Formula 1 po konsideron të provojë një format garën e sprintit të së Shtunës në 2021, me CEO Stefano Domenicali që zbulon planet për garat e kualifikuara të gridës së kundërt janë raftuar plotësisht.

Vitin e kaluar, F1 diskutoi mundësinë e eksperimentimit me disa gara të anasjellta të gridave të Shtunën në një përpjekje për të pikturuar shfaqjen në vende të caktuara.

Por planet nuk arritën të merrnin mbështetjen e plotë të ekipeve, me Mercedes në veçanti me forcë kundër propozimit që do të linte shoferët Lewis Hamilton dhe Valtteri Bottas të luftonin nga mbrapa.

Ndërsa pritej që një votim i ri do të vihej në ekipe këtë vit me një strukturë të re qeverisëse që do të thotë se nuk kërkohej më mbështetje unanime, ai plan tani është jashtë tryezës.

Domenicali ka konfirmuar se ndërsa F1 duhet të jetë e hapur për ide të reja për të mbajtur tifozët të angazhuar, ai e ka të qartë se rrjetet e kundërta nuk janë më një mundësi.

I pyetur nga Autosport rreth pikëpamjeve të tij mbi këtë temë gjatë një interviste me media të zgjedhura të Enjten, Domenicali tha: “Rrjeti i kundërt ka mbaruar. Kjo është diçka që unë mund t’ju them.

“Importantshtë e rëndësishme të mendosh ndoshta për ide të reja për të qenë më tërheqëse ose interesante, por nuk duhet të humbasim qasjen tradicionale të garave.

“Unë mendoj se ajo që mësuam kur po ndryshonim kualifikimin çdo dy ditë ishte diçka që na ka djegur gishtat. Kështu që duhet ta shmangim atë, dhe prandaj tani mendoj se formati është mjaft i qëndrueshëm.”

Ndërsa përjashtoi çdo mundësi për gara të kundërta të gridit, Domenicali tha që F1 po peshonte duke provuar një format gare të sprintit të së shtunës për të parë nëse mund të funksiononte.

“Ajo që ne po shikojmë është ajo që mund të jetë afrimi i të ashtuquajturës garë sprint një të shtunë,” shpjegoi ai.

“Ne jemi duke menduar nëse kjo mund të testohet tashmë këtë vit. Ka diskutime që po zhvillohen me ekipet në forumin e duhur dhe mendoj se mbase kjo mund të jetë e vetmja gjë që mund të jetë interesante.”

Domenicali sugjeron gjithashtu që F1 duhet të përpiqet të mendojë për një format që tregon më mirë drejtuesit e rinj, të cilët kanë mbetur pa shumë mundësi për të kandiduar me testime kaq të kufizuara.

“Ne duhet t’i kushtojmë vëmendje edhe një herë rishtarëve, rishtarëve të vërtetë,” tha ai. “Sot, me faktin se kemi më pak testime, duhet të krijojmë [chances for running] jo vetëm në praktikën e lirë, siç është shkruar tashmë në rregullore.

“Ndoshta ne mund të krijojmë ngjarje të mira, duke nënvizuar faktin se duhet të përqendrojmë vëmendjen tek rishtarët.

“Ne kemi një numër shumë të mirë të shoferëve të rinj që janë tashmë në Formula 1, por ne nuk mund ta ndalojmë atë rrjedhë të vazhdojë.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu