Skuadra me bazë në Silverstone po fillon një epokë krejt të re nën vëzhguesin e prodhuesit të famshëm britanik të sporteve dhe ka vendosur ambicie të larta për atë që dëshiron të arrijë në garat me çmime të mëdha.

Duke folur ndërsa mbulesat dolën nga AMR21 e gjelbër, e zezë dhe rozë, drejtori i ekipit Otmar Szafnauer tha se ambiciet për veshjen ishin të vendosnin bazat për lavdinë e titullit nga mesi i viteve 2020.

“Ashtë shumë më lehtë të thuash se do të luftojmë dhe do të fitojmë një kampionat botëror sesa ta bëjmë atë në të vërtetë,” tha ai.

“Dy gjërat që duhet të ndodhin është një që na duhet një plan i mirë, në mënyrë që të fillojmë sot dhe të shkojmë te pretendentët e kampionatit botëror, dhe pastaj duhet të ekzekutojmë. Dhe tani jemi në mes të këtij planifikimi.

“Ekzekutimi do të marrë patjetër pak kohë. Njerëzit në F1 dhe ekipe të tjera kanë thënë që ju e dini që duhet të na jepni tre deri në pesë vjet për ta bërë këtë. Dhe ne nuk jemi ndryshe.

“Për vitin e kaluar ne kemi planifikuar një fabrikë të re me infrastrukturë të re, dhe një vend për të vendosur të gjithë ne nën një çati për të rritur ekipin, dhe implementimi i kësaj sapo ka filluar në Silverstone.

“Kah fundi i vitit 2022, ne duhet të zhvendosemi në një fabrikë të re për shembull, dhe brenda kësaj fabrike. Ne do të kemi nevojë për mjetet më të fundit të artit që do të na ndihmojnë të projektojmë dhe zhvillojmë një makinë që është e denjë të pretendojë për një kampionat botëror, kështu që do të mbetet disa vjet larg.

“Nëse më duhet të shikoj të ardhmen, ti e di që do të jetë në periudhën kohore tre deri në pesë vjet.”

PLUS: Makina Aston Martin fillon udhëtimin e saj të ri F1 me

Duke nënshkruar katër herë kampionin e botës Sebastian Vettel për këtë sezon, ekipi po shikon të bëjë përparim të shpejtë.

Duke reflektuar në synimin e Aston Martin për të shkuar për lavdi të titullit brenda pesë vjetësh, Vettel llogariti se një kornizë e tillë kohore ishte realiste – megjithëse ai mendoi nëse rregullat e reja mund të shkurtonin ato që duheshin.

“Unë mendoj se është një projekt më afatgjatë nëse vërtet dëshiron të fitosh”, shpjegoi Vettel. “Padyshim që nëse shikoni Mercedes, ata filluan diku, 2011, ’12, dhe pastaj me të vërtetë hynë në rrugët fituese me njësinë e re të energjisë kur sapo dolën nga portat shumë më shpejt se kushdo tjetër.

“Makina nuk ishte vërtet aq e mrekullueshme në vitin 2014, me shasi. Dhe prej atëherë e tutje, nëse thoni ’11, atëherë u deshën pesë vjet të tjera për të ndërtuar me të vërtetë një makinë që ndoshta konsiderohej si shasia më e mirë. Kjo është koha që duhet. Por atëherë të gjithë e kanë atë kohë, dhe jo të gjithë e kanë bërë punën.

“Pra, ka shumë projekte në zhvillim, prodhues të ndryshëm, dhe në fund vetëm një mund të fitojë. Por Mercedes ka qenë ai që ka qenë më i forti. Kështu që kapelet për ta, dhe të tjerët thjesht nuk ishin aq të mirë ”.

Sebastian Vettel, Aston Martin Racing

Sebastian Vettel, Aston Martin Racing

Foto nga: Aston Martin Racing

Por me F1 që prezantoi një kapak të kostos dhe rregulla të reja nga 2022, Vettel tha që kjo mund të ketë një ndikim në sa shpejt përparim mund të bëhet.

“Formula 1 po ndryshon në të njëjtën kohë, kështu që koha do ta tregojë,” tha ai. “Por mbase nuk ju duhen më ato tre-pesë vjet.

“Ndoshta do të tkurret, dhe kjo është shpresa për të gjithë, që të jenë pak më pranë majës dhe të mos jemi vetëm në podium sepse pate fat që djemtë në front dolën në pension ose u rrëzuan. Ne do të shohim se si ndryshon Formula 1 në vitet e ardhshme. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu