Ocon u transferua në F1 si shofer i ri Mercedes në 2016 dhe kaloi 2019 duke shërbyer si shofer rezervë para se të bënte një kthim me kohë të plotë vitin e kaluar me skuadrën e punimeve të Renault.

Ocon nënshkroi një marrëveshje dy-vjeçare me Renault – që nga ribrandimi si Alpine – dhe ka udhëhequr përpjekjet e saj deri më tani në 2021, kualifikimi i pestë për Grand Prix të Spanjës të Dielën.

Mercedes është vendosur të vendosë më vonë gjatë vitit për formacionin e saj të shoferëve të vitit 2022, me shoferët në detyrë Lewis Hamilton dhe Valtteri Bottas të dy jashtë kontratës. Junior i Mercedes George Russell do të jetë gjithashtu një agjent i lirë pas përfundimit të marrëveshjes së tij aktuale Williams.

Shefi i ekipit të Mercedes Wolff ishte fillimisht i butë kur u pyet nëse Ocon mund të ishte një opsion për 2022, pasi ishte konsideruar më parë për një vend në 2020.

“Esteban është gjithashtu një nga drejtuesit që është i lidhur me ne, ndërsa është një shofer i plotë i Renault ose Alpine,” tha Wolff.

“Ne kemi një marrëdhënie shumë të mirë me Alpine. Pra, padyshim që Valtteri është shoferi sot, dhe Lewis është shoferi sot, dhe ajo që do të jetë vitin e ardhshëm, do të jetë vitin e ardhshëm”.

Toto Wolff, Drejtor Ekzekutiv (Biznes), Mercedes AMG, feston pasi siguroi pol me Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1

Toto Wolff, Drejtor Ekzekutiv (Biznes), Mercedes AMG, feston pasi siguroi pol me Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1

Foto nga: Steve Etherington / Imazhe Motorsport

Por kur u pyet për të shqyrtuar se sa seriozisht ai mori në konsideratë për 2022, Wolff tha se varet nga Ocon dhe CEO i Alpine Laurent Rossi për të vendosur për të ardhmen e tyre para se Mercedes të përfshihej.

“Ashtë pak një situatë e çuditshme, sepse ai ka qenë një i ri Mercedes për një kohë të gjatë dhe ai është një shofer i Alpeve që punon tani,” tha Wolff.

“Ky është një fakt. Unë mendoj se situata është e mirë për të atje. Ai po rritet, ai po paraqet shfaqje. Ai është francez. E gjithë kjo është shumë në radhë të yjeve.

“Unë mendoj se duhet të jetë thirrja e Laurent dhe Esteban së pari, si të vazhdohet, para se të fillojmë të japim një mendim.”

Lexoni gjithashtu:

Ocon ka skuadrën e tij të kualifikuar Fernando Alonso në të tre garat e kaluara dhe përfundoi i shtati fundjavën e kaluar në Portugali, duke shënuar rezultatin më të mirë të Alpine të sezonit deri më tani.

Wolff tha se ai kishte qenë “i impresionuar” nga Ocon këtë vit, por shoferi francez tha se fokusi i tij ishte në punën aktuale në Alpine kur u pyet nëse po mendonte për një vend Mercedes në 2022.

“Ajo në të cilën jam përqendruar është të bëj një punë të mirë këtu, në Alpine,” tha Ocon. “Mendoj se duhet të jemi të kënaqur me progresin tonë dhe jam i kënaqur me progresin që kam bërë edhe këtë vit.

“Unë jam duke u përqëndruar në ofrimin e më të mirës që mundem në secilën garë të vetme, kështu që ju e dini, me siguri nëse performoni, do të ketë gjithmonë biseda dhe gjëra të vazhdueshme.

“Por qëllimi im është të ofroj për ekipin në të cilin po garoj, dhe shtëpia ime është këtu për momentin.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu