Prodhuesi francez i makinave duroi një sezon të vështirë në Bahrein, me as Fernando Alonso dhe as Esteban Ocon që arritën të përfundojnë në pikë.

Shpresat e Alonso u prishën në garë nga frenat e mbinxehjes, shkaktuar nga një mbështjellës sanduiç duke u kapur në makinë, ndërsa Ocon u la në këmbën e pasme nga flamujt e verdhë me kohë të dobët në kualifikime që çuan në atë që të hidhej jashtë në Q1.

Edhe pa ato drama, sidoqoftë, Alpine nuk dukej se kishte ritmin për të kërcënuar seriozisht rivalët kryesorë McLaren, Ferrari dhe AlphaTauri, prandaj veshja po planifikon një shtytje zhvillimi.

Drejtori ekzekutiv Marcin Budkowski tha: “Fundjava e garës në Bahrein konfirmoi disa nga dobësitë e paketës sonë, të cilat ne po punojmë shumë për të përmirësuar dhe për të fituar disa të dhjetat e sekondës që aktualisht po na mungojnë për të luftuar në pjesën e përparme të mesfushës. ”

Fernando Alonso, Alpine A521, në gropa

Fernando Alonso, Alpine A521, në gropa

Foto nga: Glenn Dunbar / Imazhe Motorsport

Alpine po planifikon të sjellë një zhvillim aerodinamik në garën e kësaj fundjave Imola, si dhe të përdorë praktikën e së Premtes për të kuptuar më mirë se çfarë drejtimi dizajni duhet të marrë me përmirësime të mëtejshme.

Budkowski shtoi: “Ne kemi një paketë azhurnimi aerodinamik që vjen në makinë për këtë çmim të madh.

“Për më tepër, ne kemi disa artikuj testues për të vlerësuar gjatë praktikës së së Premtes, të cilat do të ndihmojnë në përcaktimin e azhurnimeve të mëtejshme të planifikuara gjatë disa garave të ardhshme.”

Alonso, i cili po kthehet në F1 këtë sezon pas dy sezonesh larg, thotë se synimi për ekipin këtë fundjavë duhet të jetë përfundimi në dhjetëshen e parë.

“Unë mendoj se duhet të luftojmë për të shënuar pikët tona të para të sezonit të Dielën,” tha ai.

“Le të shpresojmë se i gjithë fati ynë i keq për sezonin u konsumua në Bahrein. Ne jemi ende duke mësuar shumë për makinën dhe unë jam duke pritur që instalimi këtu dhe, natyrisht, moti do të jetë shumë i ndryshëm nga sa kemi përjetuar në Bahrein.

“Duhet të jetë shumë afër dhe disa të dhjetat e sekondës mund të përbëjnë një numër pozicionesh.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu