Skuadra e Alpine Formula 1 është vendosur për një ndryshim në 2021 me ardhjen e pritur të ish-shefit të ekipit të Suzuki MotoGP Davide Brivio si CEO.

Autosport së pari raportoi lëvizjen e Brivio në skuadrën e Alpineve të markës të Mërkurën, me Suzuki konfirmon daljen e italianit nga skuadra të enjten.

Brivio ka një rekord të dëshmuar në garat me motor, duke kaluar 20 vjet me Yamaha në World Superbikes dhe MotoGP nga 1990-2010, duke kryesuar skuadrën e fabrikës së Yamaha MotoGP nga 2002 dhe duke provuar një shifër kryesore në sigurimin e Valentino Rossi për 2004 – kur ai përfundoi 12 -viti pres një titull tjetër botëror për markën japoneze.

PLUS: Pse nënshkrimi i ri i Alpine mund të jetë shpresa e saj më e mirë për lavdinë e F1

Në 2013 Brivio u bashkua me Suzuki si menaxher i ekipit përpara kthimit të saj me kohë të plotë në MotoGP në 2015, dhe brenda gjashtë viteve e udhëhoqi Suzuki në fitoret e saj të garës së parë që nga viti 2007 dhe kampionatin e saj të parë botëror në dy dekada në 2020.

Në edicionin e parë të Autosport Podcast për 2021, Redaktorit të Grand Prix të Autosport Alex Kalinauckas i bashkohet Redaktori i Motorsport.com F1 Jonathan Noble dhe reporteri i Autosport F1 Luke Smith për të diskutuar se çfarë do të sjellë Brivio me vete në Alpine.

Ata gjithashtu shikojnë Ndryshimi i Williams në filozofi ndërsa veshja krijon lidhje më të ngushta teknike me Mercedes nga 2022, dhe flet për të mundshmen shtyrja e hapjes së sezonit Çmimi i Madh Australian

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu