Bahreini ka njoftuar se po planifikon të ofrojë vaksinat COVID-19 për ata që udhëtojnë për testimin e Formula 1 dhe çmimin e madh në Mars.

Bahreini është vendosur të presë provën e vetme para-sezonale të F1 nga 12-14 Mars përpara garës për hapjen e sezonit në Bahrain International Circuit nga 26-28 Mars.

Bahreini aktualisht ka një nga nivelet më të larta të vaksinimit COVID-19 në botë, me rreth 9% të popullsisë që tashmë marrin të dyja dozat e kërkuara.

Me një numër personeli që duhet të jetë në Bahrein për periudhën e plotë tre-javore që mbulon si testimin ashtu edhe garën, vendi tani ka njoftuar se do t’u ofrojë atyre vaksina COVID-19.

Mbretëria e Bahreinit tha se do të shtrijë programin e saj të vaksinimit “në ngjarje të mëdha në mbretëri mbi një bazë vullnetare, ku afatet kohore lejojnë dhe sigurojnë përfitime shtesë për pjesëmarrësit dhe popullsinë kombëtare”.

“Për shkak të orarit të ngjarjes së këtij viti në Formula 1, përfshirë testimin, shumica dërrmuese e pjesëmarrësve do të jenë të pranishëm në Bahrein për një periudhë tre-javore përpara garës,” vazhdoi deklarata.

“Kjo, nga ana tjetër, lejon një mundësi unike për të siguruar mbrojtje shtesë për ata që dëshirojnë të shfrytëzojnë rastin në formën e vaksinimit (vaksina Pfizer-BioNTech).”

Ministria e Shëndetësisë e Bahreinit do t’u ofrojë të gjithë atyre që klasifikohen si “pjesëmarrës në garë” që të vaksinohen pas mbërritjes në Bahrein, para se të marrin dozën e dytë shtesë plotësuese përpara se të largohen nga vendi, 21 ditë pas së parës.

Sidoqoftë, një zëdhënës nga F1 konfirmoi vetë organizatën “nuk ka në plan të vaksinohet si një grup udhëtues përpara përhapjes së vendosur tashmë të vaksinave përmes sistemit shëndetësor në Mbretërinë e Bashkuar”.

Shtë e kuptueshme që shumica e ekipeve gjithashtu nuk do të marrin Bahrainin në ofertë.

Shtyrja e Çmimit të Madh Australian në nëntor bëri që Bahreini të bëhet hapësi i sezonit, gjë që çoi në largimin e testimit para sezonit nga Barcelona.

Shkalla e infektimit të Bahrainit COVID-19 arriti një lartësi të re në shkurt, duke arritur 848 raste të reja në një ditë. Ajo ka regjistruar gjithsej 444 vdekje që nga fillimi i pandemisë.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu