Shoferi i Mercedes Formula 1 Valtteri Bottas thotë se ai nuk ka interes të luajë ndonjë lojë mendje me shokun e skuadrës Lewis Hamilton siç bëri paraardhësi i tij Nico Rosberg.

Gjatë katër sezoneve të tyre së bashku në Mercedes, Rosberg dhe Hamilton kaluan një marrëdhënie të dobët jashtë binarit dhe ndonjëherë u përplasën edhe për të.

Por ndërsa disa kanë sugjeruar që Bottas mund të përfitojë nga miratimi i një qëndrimi të ngjashëm të ashpër në një përpjekje për të shqetësuar Hamilton, finlandezi mendon se shkimi në atë rrugë do të kthehej në të kundërt.

Ai mendon se, përveç duke shkaktuar telashe të panevojshme për ekipin dhe përpjekje shtesë për të, vetë Hamilton do të përgjigjej thjesht duke qenë i motivuar për të drejtuar edhe më shpejt.

“Unë mendoj se forca që kemi në ekip është padyshim që ne mund të punojmë si një ekip,” tha Bottas, në një intervistë ekskluzive për Autosport.

“Ne mundemi me siguri garë të vështirë, por gjithashtu mund ta lëmë atje. Dhe ne e dimë faktin se nëse mund të punojmë së bashku, kështu do të përfitojë skuadra në fund.

PLUS: Pse Bottas nuk do të imitojë Rosbergun për të mposhtur Hamilton

“Kështu që nuk do të ketë ndonjë fshehje të konfigurimeve ose të dhënave ose asgjë tjetër. Dhe fryma e ekipit në sportet ekipore është nënvlerësuar.

“Unë mendoj se është me të vërtetë e rëndësishme që ju të mbani motivimin lart, dhe [have] pa konflikte.

“Sigurisht, gjatë rrugës, ka pasur shumë njerëz që sugjerojnë që unë të ndryshoj për të qenë një Nico Rosberg. Por unë nuk jam një Nico Rosberg. Unë shumë preferoj të flas drejt në pista dhe garë.

“Unë gjithashtu kam qenë në gjendje të njoh Lewis, dhe e di se nuk ka asnjë përfitim nga përpjekja për të luajtur me mendjen e tij.

“Jam i sigurt se do të ishte i bezdisshëm për të, por do të më harxhonte energjinë. Dhe mendoj se ai do të acarohet edhe më shumë dhe do të vozitë më shpejt.

“Kështu që unë mendoj se si i bëj gjërat, kështu dua të fitoj. Ky është qëllimi im.”

Edhe pse i vendosur për të mbajtur frymën pozitive brenda ekipit, Bottas mendon se duhet të rregullojë qasjen e tij për sezonin e ardhshëm nëse dëshiron të bëjë më mirë.

Për përveç se dëshironte të mposhtte Hamilton në kampionatin botëror, Bottas e di në mënyrë të barabartë se ka rritur presionin ndaj tij për të mbajtur vendin e tij të garës për 2022, me George Russell jashtë kontratës për atë kohë.

“Unë jam i etur për të eksploruar diçka, ti e di,” tha Bottas. “Ndihem sikur mbase është koha të provoj diçka ndryshe.

“Sigurisht, unë gjithmonë pres me padurim të ardhmen dhe do të ketë mundësi. Por në këtë sport, nuk do të ketë një milion mundësi.

“Unë e di që nuk do të kem 15 sezone me Lewis në përpjekje për ta mposhtur atë. Unë e di që me të vërtetë kam nevojë ta provoj dhe ta bëj vitin e ardhshëm [2021]”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu