Jenson Button mendon se ekziston një “ndjenjë optimizmi” tek Williams pasi u bashkua me ekipin si këshilltar i lartë, duke thënë se pronarët e saj të rinj “nuk kanë frikë nga ndryshimi”.

Williams njoftoi të Premten se kampion bote F1 2009 Button do të merrte një rol këshillues me ekipin në një marrëveshje shumë-vjeçare.

Ajo shënoi një kthim te Williams për Button gati 21 vjet në ditë pasi ai u emërua si një nga drejtuesit e tij për sezonin 2000, duke shënuar debutimin e tij në F1.

Masa është ndryshimi i fundit në Williams pas marrjes së saj nga fondi amerikan i investimeve Dorilton Capital, i cili ka instaluar një strukturë e re e menaxhimit të lartë që nga blerja e ekipit në gusht.

Shitja e ekipit erdhi pas një periudhe të vështirë për Williams që e ka parë atë të bie në këmbët e kampionatit të konstruktorëve në secilin nga tre sezonet e kaluara.

Button tha se ai ndjente se pronarët e rinj të Williams nuk kishin frikë të provonin mënyra të ndryshme dhe të ndryshonin disa nga zakonet e ekipit në një përpjekje për të kthyer fatin e saj.

“Unë mendoj se ata nuk kanë frikë nga ndryshimi,” tha Button në një intervistë në Sky Sports F1.

“Në Formula 1, të gjitha ekipet kanë një sërë gjërash që ata bëjnë, dhe mënyrën se si ata punojnë dhe mënyrën se si e bëjnë atë. Unë mendoj se ata po përpiqen ta ndryshojnë atë, dhe ata po përpiqen të ndryshojnë sport pak.

“Ata nuk kanë frikë të provojnë gjëra të reja, por njerëzit që drejtojnë ekipin, ata janë me përvojë. Ata kanë disa ide të shkëlqyera, dhe patjetër që ka një atmosferë të mirë në ekip.

“Kjo skuadër ka fituar kampionate të shumta botërore. Padyshim që gjërat ndryshojnë me kalimin e kohës dhe njerëzit vijnë e shkojnë, por thelbi i ekipit është akoma atje. Ata janë kampionë të botës, ata kanë fituar kampionate të shumta botërore.

“Unë pres që të punoj me ta, dhe sado që mund të ndihmoj, do ta bëj. Oneshtë një nga ato gjërat që të gjithë duhet të tërheqin peshën e tyre. Të gjithë duhet të japin 100%.

“Ekipi duhet të jetë i pasionuar, çdo person i vetëm që punon atje. Nuk mund të jetë vetëm një punë, duhet të jetë pasioni dhe dashuria për sportin, dhe kjo është mënyra e vetme që ne do të luftojmë në front përsëri “.

Analiza: Çfarë Button mund t’i ofrojë Williams në kthimin e tij të befasishëm në F1

Button thirri kohën në karrierën e tij F1 në fund të sezonit 2016, por bëri një kthim të vetëm për McLaren në Grand Prix të Monakos vitin e ardhshëm për të zëvendësuar për Fernando Alonso.

Që nga ajo kohë, Button është përqendruar në garën në garat sportive, duke fituar titullin Super GT në 2018, por ka mbetur i përfshirë në F1 përmes punës së tij televizive për Sky.

Por ai ndjeu që roli me Williams ishte një mundësi e përshtatshme për t’u kthyer në serial në një mënyrë më aktive dhe më të përfshirë pas pesë vitesh larg.

“Ky u ndje si momenti perfekt për t’u ribashkuar me Williams, një ekip që më dha kaq shumë mundësi kur fillova karrierën time në F1,” tha Button.

“Ata më dhanë vozitjen, ata më ushqyen atë vit, dhe ishte me të vërtetë një vit shumë i veçantë për mua. Kjo ndjehet si koha e duhur për t’u ribashkuar ekipit dhe unë jam i ngazëllyer për të punuar me ta për të ndihmuar këtë ekip të kthehet në pjesa e përparme.

“Ekziston një sens i ri optimizmi. Ka shumë ndryshime pozitive për të ardhmen. Gjërat nuk ndryshojnë brenda natës, por ato janë në trajektoren e duhur për momentin.

“Unë me të vërtetë po e pres me padurim. Ashtë një sfidë e re, për të cilën unë jam padyshim gati”.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu