Bottas do të fillojë sezonin e tij të pestë me Mercedes në 2021, por ende nuk ka mundur shokun e skuadrës Lewis Hamilton në një betejë për titullin, duke përfunduar si nënkampion në secilën prej dy viteve të fundit.

Shefi i Mercedes F1 Toto Wolff pranoi në fund të vitit të kaluar se ekipi kishte nevojë për t’i dhënë Bottas më shumë mbështetje pas diskutimeve me finlandezin, duke rezultuar në një mesazh shtesë radio në kualifikimin e Abu Dhabi.

Duke folur për mediat për herë të parë këtë vit, Bottas shpjegoi se si bisedimet me ekipin ishin të rëndësishme për të siguruar që niveli i duhur i presionit të ishte duke u aplikuar, duke e lejuar atë të ngrinte nivelin e tij të performancës.

PLUS: A mundet Mercerdes ‘W12 të mbajë kurorën e ekipit?

“Disa nga vitet e mia në Formula 1, patjetër, kam bërë shumë presion mbi veten time,” shpjegoi Bottas.

“Ka pasur raste që unë kam marrë shumë presion nga jashtë, dhe gjithashtu anasjelltas, që nuk ka pasur ndoshta presion të mjaftueshëm nga ana ime.

“E gjitha ka të bëjë me gjetjen e asaj ekuilibri dhe të luash me të.

Valtteri Bottas, Mercedes F1 W11

Valtteri Bottas, Mercedes F1 W11

Foto nga: Andy Hone / Imazhe Motorsport

“E vetmja gjë që me të vërtetë ta njoftoj skuadrën në lidhje me atë se sa po ju bëjnë presion është të diskutoni për gjërat, dhe është e njëjta gjë me veten time.

“Unë kam nevojë të jem i sinqertë me vetveten me gjithçka, dhe të përpiqem të gjej një mënyrë të mirë dhe një lloj koke të lumtur për secilin Grand Prix.

“Lewis ka fituar titullin duke qenë shokë të ekipit gjatë gjithë viteve tani që kam qenë me ekipin, por ende vazhdoj këtë vit të ri, duke filluar nga i ri dhe me një faqe të re, absolutisht besoj se mund të luftoj për titulli

“Ky është sigurisht qëllimi përfundimtar në këtë sezon, dhe ky është synimi im. Por është një rrugë e gjatë deri në atë kohë, dhe ju duhet ta bëni atë me të vërtetë hap pas hapi. ”

Bottas shënoi dy fitore në garë vitin e kaluar, por luftoi për llojin e qëndrueshmërisë që Hamilton shfaqi në marshimin e tij drejt titullit ndërsa britaniku shënoi 11 fitore.

Bottas shpjegoi se si ai ishte përqëndruar në kërkimin e më shumë nga vetja dhe ekipi rreth tij duke shkuar në 2021, duke siguruar mbështetjen e duhur që ishte në vend për një sfidë të qëndrueshme të titullit.

“Këtë vit, unë jam duke kërkuar më shumë nga vetja se kurrë,” tha Bottas.

“Padyshim që nuk jam duke tepruar me gjërat, por qëllimi përfundimtar për mua këtë sezon është kur të shkoj në garën e fundit në Abu Dhabi, mund të shikoj prapa dhe të them se kam bërë 100%, kam bërë çdo grimë që kam mundur fitojeni titullin.

“Ky është qëllimi përfundimtar për këtë vit, dhe ai do të jetë i njëjtë për të gjithë njerëzit përreth meje, me këdo që po punoj.

“Unë do të kërkoj sa më shumë që të ndihem e nevojshme, për të marrë mbështetjen dhe për të marrë informacionin që më duhet, dhe ndoshta në atë mënyrë, unë mund të jem pak më egoist.

“Një vit në jetë, duke dhënë gjithçka që keni, është në të vërtetë kohë mjaft e shkurtër. Kjo është, mendoj se mendimi që kam, dhe që po përfshin mua dhe njerëzit përreth meje. “Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu