Shefi i Formula 1 i Aston Martin, Otmar Szafnauer është i bindur se skuadra mund të “bëjë gara përsëri argëtuese” për Sebastian Vettel pas kalimit të tij në dimër nga Ferrari.

Kampioni katër herë Botëror Vettel mbeti pa ulëse për sezonin 2021 pasi Ferrari vendosi kundër ofrimit të tij një kontratë të re, duke nënshkruar Carlos Sainz Jr si zëvendësuesin e tij.

Përpara ribotimit të saj si Aston Martin, skuadra e Racing Point u largua për të nënshkruar Vettel në një marrëveshje shumë-vjeçare, duke zëvendësuar Sergio Perez.

Vettel kohët e fundit bëri vizitën e tij të parë në fabrikën e ekipit Aston Martin F1 për të përfunduar një montim vendesh dhe për të filluar të njihet me inxhinierët dhe ekuipazhin e tij të ri.

Lëvizja për Vettel erdhi pas një sezoni të mjerueshëm të fundit për Ferrari që e pa atë të shënonte vetëm një fund në podium dhe të binte në vendin e 13-të në kampionat.

Drejtori i ekipit të Aston Martin, Szafnauer tha se Vettel mbeti i motivuar si kurrë më parë për të arritur sukses në F1 dhe ishte i bindur se mjedisi i ri mund të ndihmonte në nxjerrjen më të mirë të shoferit gjerman.

“Ai është aq i motivuar sa ka qenë ndonjëherë, aq shumë,” tha Szafnauer në një intervistë me transmetuesin gjerman RTL.

“Ai ka qenë kureshtar, ai bën shumë pyetje nga ne. Ai krahason me mënyrën se si veprojmë dhe punojmë dhe vazhdojmë punën tonë këtu me ato me të cilat ai ka punuar në të kaluarën.

“Ai patjetër do të na ndihmojë të kuptojmë fushat ku ekipet e tjera që kanë fituar kampionate botërore e bëjnë më mirë ose ndryshe nga ne, dhe ai do të na ndihmojë të përmirësojmë ato zona.

“Ne veprojmë ndryshe këtu dhe i trajtojmë shoferët tanë ndryshe nga vendet nga ka ardhur. Sigurisht, ne do ta bëjmë garën përsëri argëtuese për të, e cila është ajo që ai dëshironte.

“Unë jam shumë i sigurt se ne do ta çojmë atë në nivelin e tij më të mirë që mund të jetë. Në moshën 33 vjeç, ju nuk harroni se si të ngasni shpejt një makinë garash.

“Ai do t’i provojë botës se në mjedisin e duhur, me motivimin e duhur dhe argëtimin në gara që do të kthehet, ai do të bëjë një punë të shkëlqyeshme.”

Vettel do të garojë së bashku me Lance Stroll, i cili shënoi dy podiume vitin e kaluar dhe mori pozicionin e tij të parë në pol në Grand Prix të Turqisë.

Ndërsa Szafnauer ishte i sigurt se Stroll do të mësonte nga Vettel, ai ishte i bindur se Kanadezi i ri do të shtynte shokun e tij të skuadrës më me përvojë, duke ndihmuar në nxjerrjen më të mirë në të dy shoferët.

“Ai do të mësojë nga Sebastian, por nuk do të jetë e lehtë për Sebastian,” tha Szafnauer.

“Lance është me të vërtetë, me të vërtetë i shpejtë. Ai e tregon këtë edhe në lagështirë.

“Gjëja që më pëlqen më shumë tek shoferët tanë në të kaluarën është se ata kanë punuar me të vërtetë, shumë mirë së bashku. Unë pres që Lance dhe Seb të bëjnë të njëjtën gjë, dhe të jenë shokët e ekipit së pari, dhe pastaj konkurrentët kundër njëri-tjetrit së dyti.

“Ata do të mësojnë nga njëri-tjetri dhe kjo do ta çojë ekipin përpara.”

Szafnauer gjithashtu la të kuptohet se Nico Hulkenberg, i cili bëri tre paraqitje të fundjavës në garë për Racing Point vitin e kaluar si vend për Stroll dhe Perez, mund të ishte në linjë për një rol të një lloji me ekipin.

“Nuk ka asgjë për të njoftuar akoma, por shiko këtë hapësirë,” tha Szafnauer.

“Ne jemi afër me Nikon dhe jemi në diskutime me të. Kjo do të ishte mirë për të gjithë ne.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu