McLaren u bë “paksa Darth Vader” në vitet e tij në rënie dhe duhej të bëhej më i ngrohtë si një organizatë e Formula 1, beson CEO i Zak Brown.

McLaren gëzoi sezonin e saj më të mirë F1 që nga viti 2012 vitin e kaluar pasi përfundoi i treti në kampionatin e konstruktorëve dhe shënoi dy përfundime në podium me Lando Norris dhe Carlos Sainz Jr.

Ekipi ka kaluar në njësitë e energjisë Mercedes për sezonin 2021, dhe është rritur nga investime të freskëta gjatë dimrit nga grupi amerikan MSP Sports Capital.

PLUS: Si triumfoi McLaren në betejën më të mirë të F1 2020

Trajektorja përpjetë e McLaren kontraston ashpër betejat me të cilat është përballur në pjesën më të madhe të viteve 2010 ndërsa luftonte me humbjen e statusit të punimeve të Mercedesit dhe një kalimi fatkeq në njësitë e energjisë Honda në 2015.

Një rënie në vendin e nëntë në kampionatin e konstruktorëve në 2015 u vendos në sfondin e një beteje në sallën e bordeve që kulmoi me largimin e CEO Ron Dennis në fund të 2016.

Brown mori përsipër drejtimin e aktiviteteve të motorit të McLaren, fillimisht si drejtor ekzekutiv përpara se të bëhej CEO i McLaren Racing, dhe ka ndihmuar në rinovimin e pasurive të ekipit.

“Ajo që unë hyra ishte një ekip shumë në rënie në pothuajse çdo aspekt,” tha Brown për Autosport.

“Sponsorizimi nga ditët e Vodafone, Johnnie Walker, GSK dhe ExxonMobil ishte gati në një makinë të zbrazët. Rezultatet e garës, faktet janë faktet: ne ishim të nëntët në kampionat.

“Kjo pastaj u manifestua në një forcë punëtore shumë të pakënaqur, kështu që kur shëtisni nëpër dyqan, kokat ishin ulur, jo lart.

“Unë nuk mendoj se është faji i ndonjë personi të vetëm, nuk ka asnjë lojë faji. Por ju kishit një derë rrotulluese të lidershipit, duke filluar nga maja. Keni pasur një betejë të aksionerëve të dokumentuar mirë dhe të reklamuar.

“Kjo sapo u manifestua në një mjedis shumë të pashëndetshëm. Ajo që u përpoqa të bëja është të vendos njerëzit e duhur në vendin e duhur, të thjeshtoj organizatën, të përqendroj organizatën dhe të përpiqem të jem një organizatë më e ngrohtë.”

Brown tha se ai ishte një “admirues masiv” i Dennis, dhe se ai e konsideronte atë të ishte “një mik dhe qartë një legjendë në këtë sport”, por shpjegoi se si McLaren duhej të ishte më i pranueshëm ndaj asaj që të tjerët dëshironin nga ekipi dhe skuadra markë

“Unë gjithmonë jam ndjerë sikur McLaren është Star Wars, por ne u bëmë pak Darth Vader dhe mendoj se duhej të ishim pak më shumë Luke Skywalker”, tha Brown.

“Pra, mirë, Star Wars, por ne me të vërtetë u përpoqëm ta kthenim vëmendjen e ekipit dhe markës në atë që njerëzit duan nga McLaren? [Such as] ndryshimi i makinës në papaja, sepse kjo është ajo që duan tifozët.

“Duke vendosur mendoj se njerëzit e duhur në vendin e duhur, duke përqendruar organizatën dhe duke sjellë energji dhe ndryshim, ne tani kemi filluar të shohim që të gjithë funksionojnë.”

McLaren është rritur nga ardhja e ish-shefit të Porsche LMP1 Andreas Seidl si drejtori i ekipit dhe ish-shefi teknik i Toro Rosso James Key, që të dy filluan rolet e tyre në 2019.

Ekipi po fillon gjithashtu një azhurnim të objekteve të tij në Woking, duke përfshirë ndërtimin e një tuneli të ri, si dhe nënshkrimin e fituesit të shtatë herë çmimit të madh Daniel Ricciardo me partnerin Norris në 2021.

“Ne kemi gjithçka që na duhet tani, pavarësisht nëse janë drejtuesit, drejtori i ekipit, drejtori teknik, njësia e energjisë, partnerët sponsor, investitorët, burimet, CapEx [projects], por do të duhet më shumë kohë për të xhel, “tha Brown.

“Nëse shikoni në dy dominimet më të fundit: Mercedes, u është dashur atyre pak kohë për të ndërtuar atë moment për të arritur atje, atëherë sapo të mbërrijnë atje, është e vështirë të rrëzohen në majë të malit.

“Para kësaj, ishte Red Bull. U desh atyre pak kohë për të arritur atje. Kështu që ky është një biznes i momentit. Unë mendoj se kemi një moment të mirë. Por kemi ende një rrugë të gjatë për të bërë.”

Për një vështrim të thelluar sesi McLaren ka kthyer fatin e saj në F1, si dhe duke eksploruar programin e saj IndyCar dhe hyrjen e mundshme të Formulës E, shihni numrin e kësaj jave të revistës Autosport. Abonohuni sot dhe kurrë mos e humbisni rregullimin tuaj javor të motorsportit me revistën Autosport

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu