Pika e tretë dhe e fundit e shoferit Mercedes ishte 11 xhiro më e gjatë se ekuivalenti i Verstappen, pasi Shigjetat e Zezë vendosën të merrnin një strategji agresive për të dalë përpara polesitter.

Taktika funksionoi, por Verstappen po kthehej pa pushim në Hamilton gjatë gjithë vrapimit të tij të fundit me 17 xhiro drejt flamurit – duke kaluar kampionin e botës në pjesën e jashtme të krahut të djathtë të Kontraversit 4, me tre turne të mbetura.

Verstappen u udhëzua menjëherë të dorëzonte pozicionin pasi ai kishte tejkaluar kufijtë e pistës në procesin e kalimit dhe, megjithëse ai u mbyll përsëri në Mercedes në disa turne të mbetura, Hamilton mbajti një fitore të 96-të në karrierën e F1.

Kur u pyet se si ndiheshin xhiron e fundit në kabinën e tij gjatë konferencës për shtyp pas garës, Hamilton bëri shaka: “Ishte e tmerrshme!

“Nuk ishte e shkëlqyeshme. Unë po luftoja në fund me pjesën e pasme të makinës sime, gomat e mia të pasme ishin fikur. Unë mendoj [they were] mbase tetë xhiro më të vjetër ose diçka e tillë deri te gomat e Maksit.

“Kështu që, e dija që ai do të më kapte me 10 xhiro për të shkuar dhe isha sikur të mendoja” do të jetë pothuajse e pamundur ta mbash pas “, gjë që në fakt ishte, deri në incidentin e Kthesës 4.

“Pastaj, pas kësaj, unë vetëm isha në gjendje ta mbaja prapa, arrita ta mbaj atë në zgjimin tim.

“Epo, ai ishte menjëherë pas meje, kështu që pastaj ngeci në zgjimin tim, dhe ishte e vështirë për të në vende të caktuara të afrohej dhe ai përfundoi i gjerë në disa vende, gjë që më dha pak avantazh. It’sshtë e vështirë pista për tu ndjekur “.

Max Verstappen, Red Bull Racing, pozicioni i 2-të dhe Lewis Hamilton, Mercedes, pozicioni i 1-të, urojnë njëri-tjetrin në Parc Ferme

Max Verstappen, Red Bull Racing, pozicioni i 2-të dhe Lewis Hamilton, Mercedes, pozicioni i 1-të, urojnë njëri-tjetrin në Parc Ferme

Foto nga: Andy Hone / Imazhe Motorsport

Pavarësisht presionit, Hamilton tha se ai “e donte çdo minutë” të betejës së tij me Verstappen.

“Çdo minutë të fundjavës e kam dashur”, shtoi ai. “Duke ditur si ekip që ishim prapa në performancë – këta njerëz [Red Bull] kanë bërë një punë më të mirë deri më tani.

“Dhe kështu, që ne të dalim me këtë rezultat duke pasur parasysh faktin se nuk ishim më të shpejtë këtë fundjavë është një rezultat i vërtetë.”

Hamilton shpjegoi gjithashtu se ai nuk ishte i sigurt se do të vazhdonte të fitonte deri në turneun e fundit të garës 56 xhiro.

Ai tha: “Bono [Peter Bonnington, Hamilton’s race engineer] thjesht më thoshte sa xhiro kishin mbetur! Ai ishte si ‘tre xhiro, dy xhiro’ dhe unë jam si ‘Bono, mund ta numëroj! Unë kam marrë atë!’

“Ai është thjesht nervoz, por unë jam mirënjohës për Bono dhe durimin e tij me mua. Unë mendoj se ishte me të vërtetë xhiro i fundit – ishte një pikë, sapo kalova kthesën 4 e dija që isha në një pozitë të mirë.

“Por pastaj tejkaloni drejtimin nga Kthesa 10, nervozizmi nga 11, një tejkalim i shpejtë në 13, i cili është me të vërtetë i keq.

“Dhe unë isha duke menduar” kjo është ajo, ai më ka marrë tani “. Por unë mendoj se ai kishte të njëjtën gjë.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu