Electronic Arts ka përfunduar blerjen prej 1.2 miliard dollarësh të zhvilluesit të lojërave video Formula 1 Codemasters, duke shënuar “fillimin e një epoke të re emocionuese për lojërat gara”.

Codemasters – i cili përdor Lojërat Motorsport për aktivitetet e saj Esports rreth ekskluzivitetit DiRT Rally – ka prodhuar dhe zhvilluar lojën zyrtare F1 që nga viti 2009.

Pas interesit fillestar nga pronari i ekskluzivitetit 2k Sports Take Two, planet e avancuara për Codemasters që do të blihen nga EA, e cila ka një portofol të fortë sportiv duke përfshirë futbollin FIFA, Madden NFL dhe lojërat garuese Nevoja për Shpejtësi.

Planet për blerjen u miratuan nga bordi i Codemasters më parë këtë muaj, me marrëveshjen që përfundoi zyrtarisht dhe u njoftua të enjten.

EA tha në një deklaratë se marrëveshja do të thoshte se “do të ishte e pozicionuar për t’u sjellë tifozëve një kadencë të rregullt me ​​përmbajtje të re dhe emocionuese të garave, përveç që arrinte në më shumë platforma dhe më shumë rajone të botës..

Trap i titujve garues të Codemasters, duke përfshirë lojërat F1, DiRT, DiRT Rally, GRID dhe Project Cars do të “qëndrojnë së bashku me ekskluzivitetin Global Need for Speed ​​të Electronic Arts, lojërat mobile të preferuara nga tifozët Real Racing dhe markat e saj EA SPORTS, duke mundësuar inovacion më i madh dhe rritja e aftësisë për të ofruar përmbajtje dhe përvoja te një audiencë vërtet globale për argëtim garash.

“Ky është fillimi i një epoke të re emocionuese për lojërat dhe përmbajtjen garuese ndërsa ne bashkojmë skuadrat e talentuara në Electronic Arts dhe Codemasters”, tha CEO i EA Andrew Wilson.

“Fandom Racing vazhdon të rritet në të gjithë botën, dhe ekskluzivitetet në portofolin tonë të kombinuar do të na mundësojnë të krijojmë përvoja të reja inovative dhe të sjellim më shumë lojtarë në eksitimin e makinave dhe automjeteve.

“Ekipet tona do të jenë një fuqi globale në argëtimin garues, me lojëra të mahnitshme për lojtarët në çdo platformë dhe mezi presim të fillojmë.”

Frank Sagnier, CEO i Codemasters, shtuar: “Sot është një pikë referimi në historinë e Codemasters, dhe një ditë emocionuese për punonjësit dhe lojtarët tanë.

“Partneriteti me EA do të mundësojë që ekipet tona të marrin franshizat tona shumë të vlerësuara në lartësi të reja dhe të arrijnë një audiencë të madhe globale përmes rrjetit të tyre të lojtarëve.

“Së bashku ne mund të ripërcaktojmë peisazhin e lojërave garuese për të krijuar përvoja edhe më tërheqëse për tifozët e garave në të gjithë botën.”

Si dhe duke punuar me Codemasters në aktivitetet e saj Esports, Lojërat Motorsport vitin e kaluar gjithashtu organizoi Le Mans 24 Hours Virtual, ngjarja më e madhe e sporteve në histori me motor me një audiencë kumulative prej mbi 14.2 milion shikues. Ai gjithashtu boton ekskluzivitetin e lojës video NASCAR HEAT.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu