Në një intervistë ekskluzive me Autosport, Verstappen diskutoi rivalitetin e tij me shtatë herë kampionin e botës, i cili ka marrë një dimension të ri në fillim të sezonit 2021 pasi ekipi Red Bull i Hollandezit ka filluar një fushatë me makinën më të shpejtë për të parën koha në epokën turbo hibride.

Kjo çoi në një hapje sezonale emocionuese në Bahrein muajin e kaluar, ku Hamilton mundi Verstappen pasi përpjekja e vonë e shoferit të Red Bull për të rikthyer epërsinë shkoi keq.

Lexoni gjithashtu:

Kur u pyet kush besonte se ishte shoferi më i mirë aktual në F1 – posaçërisht përveç tij – Verstappen u përgjigj: “Njeri, ti e di që është jashtëzakonisht e vështirë, por sigurisht që duhet t’i japësh meritë Lewis.

“[For] mënyrën se si ai është marrë me të gjitha vitet, të kthehet gjithmonë dhe të nderohet dhe të fitojë atë sasi garash dhe kampionatesh. Ju patjetër nuk mund të shkoni rreth Lewis.

“Por, sigurisht, ka akoma shumë njerëz të tjerë në Formula 1, mendoj se janë shumë të mirë, shumë të fortë dhe do të kishin qenë shumë të mirë edhe në atë veturë.

“Por gjithsesi, natyrisht, mënyra se si Lewis ka fituar dhe gjithashtu ndonjëherë në gara të ndërlikuara – si vitin e kaluar në Turqi, për të fituar atë garë, mendoj se ai bëri shumë mirë.

“Po, patjetër që ai është një nga më të mirët ndonjëherë në Formulën 1.”

Max Verstappen, Red Bull Racing RB16B

Max Verstappen, Red Bull Racing RB16B

Foto nga: Andy Hone / Imazhe Motorsport

Verstappen ka pasur një pozicion pothuajse unik në F1 që nga fillimi i vitit 2020, si shoferi i vetëm deri më tani me shpejtësinë dhe kombinimin e paketës së makinave i aftë të sfidojë drejtuesit e Mercedesit për fitoret e garës.

Ai përfundoi pas Hamilton ose Valtteri Bottas nëntë herë sezonin e kaluar, gjashtë si nënkampion dhe mundi Shigjetat e Zeza dy herë – fitorja e tij kundër formbook në 70th Anniversary GP dhe pasi Red Bull kishte zhvilluar RB16 deri në nivelin e performancës së Mercedes W11 (Mercedes vendosi të ndalojë zhvillimin e makinës së saj 2020 në gusht, pas shtatë raundeve) deri në finalen e sezonit në Abu Dhabi.

Por pavarësisht se ishte rregullisht aq afër Hamilton – dhe përpara për fazën e hapjes së sezonit 2021 pas fillimit nga poli – Verstappen shpjegoi se ai nuk zgjedh të imitojë rivalin e tij kur shqyrton se ku mund të vozitë edhe më mirë.

“Unë nuk e shikoj kështu”, tha ai.

“Së pari shikoj atë që mund të kisha bërë më mirë ose ndryshe – [after] çdo garë e vetme.

“Dhe pastaj … Unë shikoj njerëz të tjerë dhe rishikoj gjëra, por nuk jam dikush që kopjon. Unë jam vetvetja.

“Sepse nëse kopjoni gjëra nga të tjerët, gjithmonë do të qëndroni prapa së pari – sepse nuk po inovoni dhe nuk bëheni më të mirë se ata.

“Sigurisht që thjesht mund ta shikoni, mund ta vëzhgoni. Por në fund të ditës, unë jam vetvetja dhe mendoj se më funksionon më mirë – të jem vetvetja. ”

Intervista e plotë me Max Verstappen është përfshirë në numrin e kësaj jave të revistës Autosport, e cila është në dispozicion në dyqane dhe në internet këtu: https://www.autosportmedia.com.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu