Rekrutimi i ri i AlphaTauri në Formula 1 Yuki Tsunoda do të shtyjë me forcë shokun e ekipit Pierre Gasly brenda disa garave sezonin e ardhshëm, parashikon shefi i tij i ekipit të Formula 2 Trevor Carlin.

Carlin ka parë Tsunoda që bëhet shoferi i 27-të që diplomohet nga skuadra e tij në një vend gare F1, dhe ai mendon se asi japonez do të shkëlqejë.

“Ai ka qenë një kënaqësi absolute për të punuar”, tha Carlin.

“Ne e kemi pasur atë vetëm për një sezon, dhe ai bëri gjithçka dhe më shumë nga sa prisnim.

“Koha do të tregojë se ku përfundon ai në rendin e goditjes, por unë mendoj se ai ka një të ardhme shumë emocionuese përpara tij, dhe për sa kohë që nuk është i mbingarkuar nga mjedisi F1, nuk shoh asnjë arsye pse ai nuk mund të përputhet me atë Lando [Norris] po bën, dhe ju kurrë nuk e dini, ai mund të ketë pak nga Max [Verstappen] në të.

“Shpejtësia që ai mëson dhe e kupton makinën, ai ka aftësinë natyrore, kështu që është thjesht një rast ta përshtatësh atë në çdo kampionat dhe pastaj të vazhdosh me të.

“Nëse ai merr F1 aq shpejt sa ai mori F2, atëherë unë mendoj se ai do t’i japë Pierre një fitore të mirë për paratë e tij pasi të kthehen në Evropë.”

Tsunoda shkon në F1 pasi përfundoi i treti në F2, një pozicion më i ulët sesa i diplomuari i mëparshëm i Carlin në F2-to-F1, Norris, i arritur në 2018 para sezonit të tij rishtar me McLaren.

Carlin thotë se Tsunoda është po aq i gatshëm për të marrë F1 sa Norris ishte në 2019.

“Absolutisht – nuk kam asnjë hije dyshimi,” tha ai.

“Atij i mungon pak përvoja krahasuar me Lando, por ritmi i tij i përgjithshëm dhe kuptimi i ngasjes së një makine garash janë atje. Ai është gati të shkojë, me siguri.

“Gjëja me Yuki është, ai mëson kaq shpejt. Me F1 ju në të vërtetë merrni më shumë praktikë sesa bëni në F2, gjë që do t’ju ndihmojë.

“Ai duhet të shkojë në një sërë pistash të reja, por ai nuk dukej se kishte ndonjë problem për t’u shpejtuar – Soçi për shembull, ai ishte i shpejtë.

“Unë jam shumë shpresëplotë. Unë do të prisja që ai të kishte disa incidente në raundet e para, por sapo të mbarojë dhe të përfundojë me mendoj se do të zbuloni se ai mund të trondisë disa njerëz.”

Carlin gjithashtu tha se ai shpreson që bashkëlojtari i Tsunoda 2020, shoku i tij Red Bull Junior Jehan Daruvala, plus Dan Ticktum do të formojë formacionin e tij F2 vitin e ardhshëm.

Daruvala kryesoi testin e fundit pas sezonit të Bahreinit, ndërsa mbrojtësi i Williams Ticktum ishte i katërti më i shpejtë në përgjithësi pas kalimit nga DAMS, ekipi me të cilin garoi këtë sezon.

Do të ishte një sezon i katërt në Carlin për Daruvala, i cili gjithashtu përfaqësoi ekipin në Kampionatin Evropian F3 në 2017 dhe 2018, ndërsa Ticktum bëri debutimin e tij F3 me skuadrën në 2016 dhe u kthye në garën e Çmimit të Madh të Macau në 2019.

“Ne nuk kemi nënshkruar askënd akoma, por kjo është formacioni ynë i preferuar duke pasur parasysh një erë tjetër dhe duke renditur detajet,” tha Carlin.

“Ata sigurisht që janë në krye të listës sonë – do të isha shumë i lumtur të shkoja me të dy ata djem.

“Ne e kemi njohur Danin për një kohë të gjatë – gjithsesi ai është një mik i ekipit.

“Ne i dimë uljet dhe ngritjet e tij dhe ndiejmë se mund t’i japim atij një farë stabiliteti dhe një farë besimi, sepse ne vërtet besojmë në të.

“Dan është një garues shumë i mirë, dhe për shkak të kësaj viti i ardhshëm mund të jetë një vit i mirë për të, sepse në mënyrë efektive ne kemi dy gara me garë të kundërt çdo fundjavë.

“Kështu që unë mendoj se do të luajë në duart e djemve që mund të: a) mbajnë pozicionin dhe b) përbëjnë pozicionet. Unë jam mjaft i bindur se me ata të dy do të kishim një formacion shumë të mirë.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu