Formula 1: Drive to Survive është një seri dokumentare e porositur nga F1 dhe transmetuar ekskluzivisht në Netflix. Sezoni 3 është afër qoshes, i vendosur të dalë para sezonit të ri 2021 F1.

Seriali kombinon veprimin në pistë me pamjet në prapaskenë të filmuar në grands prix dhe në fabrikat e ekipit, dhe madje ndjek shoferët përsëri në shtëpitë e tyre ndërsa udhëtojnë nëpër botë.

Udhëtimi për në aksesin e pabesueshëm të Survive tregon një anë të F1 që rrallë shihet gjatë një fundjave tipike gare dhe prodhimi është kredituar me prezantimin e një vale fansash të rinj në seri.

Drive to Survive: Data e lëshimit të Sezonit 3

Sezoni 3 i Drive to Survive do të dalë në treg të Premten, 19 Mars 2021, nëntë ditë para fillimit të sezonit të ri F1 në Bahrein. Çdo episod i dy sezoneve të para u vu në dispozicion menjëherë, dhe Sezoni 3 nuk duhet të ishte ndryshe.

Sezoni 1 dhe Sezoni 2 të dy përbëhen nga 10 episode, dhe Sezoni 3 do të shfaqë gjithashtu shumë episode pavarësisht se sezoni 2020 F1 vonohet dhe më pas shkurtohet për shkak të pandemisë COVID-19. Kur sezoni filloi përfundimisht, madhësia e ekipit të filmit duhej të zvogëlohej në mënyrë që të respektonte kufizimet në paddock.

Cilat ekipe dhe gara do të mbulohen në Sezonin 3?

Linjat historike për Drive to Survive Season 3 nuk janë konfirmuar, megjithëse ka shumë të ngjarë që ne do të shohim nga afër titullin e shtatë historik botëror të Lewis Hamilton, fitoret e vajzës Pierre Gasly dhe Sergio Perez dhe debutimin e Mercedes Russell të George Russell, ndër të tjera pikat kryesore nga sezoni 2020.

Ekipi i filmit ishte në paddock kur Grand Prix i Australisë u anulua, kështu që kjo mund të mbulohej në Sezonin 3. Kur gara e parë filloi më në fund në Austri në Qershor, ekipi i filmit hodhi McLaren dhe Red Bull, kështu që podiumi i vajzës së Lando Norris dhe Përplasja e Alex Albon me Lewis Hamilton janë pretendentë të fortë për tu shfaqur.

Udhëtimi drejt Survive u pa duke filmuar Ferrarin gjatë Grand Prix të Italisë në Monza, ku të dy makinat nuk arritën të përfundojnë. Kamerat gjithashtu ndoqën kameon e Nico Hulkenberg në Grand Prix Britanik në Silverstone, kur gjermani zëvendësoi Sergio Perez me një njoftim të shkurtër pas testit pozitiv të COVID-19 të shoferit të Racing Point.

Mercedes mirëpriti kamerat e shfaqjes për Grand Prix Ruse në Soçi, ku Lewis Hamilton po bënte oferta për të barazuar rekordin e Michael Schumacher me 91 fitore Grand Prix. Sidoqoftë, fundjava e tij u zgjidh kur u ndëshkua për kryerjen e dy praktikave fillon në pjesën e gabuar të qarkut, duke e lënë arritjen në pritje.

Si të shikoni Drive to Survive

Drive to Survive është ekskluzivisht i disponueshëm në Netflix, kështu që do t’ju duhet një pajtim në mënyrë që të shikoni seritë.
Plani bazë i Netflix kushton 5.99 £ në muaj, por mund të shikoni vetëm një ekran në të njëjtën kohë duke përdorur llogarinë tuaj. Plani Standard e rrit këtë në dy ekrane dhe përmirëson cilësinë e figurës në HD, duke kushtuar 9,99 £ në muaj. Anëtarësia premium kushton 13.99 £ në muaj: kjo shton Ultra HD dhe ju lejon juve, familjen dhe miqtë të shikoni katër gjëra të ndryshme në çdo kohë të caktuar.

Netflix është i disponueshëm në TV të mençur, konzolla lojrash dhe Blu-ray player, si dhe kompjutera dhe laptopë. Ju gjithashtu mund të shkarkoni Drive to Survive në smartphone ose tablet tuaj për ta parë gjatë lëvizjes.

Deri më tani, episodet kanë zgjatur nga gjysmë ore në 50 minuta në kohëzgjatje.

Kush e bën Drive për të mbijetuar?

Drive to Survive është prodhuar nga Box to Box Films, një kompani britanike e themeluar nga James Gay-Rees dhe Paul Martin, të cilët veprojnë si producentë ekzekutivë të serialit. Si producent Gay-Rees është nominuar dy herë për Dokumentarin më të Mirë në Oskar dhe fitoi një BAFTA për Senna të vlerësuar kritikisht, ndërsa Paul Martin ka prodhuar një numër dokumentarësh sportivë.

Sophie Todd është prezantuesja e serialit dhe kishte një dekadë përvojë në prodhimin e programeve faktike për BBC, Channel 4 dhe Discovery para përfshirjes së saj me Drive to Survive.

Netflix nuk ka dhënë shifra të sakta të shikimit për Drive to Survive, por gjigandi i transmetimit thotë se Sezoni 1 u shikua në më shumë se një milion familje në Mbretërinë e Bashkuar në katër javët e para pas lëshimit të tij në 2019.

Që nga janari 2021, Netflix ka më shumë se 200 milion abonentë në të gjithë botën.

Çfarë ndodhi në Sezonin 1?

Sezoni 1 i Drive to Survive u publikua në 8 Mars 2019 dhe mbuloi sezonin F1 2018. Tetë skuadra ranë dakord të merrnin pjesë në dokumentar, megjithëse Ferrari dhe Mercedes – dy ekipet që luftonin për kampionatin atë vit – zgjodhën të mos prisnin ekipet e filmit.

Në një farë mënyre, ky ishte një bekim i maskuar pasi lejonte serialin të përqendrohej në personazhe dhe rrëfime që nuk arrijnë askund më shumë se sa mbulimi i luftës për kampionatin. Më e rëndësishmja seriali e shndërroi drejtorin e ekipit të Haas Guenther Steiner në një figurë kulti, me gjuhën e tij shumëngjyrëshe që nuk jepte fund argëtimi gjatë një viti në ekip.

Sezoni 1 gjithashtu paraqiti fitoren e Daniel Ricciardo në Grand Prix të Monakos dhe ngjarjet që çuan në lëvizjen tronditëse të Aussie në Renault. Marrëdhënia e tensionuar e ekipit francez me Red Bull është e mbuluar gjithashtu, siç është beteja midis Sergio Perez dhe Esteban Ocon për të siguruar vendin e mbetur së bashku me Lance Stroll në Racing Point për vitin e ardhshëm.

Çfarë ndodhi në Sezonin 2?

Sezoni 2 i Drive to Survive u publikua në 28 Shkurt 2020, duke u përqëndruar në sezonin 2019 F1. Këtë herë Mercedes dhe Ferrari ranë dakord të marrin pjesë, duke i dhënë ekipit të filmit qasje në të dhjetë skuadrat në pika të ndryshme të sezonit.

Famshëm, Drive to Survive u ftua të ndiqte Mercedes ndërsa ekipi shënoi vitin e tij të 125-të në motor sport në Grand Prix në Hockenheim. Sporting me një dhuratë të veçantë dhe me ekipin e veshur me veshje retro ngjarja ishte menduar të jetë një festë, por fundjava ishte një katastrofë për Shigjetat e Argjendta pasi të dy Lewis Hamilton dhe Valtteri Bottas u rrëzuan në kushte të lagështa.

Linja të tjera historie të kapura nga kamera gjatë gjithë sezonit përfshijnë jetën e re të Ricciardo në Renault, luftimet e Gasly dhe uljen përfundimtare nga Red Bull në Toro Rosso, betejën e Sebastian Vettel me shokun e ekipit Charles Leclerc në Ferrari dhe podiumin e vajzës së Carlos Sainz Jr në Grand Prix të Brazilit në Interlagos.

Ka edhe momente pikante pasi seriali dokumenton vdekjen e Niki Lauda dhe aksidentin që vrau shoferin e F2 Anthoine Hubert në Spa.

A do të ketë një sezon 4?

Nuk ka ende konfirmim për një makinë për të mbijetuar sezonin 4. Qarku i shefit të Amerikave Bobby Epstein kreditoi serinë për shitjet rekord të biletave në qark përpara Çmimit të Madh të SHBA në 2019, një pikë referimi që ishte vendosur të prishej përsëri në 2020 para anulimi i garës për shkak të COVID-19.

Sezonet e mëparshme janë njoftuar zyrtarisht në verë para se të lëshoheshin, megjithëse prania e kamerave Netflix në garat në 2021 – para se të bëhej një njoftim zyrtar – do ta bënte Sezonin 4 diçka si një formalitet.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu