Valtteri Bottas thotë se përfundimi i dytë në kampionatin e shoferëve të Formula 1 “nuk mund të jetë aq i kënaqshëm” pas një humbje tjetër në garën për titull ndaj shokut të ekipit të Mercedesit Lewis Hamilton.

Finlandezi e konfirmoi veten si nënkampion në renditjen e shoferëve të vitit 2020 duke përfunduar i dyti në Abu Dhabi Grand Prix të Dielën.

Rezultati arriti në vendin e dytë Bottas me nëntë pikë nga Max Verstappen i Red Bull, por finlandezi e përfundoi vitin me një largësi prej 124 pikësh larg Hamilton në krye të renditjes pavarësisht se Britaniku gjithashtu humbi një garë për shkak të COVID-19.

I pyetur pas garës në Abu Dhabi se sa ishte i kënaqur që siguroi të dytin në renditje, Bottas preferoi të përqendrohej në kontributin e tij në fitoren e shtatë të njëpasnjëshme të Mercedesit për titullin.

“Si shofer, kur je në ekipin më të mirë në këtë sezon, të jesh i dyti nuk mund të jetë aq i kënaqshëm,” tha Bottas.

“Por është diçka, të jesh në gjendje të kontribuosh në ekip këtë sezon, duke marrë titullin e katërt të konstruktorëve për mua në ekip, dhe të shtatin me radhë për ne.

“Bettershtë më mirë sesa të jesh i tretë, me siguri. Unë mendoj se do të marr një trofe të vogël për ta marrë në shtëpi javën e ardhshme [at the FIA prize giving] dhe jam i sigurt kur jam plakur dhe gri mund të shikoj këtë vit dhe po, isha i dyti.

“Por shpresojmë se do të marr një trofe më të madh një ditë.”

Bottas filloi sezonin 2020 fuqishëm me fitore në Grand Prix të Austrisë që hap sezonin, duke marrë një epërsi të hershme në renditjen e kampionatit.

Por pasi humbi avantazhin e tij të pikëve pas raundit të tretë në Hungari, Bottas shënoi vetëm një fitore më shumë gjatë pjesës së mbetur të sezonit. Hamilton e përfundoi vitin me 11 fitore në emër të tij, duke përfunduar titullin me tre gara për të kursyer në Turqi.

Pavarësisht nga një fund i ndërlikuar i vitit ku ai përfundoi në podium vetëm një herë në katër garat e fundit, shefi i ekipit të Mercedes Toto Wolff mendoi se Bottas ishte ende në “mendjen e duhur”.

“Ai kishte dy ose tre fundjava shumë, shumë të vështira dhe u shërua,” tha Wolff.

“Ai kishte një garë shumë të mirë [in Abu Dhabi] por mendoj se ndoshta ai ka zhbllokuar një potencial që ju të rikuperoni edhe në fund të sezonit, kur vendosen kampionatet. Mendoj se ky është mentaliteti i një luftëtari ”.

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu