Shoferi i Mercedes Formula 1 Valtteri Bottas thotë se kritikët e kolltukëve që mendojnë se ai duhet të jetë duke bërë më mirë kundër Lewis Hamilton shërbejnë vetëm për ta motivuar në vend që ta ulin atë.

Finlandezi po shkon në sezonin e tij të pestë si shok i ekipit të Hamiltonit në 2021, dhe ende nuk ka mundur Britanikun në renditjen e pikëve pasi ata kanë garuar përkrah njëri-tjetrit.

Niveli i dominimit të Hamiltonit në disa raste e ka lënë Bottas të përballet me kritika për rastet kur ai duhet të performojë më fort, por është diçka që ai thotë se nuk e shqetëson më.

Ai thotë se përgjigjja nga ‘komentuesit e shtratit’ është diçka që në të vërtetë e frymëzon, sesa ta tronditë atë.

“Ata vërtet më motivojnë shumë”, tha Bottas në një intervistë për Autosport kur u pyet për përgjigjen e tij ndaj kritikëve.

PLUS: Pse Bottas nuk do të imitojë Rosbergun për të mposhtur Hamilton

“Kam mësuar shumë nga vetja për të mos provuar dhe lejuar që këto lloj gjëra të ndikojnë tek unë. Mundohem ta shmang atë negativitet.

“Por, pa marrë parasysh se çfarë bëni, gjithmonë do të ketë negativitet: ndonjëherë më pak, diku më shumë dhe është e njëjta gjë me kritikat. Por është një motiv për të provuar që njerëzit gabojnë. Pa dyshim.

“Dhe unë mendoj se e kam thënë më parë: nganjëherë thjesht nuk e kuptoj pse ekziston një lloj kritike. Unë mendoj se ka gjithmonë një arsye. Por unë nuk e di atë arsye dhe përsëri, unë nuk jam në ato kështu që nuk kam ide se çfarë u shkon në kokë … “

Bottas thotë se një aspekt që disa e nënvlerësojnë është sfida e madhe me të cilën ai përballet kur duhet të shkojë kundër potencialisht shoferit më të madh të F1 në makineri të barabarta.

“Unë mendoj se njerëzit që me të vërtetë e kuptojnë siç duhet sportin dhe, duke parë detajet, dhe mendojnë për gjërat në këpucët e njerëzve të tjerë ose këpucët e shoferit, mendoj se i kuptojnë,” thotë ai.

“Por ka shumë, me siguri, si në çdo sport, ka gjithmonë komentues të shtratit që mund, e dini, të nënvlerësojnë gjërat.

“Nga ana ime, mund të them se nuk është një punë e lehtë.

“Nëse shikoni numrat, Lewis është shoferi më i suksesshëm në historinë e F1, dhe unë duhet të dal kundër tij me shpejtësi dhe qëndrueshmëri të denjë fundjavë pas fundjave. Pra, nuk është një vend i lehtë për të qenë.

“Por kjo me të vërtetë më motivon, dhe ky është qëllimi që unë ta provoj dhe ta rrah atë.

“Kjo do të më mbajë dhe kjo do të më mbajë të shtyj veten përsëri, me shpresë në një nivel tjetër.”

Bottas pranon se ka momente kur Hamilton ka bërë diçka vërtet mbresëlënëse që nuk mund ta kuptojë, por ai thotë se gjithmonë mëson të kuptojë ndryshimet e tyre.

“Ka raste që unë jam përpjekur të kuptoj se si është e mundur: qoftë një kënd i vetëm, ose nëse ka qenë një periudhë e caktuar në një pistë të caktuar me një përbërje të caktuar të gomave,” tha ai.

“Por ka gjithmonë arsye dhe ne gjithmonë gërmojmë për ato arsye.

“Gjëja më e keqe është të lini diçka që nuk e kuptoni. Unë e di që ekipi ka inxhinierë mjaft të zgjuar, kështu që ata gjithmonë mund të gërmojnë arsyet dhe të japin një shpjegim dhe të më tregojnë se si mund ta provoj atë ose të bëj më mirë “

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu