Sezoni 2021 i Formula 1 do të shënojë 30 vjetorin e triumfit të tretë dhe të fundit të titullit botëror të Ayrton Senna, i cili erdhi në kampionatin e vitit 1991 kundër kundërshtimit të ashpër nga Williams.

Revista Autosport ka prodhoi një botim të veçantë kushtuar përvjetorit të sezonit 1991 – përfshirë shpjegimet e revolucionit të dizajnit të Jaguar në Kampionatin Botëror Sportscar, luftën e ashpër të titullit në Formula 3 Britanike dhe triumfin e famshëm të CART të Michael Andretti – gjithashtu diskuton nëse fushata ishte më e mira e Senna në F1.

PLUS: Si Senna fitoi titullin e tij më të madh F1

Podcast i Autosport gjithashtu ka lëshuar një episod të dedikuar shoqërues, ku drejtuesi Alex Kalinauckas u flet kontribuesve të revistës për atë që e bëri sezonin 1991 kaq të veçantë.

Gjithashtu në podcast janë Kryeredaktori i Autosport, Kevin Turner, i cili shpjegon pse revista ka vendosur të përkujtojë sezonin 1991 dhe ish-Kryeredaktori i Autosport Damien Smith kujton problemet që i kushtojnë Williams një titull të hershëm të F1 në dekadën që do të vazhdonte. për të dominuar.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu