Dale Coyne thotë se ai do të “dëshironte të kishte” ish-shoferin e Formula 1 Romain Grosjean të bashkohej me ekipin e tij IndyCar për sezonin 2021 dhe po synon një njoftim javën e ardhshme.

Pasi humbi garën e tij F1 me Haas tetorin e kaluar, Grosjean e konfirmoi atë ai po eksploronte opsione në një numër kampionatesh të tjera, përfshirë IndyCar, per te ardhmen.

Grosjean pranoi pas aksidentit të tij të zjarrtë në Çmimin e Madh të Bahreinit se ai po mendonte së dyti për IndyCar, por bisedimet kanë vazhduar që atëherë me Dale Coyne Racing mbi një makinë.

Coyne mban një nga vendet e pakta të mbetura në rrjetin IndyCar për 2021. Ekipi njoftoi të Mërkurën se Ed Jones do të kthehej në makinën # 18, duke shënuar kthimin e tij në serial pas një viti larg.

Në një konferencë shtypi duke njoftuar Jones, pronari i ekipit Coyne tha se ai shpresonte të “shpallte shoferin tonë tjetër javën tjetër” në hyrjen # 19.

I pyetur drejtpërdrejt në lidhje me bisedimet me Grosjean, Coyne tha se ndërsa ishte i etur të shihte francezin të zinte vendin, ai ishte gjithashtu në bisedime me disa agjentë të tjerë të lirë.

“Ju të gjithë mund të bëni një listë me njëqind shoferë, ne kemi biseduar me ndoshta secilin prej tyre këtë dimër që janë të punësuar, të papunë, në Amerikë, Evropë, çdo vend,” tha Coyne.

“Ka qenë disi mahnitëse.

“Padyshim që Romain është një shofer i mirë. Ne do të dëshironim ta kishim atë.

“Ne jemi duke punuar edhe për disa të tjera. Shpresojmë që të gjitha këto të kopsiten dhe të bëjmë një njoftim javën e ardhshme dhe pastaj të dalim në provë në shkurt.”

Nëse një marrëveshje do të finalizohet, nuk është e qartë nëse Grosjean do të ishte në kabinën e pilotit për sezonin e plotë duke përfshirë ovalet, ose vetëm për ngjarjet rrugore dhe rrugës.

Pavarësisht nga një shqetësim fillestar rreth ngasjes në ovale, Grosjean tha para aksidentit të tij në Bahrein se ai mund të “linte mënjanë frikën” për të garuar me ta, duke konfirmuar se bisedimet me ekipet amerikane ishin duke u zhvilluar.

Coyne garoi me Santino Ferrucci dhe Alex Palou vitin e kaluar, me ish drejtimin për të marrë pjesë në një udhëtim me kohë të pjesshme NASCAR Xfinity me Sam Hunt Racing, ndërsa Palou është bashkuar me Chip Ganassi Racing.

Grosjean nuk ishte në gjendje të kthehej në vendin e tij Haas F1 për dy garat e fundit të sezonit të kaluar pasi pësoi djegie të forta në duar në aksident.

Por, që atëherë atij i janë hequr fashot nga duart dhe ka shpërndarë rregullisht azhurnimet në lidhje me shërimin e tij në mediat sociale.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu