Formula 1 do të qëndrojë në Interlagos për pesë vjet të tjera pasi u njoftua një marrëveshje e re të Mërkurën, duke e riemëruar garën në Sao Paulo Grand Prix.

F1 do të transferonte garën në Brazil nga Sao Paulo në Rio de Janeiro për 2021 pasi ra dakord për një marrëveshje kryesore me promovuesit e rinj, në pritje të miratimit të qeverisë për një pistë të sapo-ndërtuar.

Por pas presionit mjedisor kundër ndërtimit të një piste të re në një zonë të pyllëzuar, dhe me kalimin e kohës për një marrëveshje për t’u vendosur për 2021, F1 u transferua në një marrëveshje për të mbajtur garën në Interlagos në një afat të ri marreveshje.

Pasi zyrtarët lokalë në Sao Paulo zbuluan në nëntor se ishin gati të nënshkruanin një marrëveshje të re, F1 njoftoi zyrtarisht kontratën e re të Mërkurën pas miratimit të kalendarit 2021 nga WMSC.

Gara do të njihet si Grand Prix e Sao Paulo nga 2021 dhe siguron që F1 të mbetet në Interlagos deri në 2025.

“Ne jemi të kënaqur të njoftojmë se qyteti i Sao Paulo do të vazhdojë të presë Çmimin e Madh Brazilian deri në 2025 dhe do të presim të punojmë me promovuesin tonë të ri në vitet në vazhdim”, tha CEO i F1 Chase Carey.

“Brazili është një treg shumë i rëndësishëm për Formula 1 me tifozë të përkushtuar dhe një histori të gjatë në këtë sport.

“Gara në Brazil ka qenë gjithmonë një moment i rëndësishëm për tifozët tanë, shoferët dhe partnerët tanë dhe ne shpresojmë që t’u sigurojmë tifozëve të Formula 1 një garë emocionuese në Interlagos në 2021 dhe gjatë pesë viteve të ardhshme.”

Promovuesi i ri për çmimin e madh, Brasil Motorsports, do të mbështetet nga një kompani investimesh me bazë në Abu Dhabi e quajtur Mubadala dhe ka emëruar ekzekutivin e lartë Alan Adler të drejtojë interesat e tij F1.

“Ashtë një gëzim i madh të jesh në gjendje të njoftoj se Interlagos do të vazhdojë të presë një nga ngjarjet më të rëndësishme në automjetet botërore,” tha Bruno Covas, kryetari i bashkisë së Sao Paulo.

“Ne bëmë një përpjekje të jashtëzakonshme për të mbajtur garën në qytetin tonë. Ne kemi një infrastrukturë të fuqishme për turistët, sigurinë publike dhe ofrojmë shërbime të nivelit të lartë.

“Ne besojmë se mbajtja e Çmimit të Madh, përveç promovimit të qytetit tonë në botë, do të vazhdojë të sjellë kontribute të rëndësishme të tilla si krijimi i vendeve të punës dhe krijimi i të ardhurave. Ne kemi parë studime që tregojnë se për çdo R $ 1 të investuar në GP të São Paulo , $ 5.20 R gjenerohet për ekonominë lokale “.

Ndryshimi i emrit pasqyron nivelin më të madh të kontributit të qeverisë lokale në ngjarje, diçka e parë në një numër garash të tjera në kohët e fundit. Çmimi i Madh i Meksikës pritej të riemërtohej Grand Prix i Qytetit të Meksikos për vitin 2020 përpara anulimit të tij, ndërsa Grand Prix në Styria, Toscana dhe Emilia Romagna u emëruan gjithashtu sipas autoriteteve lokale.

Gara e planifikuar në Rio për 2021 gëzonte mbështetjen nga presidenti brazilian Jair Bolsonaro, por do të kërkonte prerjen e mijëra pemëve në Pyjet Camboata në bazën ushtarake Deodoro.

Interlagos ka organizuar Çmimin e Madh Brazilian që nga viti 1990, dhe ka luajtur nikoqir i garuesve të garës së fundit në 2006, 2007, 2008 dhe 2012.

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu