Bottas iu dorëzua pjesa e parë e mbaruar në makinën e re të Mercedes W12 të Premten në mëngjes, por ishte i kufizuar në vetëm gjashtë xhiro gjatë seancës së hershme pasi një çështje e ndërrimit të marsheve e detyroi ekipin në një ndërrim të kutisë së shpejtësisë.

Shoku i tij i skuadrës Lewis Hamilton mori përsipër makinën për pasdite, por arriti vetëm 42 xhiro ndërsa ai luftonte në kushte të ulëta kontrolli pas një stuhi rëre, duke dalë jashtë pistës disa herë.

Ai e la Mercedesin në fund të tabelës së kilometrazhit për ditën e parë, dhe si ekipi i vetëm që nuk përfundoi një distancë të plotë gare.

Duke folur në lajmin botëror F1, Bottas pranoi se ishte një fillim i vështirë për programin e testimit të Mercedes përpara sezonit 2021.

“Unë isha, dhe natyrisht, i gjithë ekipi, me të vërtetë prisja me padurim të dilja në rrugën e duhur”, tha Bottas.

“Xhiro i parë, xhiro instalimi, ne kuptuam se kishte një problem me kutinë e shpejtësisë. Padyshim që na duhej ta lokalizonim çështjen dhe të ndryshonim kutinë e shpejtësisë, e cila kërkon mjaft kohë.

“Vetëm në fund të fundit ne morëm disa xhiro, dhe pastaj ai ishte me flamur të kuq, dhe kjo ishte gjithçka. Gjashtë xhiro totale, të gjitha me aero rakes në makinë, kështu që nuk ka shumë vrapim sot.

“Jo një fillim ideal”.

Me testimin e shkurtuar në vetëm tre ditë për 2021, Mercedes ka përdorur tashmë një të tretën e kohës së caktuar para sezonit të ri, duke bërë presion për dy ditët e mbetura.

Por Bottas ndjeu që plani i ekzekutimit për ditët e dyta dhe të treta do të thoshte se kishte mjaft hapësirë ​​për Mercedes për të kompensuar kohën e humbur.

“Në të vërtetë gjëja e mirë këtë vit është nëse humbet pak vrapim, në fakt mund të arrish, për shkak të kufizimit të kilometrazhit”, tha Bottas.

“Me gjithë efikasitetin dhe kufirin e kostos etj., Ne nuk po përdorim një plan shumë të ngjeshur ditët e tjera, kështu që shpresojmë të arrijmë dhe të rimëkëmbemi, nëse jo gjithçka, të paktën pjesën më të madhe të saj.

“Unë pres dy ditë në ditët në vijim.”

Mercedes ishte skuadra e vetme që vendosi kundër mbajtjes së një goditjeje para testimit para-sezonal, në vend që të ruante ditën e xhirimit për javën e ardhshme në Bahrein.

I pyetur nëse ishte gabim të mos mbaje një goditje me W12, Bottas u përgjigj: “veryshtë shumë e lehtë të thuash më pas, natyrisht tani po, do ta kishim bërë më parë.

“Por në vitet e fundit gjithçka ka qenë mjaft e papërshkueshme nga plumbat, dhe disa gjëra janë drejtuar tashmë në dyno, etj.

“Ne mund ta themi tani, por jam i sigurt që do të rishikohet për vitin e ardhshëm.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu