Aston Martin ka konfirmuar planet për të zbuluar makinën e saj të re Formula 1 për sezonin 2021 në 3 Mars.

Pas ribrandimit të skuadrës Racing Point nën emrin Aston Martin gjatë dimrit, ekipi tani ka zbuluar detaje të planeve të tij të nisjes në fillim të muajit tjetër.

Skuadra e Aston Martin do të mbajë një nisje virtuale nga 3 pasdite në 3 Mars GMT dhe ka ftuar tifozët që të jenë pjesë e ngjarjes duke u regjistruar në ‘Hape The Vault’ për makinën e re përmes faqes së saj të internetit.

Sezoni 2021 do të shënojë herën e parë që një makinë ka garuar me emrin Aston Martin në F1 që kur prodhuesi britanik hyri për herë të fundit në një përpjekje pune në 1960.

Marrëveshja u bë pas investimit të pronarit të Racing Point Lawrence Stroll në Aston Martin në Janar 2020, duke hapur rrugën që skuadra F1 të pësojë një ribrandim.

Ngjarja e fillimit do të shënojë gjithashtu një paraqitje të parë publike për katër herë kampionin e botës Sebastian Vettel me ekipin pas kalimit të tij dimëror nga Ferrari. Vettel tashmë ka qenë i pranishëm në fabrikën e ekipit Silverstone për t’iu nënshtruar një vendi të përshtatshëm dhe për t’u njohur me shokët e tij të rinj.

Vettel do të jetë partner i Lance Stroll në 2021, me kanadezin e ri që kërkon të ndërtojë sezonin e tij më të mirë F1 deri më sot vitin e kaluar që e pa atë të shënonte pozicionin e tij të parë në pol F1 dhe dy përfundimet e podiumit.

Skuadra është vendosur të pësojë një ribrandim të rëndësishëm, duke u larguar nga ngjyrat rozë të ndritshme që skuadra Racing Point ishte e njohur për të dhe duke adoptuar gjelbërimin klasik britanik të garave që është sinonim i Aston Martin.

Aston Martin gjithashtu ka mirëpritur një sponsor të ri të titullit, Cognizant, përpara sezonit 2021, duke vepruar si një tjetër ndryshim i madh nën ribrandimin.

Ai lë vetëm Red Bull dhe Haas si skuadra që ende nuk kanë konfirmuar planet për të zbuluar makinat e tyre të reja përpara sezonit të ri, me pjesën tjetër të rrjetit që kanë vendosur zbulimet e tyre.

Zbulimi nga Aston Martin do të vijë një ditë pasi të dy Mercedes dhe Alpine të paraqesin sfiduesit e tyre 2021 dhe është nëntë ditë para fillimit të provave para-sezonale në Bahrein.

Vettel dhe Stroll do t’i japin makinës së re Aston Martin F1, vrapimi i saj i parë i zgjatur në këtë provë që zhvillohet nga 12-14 Mars, dy javë para Çmimit të Madh të Bahreinit më 28 Mars.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu