Duke mohuar Felipe Massa një fitore për rritjen e moralit një vit pas aksidentit të tij të tmerrshëm në Hungari dhe duke e sjellë Formula 1 në mosrespekt me urdhrat e skuadrës me mantel dhe kamë, thirrja e Ferrarit për të dorëzuar Grand Prix të Gjermanisë 2010 Fernando Alonso ishte shumë e papëlqyeshme. Por, siç argumenton LUKE SMITH, mendimi prapa provoi se ishte vendimi i duhur

Dorëzuar në theksin e tij të dallueshëm Yorkshire, mesazhi i Rob Smedley për Felipe Massa në Grand Prix të Gjermanisë 2010 do të ishte një pikë përcaktuese në historinë e fundit të Formula 1.

Kur Smedley informoi Massën se “Fernando [Alonso] është më i shpejtë se ti “, duke bërë që Braziliani të ngadalësojë dhe të lejojë shokun e tij të skuadrës në epërsi, kjo çoi në zemërim në të gjithë varkën.

Rivalët e Ferrarit e panë atë si një shkelje të plotë të rregullores kundër urdhrave të ekipit (futur si rezultat i veprimeve të Ferrarit në manipulimin e rezultatit të Grand Prix të Austrisë 2002 kur Rubens Barrichello dha fitoren ndaj Michael Schumacher). Shefi i ekipit të Red Bull, Christian Horner e quajti atë “urdhri më i qartë i ekipit që kam parë ndonjëherë” dhe tha se ishte “i gabuar për këtë sport”, ndërsa eksperti i atëhershëm i BBC Eddie Jordan shkoi aq shpejt sa duke thënë që Ferrari “duhet të turpërohet”. Por sado e diskutueshme të ketë qenë, në fakt ishte lëvizja e duhur nga Ferrari.

Alonso do të ishte gjithmonë shoferi që kishte shansin më të mirë për të fituar titullin për Ferrari. Duke arritur në Hockenheim, Massa nuk kishte shënuar një pikë për tre gara, ndërsa Alonso kishte nevojë për një rezultat të madh pasi kishte rënë 47 pikë prapa liderit të pikave Lewis Hamilton pas një Çmimi të Madh Britanik të Kompromentuar nga një penallti për tejkalimin e Robert Kubica të Renault jashtë kufijve të pistës në çikanin e Klubit.

Shoku i tij i skuadrës së Hamiltonit, Jenson Button ishte gjithashtu në luftë të fortë, me 12 pikë më 133, ndërsa shoferët e Red Bull Mark Webber (128) dhe Sebastian Vettel (121) gjithashtu filluan të largoheshin nga Alonso në 98.

Ferrari u kthye fuqishëm në Gjermani, duke u kualifikuar i dyti dhe i treti pas Vettel, dhe duhej të kapitalizonte. Ndërsa Vettel rrëzohej, Massa udhëhoqi një Ferrari 1-2 në këndin e parë dhe ishte në gjendje të ruajë epërsinë e tij përmes pitstopeve ndërsa Ferrari mbuloi Vettelin më të ulët.

Por së shpejti, Massa u bë nën presion nga Alonso, i cili bëri përpjekje për të kaluar rreth xhiros së 21-të vetëm për t’u refuzuar dhe e quajti “qesharake” që ai nuk mund të kalonte përpara. Spanjolli ra në rreth 3.5 sekonda prapa, para se të bënte më shumë fitime dhe të kishte një përpjekje tjetër, duke e lënë atë rreth një sekondë nga shoku i tij i ekipit nga xhiro 40 e tutje.

Vettel ishte rreth gjashtë sekonda mbrapa nga Alonso rreth kohës kur dy Ferrarit u afruan përsëri, por përfitoi duke hequr boshllëkun, duke e zvogëluar atë në rreth pesë sekonda në kohën kur kalimi ishte bërë në xhiron e 49.

Fitorja për Massa do të kishte qenë një histori e mrekullueshme, duke ardhur një vit në ditën që nga aksidenti i tij në kualifikimin për Grand Prix të Hungarisë që e la atë me dëmtime në kokë. Por fitoret e titullit në F1 ndërtohen rrallë mbi sentimentalitetin

Pa dyshim, ishte një hendek i mirë, por Vettel provoi siç duhet ritmin e tij duke u mbyllur drejt Massa gjatë fazave të fundit të garës. Ai do ta kalonte vijën vetëm një sekondë prapa, ndërsa Alonso kishte hedhur katër sekonda larg nga koha kur arritën në flamurin me kuadrate.

Pasoi një ceremoni e ngathët e podiumit, por Alonso ishte mjaft përbuzës kur iu përgjigj akuzës për përdorimin e urdhrave të ekipit. “Ne punojmë për Ferrari,” tha ai. “Ferrari na paguan në fund të muajit dhe ne përpiqemi të marrim 43 pikë për ekipin.” Kjo është pikërisht ajo që Ferrari kishte dorëzuar ditën e garës – dhe rrezikoi të mos e arrinte nëse nuk do të ndërronte shoferët përreth.

Foto e kampionatit do të thoshte që Ferrari nuk mund të përballonte realisht ta linte Alonso të humbte më terren ndaj shoferëve të McLaren dhe Red Bull në renditje. Forma që pasoi vetëm justifikoi vendimin: ai do të vazhdonte të shënonte tre fitore dhe tre podiume të tjerë në tetë garat e fundit, me përfundimin e tij të vetëm të garës jo në podium që erdhi në finalen famëkeqe të Abu Dhabi.

Pjesa më e madhe e tërbimit nga rivalët e Ferrarit u përqëndrua në shkeljen e rregullave sportive, me nenin 39.1 duke thënë “urdhrat e skuadrës që ndërhyjnë në një rezultat gare janë të ndaluara”. Ferrari mohoi se kishte qenë një urdhër ekipi, por natyra e mesazhit të Smedley dhe faljes – “djalosh i mirë, vetëm rrinë me të tani. Na vjen keq”. – do të thoshte se ishte e vështirë të mohohej. Drejtuesit rregullisht shpërndanë një gjobë prej $ 100,000 për sjelljen e këtij sporti në mosrespekt. ‘Ferrari Farce’ ishte linja e përshtatshme e kopertinës në revistën Autosport të asaj jave.

Por ishte një sekret i hapur që porositë e ekipit kishin qenë gjithmonë pjesë e F1, madje që nga ndalimi i vitit 2002. Përfituesi nga ajo ditë, Schumacher, tha pas Hockenheim se “ka urdhra të qartë ekipi” të përdorura në të gjitha ekipet, dhe “të gjithë i pranojnë ato”. David Coulthard ra dakord me ish rivalin e tij, duke thënë në përgjigje të komentit të Jordanit në BBC: “Çdo skuadër lart e poshtë pitlane jep urdhra të ekipit, dhe kushdo që thotë se nuk e thotë se gënjen”.

Ishte vështirë hera e parë që Ferrari kishte dhënë përparësi një shofer mbi tjetrin për të ndihmuar shpresat e tyre të titullit. Shembulli më i qartë erdhi përsëri në kurriz të Massa në Grand Prix Brazilian 2007, kur strategjia u ndryshua për të lejuar Kimi Raikkonen të dilte përpara. Sigurisht, ky ishte venduesi i kampionatit, por realisht, a do të fitonte Massa titullin 2010? Jo – dhe fitorja përpara Alonso nuk do ta kishte ndryshuar atë.

U bë e qartë për rregullatorët e F1 se ata nuk mund të urdhëronin ekipin e policisë, duke nxitur heqjen e rregullores në fund të sezonit. Që nga ajo kohë, ne kemi parë përdorime shumë më të hapura dhe të panevojshme të porosive të ekipeve – çoji dhuratën e Valtteri Bottas për Çmimin e Madh Rus 2018 për Lewis Hamilton – të cilat tani janë pranuar gjerësisht. Moralisht, është e njëjta gjë. Dallimi ishte prania e rregullores së vështirë për policinë në 2010 duke thënë se nuk ishte e lejuar.

Fitorja për Massa do të kishte qenë një histori e mrekullueshme, duke ardhur një vit në ditën që nga aksidenti i tij në kualifikimin për Grand Prix të Hungarisë që e la atë me dëmtime në kokë. Por fitoret e titullit në F1 ndërtohen rrallë mbi sentimentalizmin. Shpesh duhen vendime të vështira dhe jopopullore që i shtyjnë rregullat në kufijtë e tyre – diçka për të cilën Ferrari kishte aftësi në kulmin e suksesit të saj.

Do të provonte të ishte më e afërta që Massa do të arrinte një fitore pas aksidentit në F1. Ai ishte tipik në vitet e tij të fundit në Ferrari si numri dy i Alonso, me pjesën më të madhe të asaj ndjenje që vinte nga incidenti në Hockenheim. Por edhe pa atë, rezultatet e bënë të vështirë argumentimin në ndonjë mënyrë tjetër.

Williams do t’i jepte Massës disa suksese në karrierën e vonë, duke marrë një pjesë të podiumeve dhe atë shtyllë tronditëse në Grand Prix të Austrisë 2014. Por fakti që ai kurrë nuk do t’i afrohej një çmimi të madh përsëri e bën thirrjen e Ferrarit të duket edhe më mizore.

Sado i ashpër që të ketë qenë, Ferrari bëri gjënë e duhur në Hockenheim. Dhe pa gabimin në Abu Dhabi që la Alonso të mundonte pas Vitaly Petrov, një fitore e ngushtë për titull ndaj Vettel do ta justifikonte atë më tej.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu