Formula 1 ka njoftuar kthimin e Imola në kalendarin 2021 pasi u detyrua të shtynte garat në Australi dhe Kinë, me Melburnin që kaloi në një vend të caktuar për datën nëntor.

F1 zbuloi një kalendar të 23 garave për 2021 në Nëntor që do të fillonte në Australi, por është detyruar të bëjë disa ndryshime të hershme për shkak të pandemisë COVID-19 në vazhdim.

Javët e fundit doli që Australia nuk do të ishte në gjendje të shkonte përpara në 21 Mars për shkak të kufizimeve të vazhdueshme të udhëtimit, ndërsa promovuesi i Çmimit të Madh Kinez zbuloi të Shtunën se po kërkonte një ndryshim të datës.

F1 lëshoi ​​një version të azhurnuar të kalendarit 2021 të martën në mëngjes, duke konfirmuar që Imola do të presë raundin e dytë të sezonit në 18 Prill.

Ish pista pritëse e Grand Prix e San Marinos zhvilloi garën e saj të parë F1 në 14 vjet nëntorin e kaluar pasi iu shtua orarit të rishikuar rëndë, në qendër të Evropës.

Suksesi i ngjarjes bëri që zyrtarët e Imola të kërkojnë një marrëveshje për 2021, me një boshllëk që u hap në kalendarin e përkohshëm pas gara e planifikuar në Vietnam duhej braktisur.

Të dy Imola dhe Portimao po kërkonin të zëvendësonin Vietnamin, por shtyrja e Australisë dhe Kinës ka hapur vende për të dy pistat për t’u bashkuar me orarin 2021.

Megjithëse Portimao nuk është njoftuar nga F1 akoma, pista pritet të presë një çmim të madh këtë vit dhe do të marrë vendin e caktuar nga Vietnami si raundin e tretë të sezonit.

Ky vend i caktuar për TBC shtrihet më 2 maj, një javë para Çmimit të Madh Spanjoll në Barcelonë.

Australia është shtyrë deri më 21 nëntor, me shtimin e saj në kalendar që detyron një numër ndryshimesh të datave për fazat e mbylljes së sezonit.

Brazili është sjellë përpara nga një javë deri në 7 nëntor, duke krijuar një kokë të tretë me tre kokë në kalendar pasi ndjek garat në Shtetet e Bashkuara dhe Meksikë.

Çmimi i Madh i Përgjithshëm i Arabisë Saudite është shtyrë një javë në 5 Dhjetor, ndërsa finalet e sezonit në Abu Dhabi tani do të zhvillohen në 12 Dhjetor.

Ndërsa F1 po punon me promovuesin e garës në Kinë për të gjetur një datë të re, kuptohet që kjo do të shkonte përpara nëse një garë tjetër anulohej pasi kalendari nuk do të ngrihej aq shumë sa 24 gara.

“Për shkak të kufizimeve të vazhdueshme të udhëtimit në vend Çmimi i Madh Kinez 2021 nuk do të zhvillohet në datën e tij të planifikuar,” lexon një deklaratë nga F1.

“Diskutimet me promovuesin dhe autoritetet në Kinë janë duke vazhduar me potencialin për të rivendosur garën më vonë gjatë sezonit nëse është e mundur.

“Me datën e planifikuar që nuk është e realizueshme për Kinën, Imola do të kthehet në kalendarin e Formula 1 në datën e rishikuar të 18 Prillit.

“Gara e TBC në kalendar do të shpallet në kohën e duhur dhe do të zhvillohet në datën e re të 2 majit. Të gjitha rishikimet i nënshtrohen miratimit të Këshillit Botëror të Sportit Motorik.

“Si rezultat i këtyre ndryshimeve, numri i garave për 2021 do të mbetet në 23, i cili është kalendari më i madh ndonjëherë i Formula 1 dhe ne shpresojmë që të japim këtë sezon përmes bashkëpunimit të ngushtë me të gjithë promovuesit tanë.

“Sezoni do të fillojë një javë më vonë sesa ishte planifikuar dhe do të mbaronte një javë më vonë me finalen tonë të sezonit në Abu Dhabi. Siç u tha më parë, ne presim që tifozët të kthehen në tribunat dhe Klubin tonë ekskluziv të Paddock për sezonin 2021.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë ngushtë me promovuesit dhe partnerët tanë për të monitoruar situatën e vazhdueshme COVID-19 dhe të presim fillimin e sezonit në Mars.”

“Ka qenë një fillim i zënë për vitin në Formula 1 dhe ne jemi të kënaqur të konfirmojmë se numri i garave të planifikuara për sezonin mbetet i pandryshuar,” tha CEO i ri i F1 dhe presidenti Stefano Domenicali.

“Pandemia globale ende nuk ka lejuar që jeta të kthehet në normalitet, por ne treguam në vitin 2020 që mund të garojmë në mënyrë të sigurt si sporti i parë ndërkombëtar që do të kthehet dhe ne kemi përvojën dhe planet për të ofruar në sezonin tonë.

“Newsshtë një lajm i mrekullueshëm që ne tashmë kemi qenë në gjendje të biem dakord për një datë të planifikuar për Grand Prix Australian në nëntor dhe po vazhdojmë të punojmë me kolegët tanë kinezë për të gjetur një zgjidhje për të garuar atje në 2021 nëse diçka ndryshon.

“Ne jemi shumë të ngazëllyer për të njoftuar që Imola do të kthehet për sezonin 2021 dhe e dimë që tifozët tanë do të presin me padurim kthimin e Formula 1 pas pushimit të dimrit dhe hapjes së sezonit tonë të rishikuar në Bahrein.

“Natyrisht, situata e virusit mbetet e lëngshme, por ne kemi përvojën nga sezoni i kaluar me të gjithë partnerët dhe promovuesit tanë për t’u përshtatur në mënyrë të përshtatshme dhe të sigurt në 2021.”

Kalendari i rishikuar 2021 F1

28 Mars – GP i Bahreinit
18 Prill – Emilia Romagna GP
2 maj – TBC
9 maj – GP spanjoll
23 maj – GP i Monakos
6 qershor – Azerbajxhan GP
13 qershor – Mjek GP
27 Qershor – GP Francez
4 korrik – GP i Austrisë
18 korrik – GP britanik
1 gusht – GP hungarez
29 gusht – GP belg
5 shtator – GP Hollandez
12 shtator – GP Italian
26 shtator – GP rus
3 Tetor – GP i Singaporit
10 Tetor – GP japonez
24 Tetor – GP i Shteteve të Bashkuara
31 Tetor – GP i Meksikës
7 Nëntori – Sao Paulo GP
21 Nëntori – GP Australian
5 Dhjetor – GP i Arabisë Saudite
12 Dhjetor – GP Abu Abu Dhabi

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu