Një akumulim i fatit të dobët komplotoi për të penguar sfidën e Valtteri Bottas për titullin Formula 1 në vitin 2020 ndërsa shoku i skuadrës Lewis Hamilton mori titullin e tij të shtatë me barazimin rekord. LUKE SMITH shikon prapa gjatë sezonit për të zgjedhur momentet kur shpresat e finlandezit u zgjidhën

Fokusi u përqëndrua kryesisht te George Russell pas humbjes së tij pikëlluese në Grand Prix të Sakhir, duke i dhënë atij një mësim brutal në pasurinë e Formula 1.

Por ndërsa Valtteri Bottas mbeti duke lëpirë plagët e tij pasi u tejkalua nga debutuesi i Mercedesit Russell, finlandezit gjithashtu iu shkatërrua gara nga një fat i tmerrshëm.

Ishte i fundit në një varg të gjatë të momenteve të pafat për Bottas në vitin 2020. Megjithëse mund të mos kenë qenë të mjaftueshëm për të kthyer rrjedhën në garën e titullit F1 kundër Lewis Hamilton, sigurisht që do ta vendoste sezonin e tij në një dritë tjetër.

Atëherë, ku shkoi keq për Bottas në vitin 2020? Dhe a është ai në fakt shoferi më i pafat në Formula 1?

Silverstone – Dështimi i gomave

Bottas arriti në Silverstone për Çmimin e Madh Britanik në nevojë për një përgjigje pasi shoku i tij i skuadrës Lewis Hamilton kishte fituar dy garat e mëparshme nga pole.

Por pasi një makinë e hershme sigurie e detyroi Mercedesin të kërkonte një periudhë të dytë të gjatë për të bërë një strategji me një ndalesë, gomat e Pirelli u shtynë në kufirin e tyre absolut rreth pistës me energji të lartë Silverstone.

Bottas pësoi një dështim të gomës me tre xhiro për të bërë, duke ndodhur herët në xhiro që do të thoshte se ai humbi një ton kohë duke u zvarritur përsëri në gropa. Do të thoshte se ai mund ta mbaronte garën vetëm i 11-ti.

Dështimi i gomës së Hamilton erdhi në gjysmë të rrugës rreth xhiros së fundit, duke e lënë atë të kalonte vijën në tre rrota – por gjithsesi të fitonte garën dhe të tërhiqte 25 pikë në Bottas.

Monza – ‘Birë Phantom’

Rrëshqitjet nga Hamilton janë të rralla në F1, por ai bëri një nga gabimet e tij më të mëdha në Monza kur hyri në një korsi të mbyllur, duke ulur penalltinë e ndalimit dhe goditjes që e rrëzoi në pjesën e pasme të paketës.

Ishte një shans i artë për Bottas që të kthehej në luftën për titull, por finlandezi u përpoq të përfitonte. Një fillim i dobët e zbriti atë në të gjashtin në fazat e hershme, dhe ai nuk ishte në gjendje të kroste nëpër fushë siç pritej pasi flamuri i kuq dhe rifillimi i rrjetit.

Bottas erdhi në vendin e pestë, vetëm dy vende larg Hamilton, por raportoi pas garës se makina e tij ishte trajtuar aq keq në pikat që ai mendoi se kishte një birë. Ai gjithashtu luftoi me një njësi të energjisë mbinxehje – tradicionalisht një nga pikat e dobëta të Mercedes – që do të thotë se ai nuk mund të ushtronte presion mbi makinat përpara.

Nurburgring – Dështimi i njësisë së energjisë

Një nga thonjtë e fundit në arkivol për shpresat e titullit të Bottas erdhi në Nurburgring. Pasi morën polin dhe luftuan Hamilton me një lëvizje veçanërisht të guximshme në Kthesën 1, fitorja dukej se ishte mirë brenda kapjes së Bottas në Çmimin e Madh të Eifel.

Por një gabim e lejoi Hamilton të kalonte në epërsi ndërsa Bottas shpërdoronte avantazhin e tij të hershëm, para se një Makinë e Sigurisë Virtuale të lejonte Max Verstappen që të merrte edhe kërcimin.

Çdo shpresë që Bottas kishte për të luftuar te Hamilton dhe Verstappen u prishën disa xhiro më vonë kur ai raportoi një humbje të energjisë pas një dështimi të MGU-H, duke e detyruar atë të dilte në pension.

Bottas pranoi pas garës se i duhej një “mrekulli” për të mposhtur Hamilton në kampionat – por Lady Luck nuk ishte gati të fillonte t’i bënte ndonjë favor.

Imola – Goditi mbeturinat

Bottas dukej në formë të mirë ndërsa F1 u kthye te Imola, duke shënuar pozicionin e tij të dytë në pole në tre gara para se të gozhdonte fillimin për të mbajtur epërsinë e tij. Ndërsa Hamilton ra pas Verstappen dhe u bë i treti, gjërat po dukeshin më shpresëdhënëse.

Por edhe me kartat që dukeshin të vendosura aq fort në favor të Bottas, atij iu dha një goditje tjetër kur ai kaloi mbi mbeturinat e mbetura nga Ferrari i Sebastian Vettel pas një përplasjeje të hershme me Kevin Magnussen.

Një pllakë e thyer nga makina e Vettel u vendos në Mercedes të Bottas dhe i shkaktoi dëmtime në dyshemenë e tij, duke i kushtuar atij sa një sekondë për xhiro.

Kjo do të thoshte se ai nuk mund të tërhiqej nga Verstappen, duke lejuar Hamilton të zhvillonte një periudhë të parë më të gjatë dhe të hidhte të dy makinat, duke rrëmbyer një tjetër fitore larg Bottas.

Turqia – Dëmtimi

Çmimi i Madh Turk ishte pika e ulët e sezonit të Bottas. Ndërsa Hamilton u kurorëzua kampion bote për herë të shtatë, Bottas u zvarrit përtej vijës në të 14-të pasi u lakua nga shoku i tij i ekipit Mercedes.

Moti i lagësht dhe kushtet e ulëta të kapjes e vështirësuan jetën për të gjithë shoferët, por Bottas pati një garë veçanërisht të zymtë. Ai u detyrua të hidhte makinën e tij në një rrotullim në Kthesën 1 për të shmangur Esteban Ocon, i cili ishte prerë nga Daniel Ricciardo. Tetë kënde më vonë, Bottas provoi një pasim në pjesën e brendshme të Ocon, vetëm për të kontaktuar.

Përleshja la makinën e Bottas me dëmtime të cilat ai mbajti për pjesën e mbetur të garës, duke e lënë drejtimin e tij jashtë qendrës dhe duke rrëshqitur nëpër të gjitha cepat e majtë.

Bottas kishte gjashtë rrotullime gjithsej gjatë garës, duke shënuar një fund të ndrojtur të shpresave të tij për titull.

Bahrein – Birë

Nëse Bottas mendonte se mungesa e presionit në luftën për titull do të ndihmonte pasuritë e tij në Bahrein, atëherë ai gaboi shumë.

Pasi një fillim i dobët e rrëzoi atë në rendin e gjashtë pasi gara ishte rifilluar pas flamurit të kuq të shkaktuar nga përplasja e parë e xhironit të Romain Grosjean, Bottas mori një birë që e detyroi atë të dilte dhe të kalonte në një strategji me tre ndalesa.

Megjithëse Bottas ishte në gjendje të luftonte në rrugën e tij të kthimit në vendin e tetë, ajo shënoi edhe një fundjavë tjetër ku gjërat nuk kishin shkuar siç duhet. Ai nuk u ndihmua as nga avantazhi i tij i gomave në xhiron e mbylljes pasi ai u lodh me një ndalesë Pierre Gasly, pasi makina e sigurisë doli me tre xhiro për të ndjekur një DNF për Sergio Perez, duke e sjellë garën në fillim fundi

Pre-Sakhir – Hamilton merr COVID pasi të zgjidhet titulli

Një nga sfidat më të mëdha që shoferët duhet të menaxhonin këtë sezon ishte të qenit tepër i ndjeshëm ndaj marrjes së COVID-19, duke ditur që të humburit e një gare ose dy mund të prishë fushatat e tyre – veçanërisht nëse dëshironit të luftonit për kampionatin.

Hamilton mund të ketë jetuar si një “vetmitar”, sipas bosit të Mercedesit Toto Wolff, por kjo nuk ishte e mjaftueshme për ta ndaluar atë të merrte COVID-19 përpara Çmimit të Madh të Sakhir. Pasi raportoi simptoma të lehta, Hamilton doli pozitiv, duke e përjashtuar atë nga fundjava e Sakhir.

Ironia ishte se ndërsa Hamilton humbi një garë për herë të parë që nga debutimi i tij në F1 në fillim të vitit 2007, ajo erdhi vetëm pasi u zgjidh kampionati, duke i dhënë Bottas asnjë mundësi për të përfituar nga mungesa e shokut të tij të skuadrës.

Kjo tha, Bottas nuk do të kishte bërë një dëm të madh në epërsinë e pikave të Hamiltonit edhe nëse gara e titullit do të ishte akoma gjallë.

Sakhir – Gabim në ndalimin e gropës

Zëvendësuesi i Hamiltonit Russell, mund të ketë marrë shumicën e komisionerëve pasi u grabit mizorisht një fitore e parë F1 jo një herë, por dy herë, në Bahrein – por Bottas gjithashtu humbi masivisht.

Pasi u mposht nga Russell në fillimin e hapjes, Bottas bëri mirë pasi kaloi në goma të forta për të shkelur shokun e tij të përkohshëm, duke shkurtuar hendekun nga tetë sekonda në vetëm pesë.

Por kur u thirr makina e sigurisë dhe Mercedes u përpoq të rreshtonte dy herë makinat e saj në gropa, gara e saj u shkatërrua. Bottas u ndal pasi Russell ishte servisuar, vetëm për ekuipazhin e gropës Mercedes për të gjetur gomat e përparme të menduara për makinën e Finn ishin në Mercedes W11 tjetër – i cili tashmë ishte në pistë dhe përsëri në garë.

Kjo do të thoshte që Mercedes nuk kishte zgjidhje tjetër përveç se të vendoste përsëri makinën e Bottas me gomat e tij ekzistuese të forta. Megjithëse ata nuk ishin më të vjetër se seti i fituesit përfundimtar të Perez, duke e lënë të palëvizshëm për gati 30 sekonda, i mori të gjitha temperaturat nga gomat.

Sado mbresëlënëse dhe mbase simbolike ishte pasimi i Russell për njeriun që ai mund të zëvendësonte një ditë në Mercedes, ishte mjaft e lehtë duke pasur parasysh temperaturat e gomave të ftohta me të cilat merrej Bottas, duke shpjeguar rënien e tij nëpër fushë në të tetë.

Ka qenë një vit i vështirë për Bottas, duke humbur edhe një herë në luftën për titull ndaj shokut të tij të ekipit. Dhe megjithëse një përmbysje e fatit të tij të keq nuk ka gjasa të ketë bërë sa duhet për ta lëkundur kampionatin në favor të tij, sigurisht që do të ofronte një reflektim më të drejtë të shfaqjeve të tij këtë vit.

“Nëse do të bëja një listë të të gjitha ngjarjeve të pafat që po ndodhin në gara gjatë këtij viti, kjo është një listë mjaft e gjatë,” tha Bottas pas birë në Bahrein.

“A duhet të qaj apo duhet të qesh? Më mirë të qesh. Disa nga ato gjëra nuk mund të bësh asgjë padyshim dhe unë nuk jam një djalë bestytni. Ndodh ndonjëherë.

“Mund të keni një fat të keq dhe mund të jetë shumë vite ose një moment i shkurtër. Shpresoj që gjërat të jenë të barabarta në një moment. Kjo do të ishte mirë.”

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu