Sergio Perez i Red Bull tha që ai ndjehej si ‘djali më budalla në tokë’ vitin e kaluar kur ai u bë shoferi i parë i Formula 1 që kapi COVID-19.

Duke drejtuar makinën për Racing Point në atë kohë, Perez kapi COVID-19 pas një udhëtimi në shtëpi në Meksikë për të vizituar nënën e tij që kishte qenë në spital.

Kjo do të thoshte se ai humbi të dy garat në Silverstone para se të ishte në gjendje të bënte një kthim të suksesshëm.

Duke reflektuar në sezonin e tij të rollercoaster 2020, i cili përfshinte fitoren e tij të parë dhe përfundimin e kontratës së tij herët nga Racing Point, Perez tha në një intervistë me video të organizuar nga ekipi i tij i ri Red Bull: “Unë me siguri kam pasur një vit shumë të vështirë, do të them.

“Me Corona, duke qenë shoferi i parë që mori virusin – e dini, tani është si pak më normale [that] njerëzit e marrin atë – por në atë kohë ishte si, “ti je djali më budalla në tokë, sepse ke marrë virusin”.

“Ishte shumë e ashpër për mua të merresha me të”.

Kthimi i Perez në veprim me Racing Point përkoi me spekulimet në rritje që ai mund të zëvendësohej nga Sebastian Vettel në skuadrën e riemëruar Aston Martin për 2021.

Megjithëse ekipi e uli bisedën në atë kohë, në fund ajo zgjodhi katër herë kampionin e botës dhe kjo do të thoshte që Perez u përball me një betejë për të shpëtuar karrierën e tij F1.

“Ishte një kohë shumë kritike në karrierën time, sepse atje ishte gjëja e kontratës,” tha Perez duke reflektuar mbi rrethanat që rrethojnë atë fazë të vitit.

“Në fund e humba vendin me ekipin tim, por funksionoi shumë mirë. Por kurrë nuk e dija se çfarë do të ndodhte.

“Kur ndodhi ajo, unë isha mjaft i relaksuar. Mendova,” mirë, unë kam pasur një karrierë të jashtëzakonshme tashmë dhe jam i kënaqur me veten time, por unë thjesht duhet ta jap atë gjithë fundjavën pas fundjavës dhe të shoh se çfarë do të ndodhë. “

“Kur u hap mundësia e Red Bull, ajo herë dukej më mirë, herë dukej më keq. Por pastaj në fund, ajo doli mirë.

“Kështu që unë mendoj se këto mundësi, [they] eja vetëm një herë në jetën tënde. Unë e di këtë dhe jam gati ta bëj të funksionojë ”.

Ndërsa Perez i ka njohur lajmet e Red Bull për javë të tëra dhe ka vizituar fabrikën kohët e fundit për takimet e tij të para me ekipin, ai ende e pranon se ndihet paksa surreal i makinës për të.

“Unë ende nuk besoj se jam këtu për të qenë i sinqertë,” tha ai.

“Kur i vë vetes markën Red Bull, është si” wow “. Somethingshtë diçka që kurrë nuk e konsiderova si një opsion, sepse të mos jesh pjesë e një programi Red Bull në moshë të re duket se është kritike.

“Por gjërat në jetë, ju përfundoni në vendet që keni ëndërruar. Kështu që është një ëndërr e bërë realitet të jesh pjesë e kësaj familjeje Red Bull.

“Justshtë thjesht e mahnitshme. Unë e dua shumë markën. Unë kam aq shumë admirim për atë që ata bëjnë dhe sasinë e mbështetjes që ata i bëjnë sporteve.

“Thjesht pres që të kem një fillim shumë të suksesshëm. Por më shumë se kaq, një sezon shumë i suksesshëm.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu