Mes ndjekjes së vazhdueshme të Formula 1 për të shtuar më shumë gara në kalendarin e saj, tërheqja e një gare të dytë në Shtetet e Bashkuara është e qartë. Por siç shpjegon LUKE SMITH, ka disa kandidatë të mundshëm që mund të konsiderojë

Që kur rifitoi një terren në Shtetet e Bashkuara në Qarkun e Amerikave në 2012, Formula 1 ka qenë e etur për të zgjeruar gjurmën e saj Amerikane. Shtytja u intensifikua vetëm pas blerjes së serisë nga Liberty Media në 2017, e cila shpejt vendosi një ngjarje të dytë në të ardhmen e afërt për të ndihmuar në tërheqjen e një tregu që tradicionalisht ishte i vështirë për t’u thyer.

Pas tre vitesh nën administrimin e një amerikani, Chase Carey, F1 tani po drejtohet nga një njeri ‘garues’ në ish-drejtorin e ekipit të Ferrarit Stefano Domenicali të Italisë. Por emërimi i Domenicali nuk ka shënuar një ndryshim të qasjes nga F1. Pavarësisht sugjerimeve të rotacionit të kalendarit në të ardhmen dhe një ulje të mundshme të numrit të garave nga numri i 23 i parashikuar për 2021, shtimi i një gare tjetër amerikane mbetet një përparësi kryesore.

“Strategjia jonë në të ardhmen do të jetë të jemi më të pranishëm në SH.B.A., me më shumë se një çmim të madh,” shpjegoi Domenicali më parë këtë muaj. “Siç e dini, Austin ka qenë shumë i rëndësishëm në vitet e fundit të kalendarit tonë. Do të jetë gjithashtu në të ardhmen. Ne po diskutojmë me ta rinovimin e marrëveshjes.

“Ka të tjerë që përfshijnë zona të tjera të vendit amerikan, por ato nuk janë në nivelin ku mund të them po, ata janë atje. Në dy muajt e ardhshëm, ne do të vendosim se çfarë do të jetë e mundur në drejtim të diskutimit në lidhje me atë vend, dhe rotacioni përfundimtar ose stabilizimi me dy që janë fiksuar.

“Ashtë një punë në progres. Por unë mund t’ju garantoj se tani ka interes të madh në SHBA me Formulën 1.”

Edhe me rritjen e interesit nga tregjet dhe vendet e reja në prag të tronditjes së kalendarit të vitit të kaluar, angazhimi i F1 për një garë të dytë në SHBA mbetet i qartë. Lëviz prapa në fund të viteve 1970 dhe në fillim të viteve ’80 kur ajo kishte më shumë se një garë amerikane, madje mbajti tre në 1982.

Por cilat janë projektet më realiste për F1 për të marrë një çmim të madh shoqërues për COTA në terren në vitet e ardhshme?

“Miami është ai që – siç e dini, nuk ka asgjë sekrete – është më i përparuari për sa i përket diskutimit” Stefano Domenicali

Miami ka qenë pika kryesore e fokusit për Lirinë në Shtetet e Bashkuara që nga marrja e saj. Carey përdorte rregullisht frazën “qytetet e destinacionit” kur diskutonte se ku dëshironte të merrte F1 në të ardhmen, me Miami dhe Hanoi në Vietnam si shembujt kryesorë. Planet fillestare për të marrë një garë në rrugë Miami në kalendar që në fillim të vitit 2019 ishin subjekt i presionit nga grupet lokale, duke çuar në rishikime të planit të planifikuar të qarkut dhe një vonesë në shtimin e tij në kalendar.

Projekti Miami është ai për të cilin Liria ka thënë se është angazhuar, duke punuar me pronarët e ekskluzivitetit të Miami Dolphins NFL në anën promovuese dhe organizative, të kryesuar nga Tom Garfinkel. Pista është vendosur të ndërtohet rreth Hard Rock Stadium të ekipit, duke shmangur përdorimin e rrugëve publike nën paraqitjen e fundit të propozuar të pistës.

Miami nuk paraqiti në kalendarin e njoftuar fillimisht për 2021 në fund të vitit të kaluar, por Carey theksoi në atë kohë projekti ishte shumë i gjallë dhe diçka për të cilën u angazhua F1.

Domenicali i ka bërë jehonë këtij mesazhi, duke thënë se për sa i përket një gare të dytë në SHBA, Miami aktualisht dallon si projekti më i përparuar.

“Miami është ai që – siç e dini, nuk ka asgjë sekrete – është më i përparuari për sa i përket diskutimit,” tha Domenicali. “Miami është më i përparuari për sa i përket mundësisë.”

Qarqet dhe projektet e ndërtuara rishtas gjithmonë përballen me pengesa të rëndësishme, parë së fundmi me përpjekjet me të cilat përballet Vietnami, i cili tani duket se nuk ka gjasa të mbajë një çmim të madh në Hanoi. Por projekti i Miamit duket të jetë më i fortë dhe i planifikuar më mirë. Liria nuk po kërkon ta nxitojë atë në kalendar vetëm për të shënuar një fitore të lehtë, duke preferuar të ndërtojë diçka që është afatgjatë dhe e qëndrueshme.

Por kjo nuk do të thotë që ngjarjet e tjera amerikane nuk po eksplorohen, me një ish qark pritës që shfaqet si një kandidat i fortë për një çmim të madh në të ardhmen: Indianapolis. Që kur mori përsipër Indianapolis Motor Speedway dhe IndyCar në fund të vitit 2019, Roger Penske ka qenë i hapur në lidhje me interesin e tij për të sjellë F1 përsëri në Brickyard, i cili priti Çmimin e Madh të Shteteve të Bashkuara midis 2000 dhe 2007.

“Ne duam të shtojmë aftësinë,” tha Penske në kohën e njoftimit. “Për çfarë mund ta përdorim këtë? A mund të zhvillojmë një garë 24-orëshe këtu? A mund të zhvillojmë një garë të Formula 1 këtu? Cilat janë gjërat që mund të bëjmë? Ky është një aset i shkëlqyeshëm.”

Edhe pas ndikimit të pandemisë COVID-19, F1 mbetet lart në listën e hitit për Penske, dhe ka interes të përbashkët. Carey ishte veçanërisht privat për çdo diskutim që po zhvillohej mbi garat e ardhshme, por tregoi për Autosport vitin e kaluar se kishte një interes të caktuar.

“Obviousshtë padyshim një pistë ikonike për gara botërore,” tha ai. “Partshtë pjesë e Kurorës Triple: Monako, Le Mans dhe Indy. Pra, flet për atë që do të thotë kjo pistë. Ashtë një pistë e veçantë për botën e motorëve.”

Të punosh me një udhë para-ekzistuese, veçanërisht me një nga reputacionin e Indianapolis, do t’i ofronte F1 shumë përfitime. Shenjat e garës së vitit 2005 tani janë shëruar kryesisht, me serinë që gëzon një ringjallje të denjë në profil. Alexander Rossi mund të ketë përfunduar vetëm shkurtimisht pritjen për një shofer amerikan në 2015, dhe mund të mos ketë ndonjë të ri të dukshëm në horizont – buxheti duke qenë një çështje për fituesin e garës F3 Logan Sargeant – por edhe kështu, shifrat televizive janë rritur në mënyrë të vazhdueshme. Shifrat televizive të ESPN mbetën kryesisht të pandryshuara vitin e kaluar pavarësisht nga kalendari i rishikuar që nuk përmban gara në një zonë kohore miqësore, duke i detyruar tifozët të fillojnë shumë herët.

Nëse F1 do të shkonte në rrugën e ringjalljes së një gare në Indianapolis, ajo madje mund të ndihmonte ofertën e saj për të tërhequr tifozë të rinj duke tundur formatin, duke shkuar në një rrugë të tillë si formati i garës sprint që mund të provohej në tre gara këtë vit . Pse të mos e përvetësoni një pjesë të spektaklit të Indy 500 – i cili është veçuar në kalendarin IndyCar në kaq shumë mënyra – për ta bërë atë më shumë një ngjarje të spikatur për F1?

Miami dhe Indianapolis do të duket të jenë opsionet më të mundshme për F1 për të marrë një garë të dytë në SHBA në kalendar në të ardhmen e afërt, por ngjarjet e tjera mund të kenë një mundësi. Long Beach priti GP Perëndimor të SH.B.A. midis 1976 dhe 1983 përpara se të bëhej një ngjarje në IndyCar, me idenë e marrjes së F1 përsëri në Kaliforni duke u notuar gjashtë vjet më parë përpara se të kërkonte përkujdesje.

“Ajo që kemi planifikuar tashmë është një plan i komunikimit mjaft të fortë në SH.B.A. Ne duhet të vendosim informacionin me kanalet e duhura në një mënyrë të vazhdueshme” Stefano Domenicali

Sa më shumë që F1 të gëzojë sukses me pistat më tradicionale në Evropë, parë me Mugello dhe Imola vitin e kaluar, aq më shumë do të ketë pyetje në lidhje me një qasje të ngjashme me qarqet në Shtetet e Bashkuara, edhe nëse marrin gara me çmime të mëdha në një Road America ose një Berber mund të duket fantastik.

Pavarësisht se ku do të vendoset, angazhimi nga F1 për të marrë një garë tjetër amerikane në kalendar në vitet e ardhshme është i qartë – pasi është rëndësia e mesazheve të saj. Domenicali nuk dëshiron që gumëzhitja rreth F1 në Shtetet e Bashkuara të zgjasë vetëm gjatë javës që çon në garën në Austin. Ai është i etur të sigurojë që mesazhet të shkojnë më tej dhe tashmë po vendos të punojë për këtë.

“Shtetet e Bashkuara duhet të ushqehen me lajmet F1 çdo ditë,” tha Domenicali. “Wrongshtë e gabuar të shkosh atje një javë – le të themi se ke një shtytje të pabesueshme një javë para garës në Austin, dhe pastaj hesht.

“Ajo që ne kemi planifikuar tashmë është një plan i komunikimit mjaft të fortë në SHBA. Ne duhet të vendosim informacionin me kanalet e duhura në një mënyrë të vazhdueshme. Do të duhet shumë kohë fillestare në drejtim të investimeve, por shpagimi do të të jetë i madh “.

Kjo është qasja e F1 ndaj Shteteve të Bashkuara me pak fjalë: koha e drejtimit do të jetë e gjatë, por ia vlen të presësh.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu