As Leclerc dhe as Carlos Sainz Jr nuk ishin në gjendje të mbanin gomat e tyre gjallë aq kohë sa të përputheshin me kohën e xhiros së rivalëve të tyre, dhe ritmi i tyre ra dhe nevoja për ndalesa shtesë i panë ata të dilnin jashtë dhjetë të parëve.

Por ndërsa Ferrari nuk ishte i vetmi në vuajtjen e më shumë degradimit në GP Francez sesa pritej, veshja e Maranello patjetër i ndjeu gjërat shumë më keq se opozita.

Dhe kjo e ka lënë skuadrën duke ndjekur përgjigjet se pse makina e saj SF21, e cila kishte zënë pozicionin pole në Monako dhe Baku, u la duke luftuar në pjesën e prapme të mesfushës.

Shkaku kryesor i çështjes së degradimit të gomave të Ferrarit duket se rrotullohet rreth menaxhimit të gomave të saj të përparme.

Ekipi ka zbuluar se frontet e SF21 priren të ngrohen shpejt dhe të veprojnë në një dritare shumë të ngushtë të temperaturës.

Një karakteristikë e tillë mund të jetë e shkëlqyeshme për një xhiro kualifikuese – veçanërisht në pistat me shpejtësi të ngadaltë si Monaco dhe Baku, ku ngrohja e gomave është një faktor i madh.

Sidoqoftë, gjatë një gare të gjatë, ku temperaturat e gomave rriten vazhdimisht, kjo do të thotë se ato mund të bien nga ana tjetër dhe kjo shkakton telashe.

Isshtë një tipar që e kemi parë gjatë gjithë sezonit, me Ferrari që dëshmon se është i shpejtë në kualifikim, por jo gjithmonë duke arritur ta fshehë atë me ritmin e garës.

Sainz tha pas garës së Paul Ricard: “Ka qenë një tendencë, dhe unë nuk do të gënjej. Somethingshtë diçka që ka qenë në pjesën e pasme të mendjeve tona duke shkuar pak në çdo garë.

“Ne e dimë që priremi të luftojmë pak më shumë në gara sesa në kualifikim. Por duhet të them se ka pasur edhe disa fundjavë këtë vit ku kjo çështje nuk është shfaqur.

Carlos Sainz Jr, Ferrari SF21

Carlos Sainz Jr, Ferrari SF21

Foto nga: Jerry Andre / Imazhe Motorsport

“Për shembull, në Barcelonë ritmi i garës nuk ishte një problem. Alsoshtë gjithashtu e qartë se ne kemi një dritare shumë të ngushtë të diapazonit të punës në gomat tona të përparme, kështu që ne priremi të luftojmë shumë më tepër me kokërrime ose me veshin përpara sesa konkurrentët.

“Deri tani ka të bëjë me përpjekjen për të kuptuar pse e kemi këtë dritare kaq të ngushtë dhe pse luftojmë më shumë me këtë gomë përpara kur krahasohet me konkurrentët tanë.

“Unë jam i sigurt që e gjithë ekipi do të kthehet sonte në fabrikë dhe nga nesër do të punojmë jashtëzakonisht shumë për ta provuar sepse është e qartë, dhe është e qartë. Ju nuk keni nevojë të jeni një gjeni për të parë që ne janë qartë duke luftuar “.

Disa faktorë ishin në lojë për t’i bërë rrethanat e GP Francez kaq të vështira për Ferrarin.

Si një pistë me kënde me shpejtësi më të lartë, Paul Ricard vendos më shumë energji nëpër goma sesa vendet si Monaco dhe Baku, kështu që mbajtja nën kontroll e temperaturave të gomave është më e vështirë.

Për më tepër, shiu që erdhi të shtunën në mbrëmje dhe të dielën në mëngjes lau shumë prej gomës që ishte hedhur nga makinat në fillim të fundjavës.

Kjo nënkuptonte një sipërfaqe pista ‘të gjelbër’ për garën që kishte më pak kapje – e cila është gjithmonë një shkas për degradim më të lartë se normal, plus kokërrzim, ndërsa makinat rrëshqasin më shumë. Sainz përjetoi dorën e parë se sa më pak kapje kishte nga sa pritej kur ai rrëshqiti nga pista në rrugën e tij për në rrjetë.

Problemi i Ferrarit me gomat e përparme gjithashtu duket të jetë diçka që nuk mund të zhduket përmes ndryshimeve të thjeshta të konfigurimit.

Drejtori i ekipit Mattia Binotto mendon se zgjidhja është diçka që mund të zgjidhet vetëm në planin afatmesëm dhe afatgjatë, me disa ndryshime kryesore të përbërësit të makinës.

Charles Leclerc, Ferrari SF21

Charles Leclerc, Ferrari SF21

Foto nga: Charles Coates / Imazhe Motorsport

“A mund ta trajtojmë atë me një zhvillim të thjeshtë në makinën aktuale? Unë mendoj se ne mund ta përmirësojmë situatën, por për ta zgjidhur atë, unë mendoj se duhet të kemi disa ndryshime të pajisjeve, si për shembull rims, e cila nuk është e mundur [due to the] rregullore “, tha ai.

“Unë mendoj se është më e rëndësishme për ne në atë fazë që të përpiqemi ta kuptojmë dhe adresojmë atë për vitin e ardhshëm. Unë mendoj se kjo çështje mund të ndodhë përsëri në disa gara, por jo në të gjitha pistat. Trackshtë e lidhur me kushtet e motit, por ne kemi nevojë të përgatitemi për t’u përballur me situata të tilla në të ardhmen dhe të paktën të përpiqemi të zbusim problemin, pasi do të ndodhë përsëri “.

Referenca për rrotat e rrotave është veçanërisht interesante, pasi gjithçka konfirmon se Ferrari thjesht po mbinxeh gomat e saj të përparme.

Rimat modernë të rrotave, të cilat janë homologuar për këtë vit, kështu që mund të ndryshohen vetëm duke djegur shenja, janë tepër komplekse.

Ekipet i përdorin ato si për efekt aerodinamik ashtu edhe për rrjedhën e ajrit për të ndihmuar në menaxhimin më të mirë të temperaturave të gomave.

Në rastin e Ferrarit, mund të ndodhë që ajo ka shkuar shumë larg në ndjekjen e fitimeve aerodinamike mbi nxjerrjen e nxehtësisë – që do të thotë që buza, dhe për këtë arsye gomat, po bëhen më të nxehta se sa ekipi do të dëshironte.

Por ndërsa Ferrari e di se çfarë shkoi keq në Francë, tani përballet me disa ditë intensive për të gjetur pse ishte kaq keq dhe çfarë mund të bëjë për të parandaluar një përsëritje.

Binotto tha: “Ne duhet të kthehemi, të analizojmë të dhënat se kemi një stuhi mendimesh dhe të bëjmë disa simulime. Unë mendoj se kjo do të jetë pjesë e detyrave të shtëpisë që duhet të bëjmë”.

Por e di që garantimi i asnjë përsëritje në Austri këtë fundjavë do të jetë shumë për të kërkuar.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu