Drejtori sportiv i Ferrarit, Laurent Mekies mendon se ekipet e Formula 1 do të duhet të bëjnë shumë “kruarje koke” për të dalë në krye të përbërjeve të reja të gomave të Pirelli 2021.

Pasi fillimisht kishte planifikuar të qëndronte në gomat aktuale për një sezon të tretë radhazi, Pirelli ka zhvilluar prototipa të rinj pas disa shpërthimeve të gomave të profilit të lartë gjatë sezonit 2020.

Përbërjet e reja të Pirelli, të cilat janë më të forta, por pak më të ngadalta dhe kanë një ndikim në trajtimin e makinës, nuk u pritën shumë mirë nga shoferët kur u morën në provë në Bahrein, me Lewis Hamilton dhe Sebastian Vettel që preferonin të qëndronin te përbërjet aktuale.

Në vazhdën e asaj vale kritikash, shefi i ekipit të Mercedes Toto Wolff u kërkoi shoferëve F1 të mbështesnin Pirelli, duke thënë se përbërësit e rinj janë të nevojshëm për të përballuar kërkesat e forcës së forcës aktuale të makinave dhe për të shmangur dështimet e mëtejshme.

Drejtori i Ferrarit, Mekies, u pajtua me Wolff që skuadrat nuk duhet të shqetësohen nëse gomat do të mbahen lart, por shpjegoi se përbërjet e reja do t’i shkaktojnë atyre një dhimbje koke për t’u rregulluar.

“Ne e dimë që kjo gomë është bërë për një siguri më të mirë, prototipi i gomës, kështu që kështu është mënyra”, tha Mekies.

“Të gjithë duam siguri, të gjithë duam të shtyjmë sa më shumë pa qenë të shqetësuar për sigurinë e gomave dhe mendoj se kjo është ajo që ka bërë Pirelli.

“Pra, po, vjen me më pak kapje, nuk na pëlqen më pak kapje, por nëse është çmimi që duhet paguar për ta marrë atë, atëherë jam i sigurt që është mirë.

“Tani pjesa e ndërlikuar me këto goma është se po, ata kanë më pak kapje, por ato gjithashtu vijnë me zhvendosje të ekuilibrit nëpër qoshe dhe ndoshta do të nënkuptojë mjaft gërvishtje të kokës gjatë dimrit për të parë se si të shkosh më mirë. “

Shoferët gjetën përbërjet prototip të Pirelli që shkaktonin nën drejtimin kur u testuan në Bahrein dhe nuk dukej se zgjidhnin çështjet e mbinxehjes që përsëriteshin.

Kjo do të thotë që rregullimi i makinave 2021, të cilat janë bartur kryesisht nga ky vit, në gomën e re do të jetë një faktor i rëndësishëm për të kaluar përpara kundërshtarëve në fillim të sezonit të ardhshëm.

“Nuk është vetëm kapje më pak, karakteristikat e tij janë mjaft të ndryshme,” shtoi Mekies.

“Dhe si të mbështesim më së miri drejtuesit tanë në trajtimin e kësaj do të jetë një temë, e cila mendoj se është e mirë për një periudhë të shkurtër vitin e ardhshëm, në një mënyrë që do të ketë një parametër të ri në ekuacionin e renditjes vitin e ardhshëm. “

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu