Ekipi i Mercedes Formula 1 ka shtuar të riun danez Frederik Vesti në programin e tij të ri për shofer.

Vesti përfundoi i katërti për Prema në kampionatin e vitit të kaluar FIA Formula 3 me tre fitore, dhe do të kalojë në RTSH për këtë sezon.

Ai është një ish kampion danez në karting, i cili fitoi gara në Formula Ford dhe Formula 4, para se të merrte titullin Kampionati Rajonal Formula F3 2019 për Prema.

Pasi u ngjit në FIA F3 me Prema vitin e kaluar, ai fitoi më shumë fitore të garës me karakteristikë se çdo shofer tjetër.

Duke folur për mundësinë e tij, Vesti tha: “Unë kam ëndërruar të jem një i ri Mercedes dhe kam punuar kaq shumë për të, për kaq shumë vite dhe ai motivim më ka ngritur çdo ditë.

“Të punoj tani me Mercedes, ekipi më i mirë në botë, është një nxitje masive për karrierën time dhe unë me të vërtetë po pres të ndërtoj një marrëdhënie të fuqishme në të ardhmen.”

Mercedes ka ndjekur karrierën e Vesti për shumë vite dhe e ka nënshkruar atë përpara asaj që shpreson se është një fushatë F3 fituese e titullit në 2021.

Gwen Lagrue, këshilltar për zhvillimin e shoferit të Mercedes, tha: “Angazhimi dhe përkushtimi i Fredit është diçka që ne duam ta shohim dhe e respektojmë jashtëzakonisht shumë. Më kujtohet që ai më dërgoi azhurnime për sezonet e tij debutuese në ulëset e vetme dhe duke na lënë të njohim detajet e progresit të tij, i cili është diçka që ne gjithmonë e vlerësojmë.

“Kampionati i tij Evropian Rajonal i Formulës në 2019 ishte mbresëlënës dhe në FIA F3 vitin e kaluar, ai ishte shumë i qëndrueshëm. Ne jemi të lumtur ta mirëpresim atë në familjen Mercedes dhe mezi presim ta shohim atë duke luftuar për titullin këtë sezon në FIA F3.”

Mercedes ka një mori shoferësh të rinj në librat e saj, duke përfshirë shoferin e Williams George Russell dhe Esteban Ocon të Alpine në Formula 1.

Në karting ka Andrea Kimi Antonelli dhe Alex Powell, plus kujdeset për shoferin e Eurocup Formula Renault Paul Aron.

Smolyar bashkohet me Vestin në ART për FIA F3

RTSH ka konfirmuar se një nga shokët e skuadrës së Vesti në F3 do të jetë rusi Aleksandr Smolyar, i cili kishte një fushatë mbresëlënëse rishtar vitin e kaluar.

Ai shënoi një përfundim në podium në Monza dhe fitoi në rrugën e Silverstone para se një penallti pas garës ta binte në rend. Ai mori dhjetë përfundimet e para si dhe një pole pozicion në Hungari.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu