Szafnauer ka fajësuar rregullimet e rregullave për humbjen e konkurrencës së ekipit që nga fundi i sezonit të kaluar, kur si Racing Point ishte një sfidues i rregullt i podiumit dhe fitoi në Sakhir GP.

Racing Point ndoqi konceptin Mercedes të ulët për makinën e saj 2020 dhe u angazhua për të për 2021 për shkak të ngrirjes së shasisë dhe sistemit të shenjave, i cili kufizoi ndryshimet gjatë dimrit.

FIA prezantoi një paketë të ndryshimeve aero, veçanërisht duke përfshirë dyshemenë përpara rrotave të pasme, në mënyrë që të shkurtojë nivelet e forcës së ulët për këtë sezon.

Szafnauer beson se rregullat e reja disavantazhuan garuesit me vrapime të ulëta më shumë sesa ekipet që ndjekin konceptin me grada të larta.

Mercedes u tërhoq nga një provë e dobët për të fituar GP të Bahreinit në fundjavën e kaluar, por ekipi me bazë në Brackley ka humbur qartë çdo avantazh që kishte ndaj rivalit kryesor Red Bull në 2020.

Aston Martin luftoi për ritmin gjatë gjithë kohës dhe mund të menaxhonte vetëm një vend të 10-të përmes Lance Stroll.

“Unë nuk jam një teoricienë konspiracioni,” tha Szafnauer. “Por u theksua vitin e kaluar nga vrapuesit me vrapim të ulët, se kjo do të kishte një efekt më të madh sesa në vrapuesit me vrapim të lartë.

“Dhe ne ishim korrekt. Në atë kohë, rregulloret po bëheshin, kjo u theksua.”

Lance Stroll, Aston Martin AMR21

Lance Stroll, Aston Martin AMR21

Foto nga: Zak Mauger / Imazhe Motorsport

Szafnauer mohoi sugjerimin se ekipet kishin votuar unanimisht për të mbështetur ndryshimet e rregullores.

“Jo. Numri një, nuk ka pasur kurrë votim. Numri dy, ka pasur një votim tregues. Pra, kjo ishte vetëm në komisionin teknik [working group], që të gjithë drejtorët teknikë duhej të kishin një votë indikative, dhe tre ekipe votuan kundër tij.

“Ju duhet të mbani mend se vetëm dy skuadra kanë një koncept me grabitje të ulët. Kështu që edhe një nga ekipet me grada të larta votoi kundër tij. Pra, askund pranë unanimitetit. Dhe nuk do të kishte kaluar as rregulli i tetë nga 10 Sepse tre votuan kundër “.

Lexoni gjithashtu:

Lidhur me formën aktuale të ekipit, ai shtoi: “Në kushtet e garës ne ishim pak më konkurrues sesa ishim mbi një xhiro.

“Por në krahasim me vendin ku ishim vetëm disa muaj më parë këtu, para se të ndryshoj rregullimi dua të them, ne kemi shumë punë për të bërë.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu