Kthimi i Jenson Button në Williams është një histori e mirëpritur, por nënshkrimi i tij me kampionin botëror të vitit 2009 i dha një debutim në Formula 1 pasi një 20-vjeçar mund të jetë gjithashtu një veprim i mençur në misionin e tij për të ngritur rrjetën, thotë LUKE SMITH

Pothuajse 21 vjet në ditë që kur ai u emërua si shofer i Williams Formula 1 për sezonin 2000, Jenson Button është kthyer në Grove. Që nga ajo kohë, Button ka fituar një kampionat botëror, shënoi 15 fitore, mundi Lewis Hamilton si një bashkëlojtar dhe u vendos midis niveleve më të larta të shoferëve të F1 përpara se të largohej në fund të sezonit 2016.

Jeta pas F1 ka qenë e mirë me Button. Ai ka fituar titullin Super GT, garoi në Le Mans në klasën LMP1, u transferua në Shtetet e Bashkuara dhe kishte dy fëmijë. Ai është bërë gjithashtu një bashkëpronar i një ekipi sportscar që fitoi në debutimin e tij britanik GT vitin e kaluar, duke rikthyer emrin Rocket të vendosur nga babai i tij, si dhe duke zhytur në detyrat e ekspertëve televizivë me Sky Sports.

Por njoftimi surprizë i së premtes se Button do të ishte duke u kthyer në Williams si këshilltari i ri i saj i lartë është një hap interesant për të gjitha palët. Kjo tregon se Button ka ende një kruarje për të gërvishtur në F1, duke marrë një sfidë të re në një rol që do të jetë ndryshe nga çdo gjë që ai ka bërë më parë.

Megjithatë, ajo gjithashtu thotë shumë për Williams dhe qasjen e re që ka ndjekur marrjen e ekipit nga Dorilton Capital në gusht, duke treguar se sa ndryshojnë gjërat tani.

Ndryshe nga sportet e tjera të tilla si futbolli ose regbi, ku lojtarët zakonisht kalojnë në stërvitje ose menaxhim pasi të kenë mbaruar karrierën e tyre, F1 aktualisht nuk ka shumë ish-shoferë në rolet e menaxhimit të ekipit. Rolet më të mëdha jo-televizive që ata tentojnë të marrin janë si kujdestarë gare. Nga rrjeti aktual, figura e ekipit të lartë më të aftë për garën është Christian Horner, i cili arriti deri në Formula 3000 në fund të viteve 1990 para se të kthente vëmendjen e tij te menaxhimi me Red Bull, ku Helmut Marko – i cili filloi nëntë grands prix për BRM në fillim të viteve 1970 – shërben si këshilltar.

Dorilton tashmë ka krijuar një ekip të fortë menaxherial, emërimin e ish shefit të automjeteve të Volkswagen Jost Capito si CEO për të punuar me Simon Roberts – i cili ka punuar me Button në McLaren – por për një kompani jo garash, aq më shumë kontribut mund të marrë nga figura me përvojë brenda serisë, aq më mirë.

Alsoshtë gjithashtu hapi i fundit nga Williams për të prishur qasjen e mëparshme. Ardhja e Capito ishte veçanërisht domethënëse, duke ndjekur qasjen e parë gjithashtu nga McLaren dhe Alpine. Ndërsa Roberts do të kujdeset për drejtimin e përditshëm të ekipit, Capito mund të kujdeset për më shumë çështje të nivelit drejtues dhe të merret me goditje më të gjera që kërkohen herë pas here.

vendimi për të përdorur më shumë pjesë të Mercedesit nga 2022 gjithashtu tregon një hapje të re nga Williams, e cila mbrojti me vendosmëri pavarësinë e saj në të kaluarën.

PLUS: Ndryshimi i etosit pas përpjekjes së Williams për të ecur përpara

Emërimi i një shoferi të kohëve të fundit si këshilltar i vjetër është gjithashtu një hap i ri, jo vetëm për Williams, por për çdo ekip të F1. Michael Schumacher ishte shoferi i fundit që mori një rol të tillë në Ferrari pas pensionimit të tij të parë në fund të vitit 2006, por ishte më shumë një vazhdim i natyrshëm me ekipin.

“Importantshtë e rëndësishme të dëgjosh se çfarë kanë për të thënë shoferët, sepse aty është forca ime” Jenson Button

Në këtë rast, Button është kapur nga Williams direkt pa ndonjë histori të kohëve të fundit. Marrëdhëniet e tyre të fundit publike erdhën rreth 15 vjet më parë kur ai punoi në rrugën e tij për një marrëveshje kontrate në mënyrë që të mund të qëndronte në Honda.

Njoftimi nga Williams tha se Button “do të siguronte këshilla dhe udhëzime për ekipin në Grove, së bashku me ndihmën për të mbështetur dhe zhvilluar si drejtuesit e garës ashtu edhe të akademisë”. Nuk ka asnjë sugjerim që ai do të jetë po aq praktikant në nivelin e menaxhimit si dikush i tillë si Marko. Fokusi i tij është tek shoferët, George Russell dhe Nicholas Latifi, duke ndihmuar në provimin dhe nxjerrjen më të mirë në to dhe ndihmon në maksimizimin e performancave të tyre në rrugë të mbarë.

Ashtë një rol që i përshtatet shumë Button. Duke folur për Autosport vitin e kaluar përpara paraqitjes së tij në finalen e sezonit britanik GT për skuadrën e tij të Jenson Team Rocket RJN, Button tha: “Unë definitivisht nuk ulem dhe diskutoj financat. Ne flasim për këtë, por për mua është e rëndësishme të dëgjo çfarë kanë për të thënë shoferët, sepse aty është forca ime.

“Unë kam qenë i përfshirë në ekipe në të gjithë botën në forma të ndryshme të automjeteve për shumë vite dhe duke kuptuar që marrëdhënia inxhinier-inxhinier është shumë e rëndësishme, kështu që unë gjithmonë bëj biseda me shoferët.

“Ne të gjithë marrim një telefonatë Zoom, ne jemi të gjithë atje për debrifin që është mirë të dëgjojmë se çfarë ata kanë për të thënë kur është e freskët dhe të diskutojmë se çfarë shkoi keq, çfarë mund të ishte më mirë për sa i përket makinës, ekipi por edhe aty ku ata mendojnë se mund të jenë më të mirë në vetvete “.

PLUS: Pse udhëtimi me motor i Buttonit nuk ka mbaruar kurrë

Ky është lloji i inputit që Button mund të sigurojë. Ai e di se si është të jesh pjesë e ekipeve të zhytura në pjesën e pasme të rrjetit dhe atyre që luftojnë për kampionate. Theshtë lloji i përvojës që shumë pak njerëz mund të ofrojnë.

Dhe sa mbresëlënës mund të ketë qenë Russell gjatë karrierës së tij F1 deri më sot, ai është ende vetëm dy sezone, ndërsa Latifi ka vetëm një vit të vetëm nën rripin e tij. Të kesh kontributin e shtuar nga Button do të jetë jashtëzakonisht e vlefshme.

Ekziston edhe vlera natyrore e marketingut. Pas njoftimit të Premten, Twitter ishte i mbushur me tifozë duke pyetur “çfarë viti është?” dhe duke bërë shaka se ata menduan se Button po kthehej si shofer. Ajo ka krijuar edhe më shumë zhurmë rreth Williams, e cila për një ekip kaq shumë duan të shohin përsëri duke luftuar si duhet në F1 është vetëm një gjë e mirë.

Përkushtimi i Button për rolin do të jetë gjithashtu jashtëzakonisht i rëndësishëm. Ai ka folur më parë rreth asaj se si dashuria e tij për garën në F1 u zbeh në fund të karrierës së tij, por në vend që të vazhdonte, ai ishte i lumtur ta quante atë dhe të ndiqte ndjekje të tjera, të tilla si lidhja me mikun e tij të përjetshëm Chris Buncombe në blini në ekipin sportiv të RJN. Siç e tha vetë Button vitin e kaluar: “Nuk ka asnjë pikë që të keni emrin tuaj në diçka nëse nuk është shumë mirë”.

Ky është një rol që ai do të ketë marrë përsipër sepse është i ngazëllyer nga sfida dhe i gatshëm të provojë dhe të luajë një rol të vërtetë në kthimin e gjërave.

“Unë do të bëj pjesën time për të ndihmuar këtë ekip të kthehet në front,” tha Button në videon e njoftimit. “Me të vërtetë mezi po pres të shkoj në Grove, të kaloj kohë me shoferët dhe më shumë të stafit. Ka shumë për të kaluar para këtij sezoni të parë duke punuar së bashku”.

Button ka bërë mjaft që nga fillimi i tij i fundit në F1, por tani është gati për një rol zyrtar përsëri në seri. Megjithëse ai do të mbajë detyrat e tij Sky F1 TV, nëse përkushtimi i tij për ndërmarrjet e tij të tjera garuese nëse diçka do të kalojë, do të ketë shumë për të fituar Williams.

Ashtu siç ishte në vitin 2000, nënshkrimi i Jenson Button mund të ishte një biznes tepër i butë nga Williams.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu