DBR4 të famshëm në 1959/1960 dhe DBR5 në 1960.

Makina e re e Aston Martin do të pikturohet në ngjyrat jeshile garuese britanike, me ekipin që ka përfundoi një sponsorizim titulli me kompaninë austriake të trajtimit të ujit BWT – e cila kishte rezultuar që livreti i makinës ishte rozë e ndezur.

Me ekipet e detyruara të mbartin shumë pjesë të vitit të kaluar në këtë sezon, asnjë veshje nuk do të vrapojë me një makinë të re për 2021.

Sidoqoftë, Aston Martin vlerëson se do të ketë vetëm 50% të mbartur nga RP20 i suksesshëm i vitit të kaluar – me një fokus të madh në azhurnimin e elementeve aerodinamike të makinës.

Drejtori teknik Andrew Green filloi punën për zhvillimet gushtin e kaluar, menjëherë pasi filloi sezoni 2020, pasi i kishte kushtuar gjithashtu një përpjekje të madhe prezantimit të disa azhurnimeve të mesit të sezonit.

Kthimi i Aston Martin në F1 me një përpjekje pune vjen si pasojë e një shtytjeje për të ringjallur prodhuesin britanik të sporteve nga biznesmeni kanadez Lawrence Stroll.

Pasi mori përsipër pasuritë e Force India dhe hyri në të si ekipi i ri Racing Point në 2018, ai më vonë udhëhoqi një konsorcium për të blerë Aston Martin.

Aston Martin po garon me një formacion të ri të shoferëve këtë sezon pasi Sebastian Vettel është nënshkruar për partner me Lance Stroll.

Vitin e kaluar, Racing Point mori një fitore të famshme në Sakhir Grand Prix kur Sergio Perez u rikuperua nga një incident i parë në xhiro për të kërkuar një fitore.

Meksikanit i ishte ndërprerë kontrata nga Racing Point për t’i dhënë rrugë Vettel, por disponueshmëria e tij kaq vonë në sezon rezultoi e përsosur për Red Bull, i cili e tërhoqi atë për këtë vit si zëvendësim për Alex Albon.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu