Sezoni i shquar i Formula 1 në vitin 2020 është objekt diskutimi në podcastin e rishikimit të sezonit të Autosport.

Nga mundësia e mirëfilltë për të mos patur një sezon F1 fare mes pandemisë koronavirus që detyroi anulimin në minutën e fundit të Grand Prix të Australisë, seria e mbushur në 17 gara me Lewis Hamilton dhe Mercedes përfundimisht mbizotëruese për të siguruar drejtuesit e botës F1 dhe kampionatet e konstruktorëve.

Ndërsa ishte një sezon unik për sa i përket një kalendari të garës së rishkruar dhe protokolleve të reja COVID-19, ishte gjithashtu i dukshëm për F1 duke reflektuar mbi pozicionin e tij në botën e gjerë përmes premtimeve të përfshirjes dhe diversitetit, të simbolizuar nga marrja e një gjesti në gju para secilit garë

Kishte gjithashtu mjaft histori të njohura që u zhvilluan gjatë gjithë sezonit, pasi tregu i shoferëve shpërtheu gjatë bllokimit në mes të vendimit të Ferrarit për të hequr Sebastian Vettel dhe duke kulmuar me shoferin që ai do të dëbojë në ekipin e ri-quajtur Aston Martin vitin e ardhshëm – Sergio Perez – ulja në Red Bull në kurriz të Alexander Albon pas muajsh spekulimesh.

Redaktori i Grand Prix i Autosport Alex Kalinauckas bashkohet me reporterin e Autosport F1 Luke Smith, redaktorin e Motorsport.com F1 Jonathan Noble, redaktorin ekzekutiv të GP Racing, Stuart Codling dhe drejtoreshën e Rrjetit Motorsport të strategjisë dixhitale Jessica McFadyen për të shqyrtuar më të mirën dhe më të keqen e vitit 2020, plus shiko përpara për atë që do të mbajë 2021.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu