Shtatë herë kampioni i botës F1 Hamilton shënoi fitoren e 97-të të karrierës së tij në Grand Prix të Portes të Dielën, duke kaluar Max Verstappen dhe Valtteri Bottas në rrugën e fitores në garë.

Hamilton tha pas fitores së tij se ai e gjeti garën duke u lodhur mendërisht dhe fizikisht, pasi ishte rikuperuar nga një gabim në rifillimin pas makinës së sigurisë që e zbriti atë në vendin e tretë.

Mercedes e ka gjetur veten qafë me qafë me Red Bull në pjesën e hershme të sezonit 2021, duke shënuar sfidën e saj më të afërt të titullit që kur u largua me Ferrari në 2018.

I pyetur nëse kishte qenë një shfaqje magjike e Hamiltonit që kishte qenë diferenca ndaj Red Bull në Portimao, shefi i Mercedesit Wolff tha se performanca e tij e nivelit të lartë ishte thjesht standardi që ai vendos vetë.

Lewis Hamilton, Mercedes W12, Max Verstappen, Red Bull Racing RB16B

Lewis Hamilton, Mercedes W12, Max Verstappen, Red Bull Racing RB16B

Foto nga: Steven Tee / Imazhe Motorsport

“Unë mendoj se kemi pasur një makinë të mirë, [it was] hera e parë ne ishim vërtet në gjendje të konkurronim për pole, ”tha Wolff.

“Ndoshta ishim një e dhjeta pushim. Një veturë e mirë garimi, por përsëri, gjithashtu shumë afër Red Bulls, dhe ai sapo bëri një garë të patëmetë.

“Nuk ka kuptim të flasësh për këto shfaqje të jashtëzakonshme të Lewis, sepse ato kanë qenë mjaft të rregullta.

“Standardshtë standardi i tij tani, dhe unë mendoj se ai e vendos atë standard për veten e tij.”

Rezultati shënoi fitoren e dytë të Hamiltonit në sezonin 2021, duke e lejuar atë të hapte një epërsi prej tetë pikësh në kampionatin e shoferëve ndaj rivalit të Red Bull Verstappen.

Hamilton dhe Verstappen kanë luftuar në rrugë të mbarë në të tre garat deri më tani këtë vit, por kanë qenë të drejtë në betejat e tyre.

Lexoni gjithashtu:

Wolff tha se ai priste që luftimet në vazhdim të mbanin respekt pasi të dy e dinin se sa i kushtueshëm mund të ishte një DNF për shpresat e tyre për titull.

“Unë mendoj se ata ende nuk po kalojnë vijën në pistë, sepse rreziku i humbjes së pikëve është shumë i madh,” tha Wolff.

“Por do të shkojë ballë për ballë dhe sigurisht që rivaliteti mund të rritet ose jo.

“Unë e shoh Lewis plotësisht të relaksuar për situatën. Ai kënaqet duke punuar me ekipin dhe duke na ngritur me shpejtësi sepse nuk ishim atje.

“Justshtë thjesht një vend argëtues.”

Mercedes gjithashtu arriti të zgjasë epërsinë e saj në kampionatin e konstruktorëve ndaj Red Bull në 18 pikë falë një përfundimi në podium të dyfishtë, me Bottas që zuri vendin e tretë.

I pyetur nga Autosport nëse ai priste të ishte në një pozitë të tillë gjatë provës së vështirë para-sezonale të Mercedes, Wolff u përgjigj: “Jo, nuk do ta kisha besuar këtë, sepse jam në një farë mënyre i varur nga probabilitetet dhe matematika.

“Bazuar në këto fakte, nuk do të kisha pritur të isha dy herë në pol dhe të fitoja dy gara. Kjo nuk ishte ajo që do të më thoshte truri im. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu