F1 prezantoi rregullore të reja financiare për sezonin 2021 për të zbatuar një kufi të ri buxhetor prej $ 145 milion në vit për secilën skuadër.

Brenda rregulloreve financiare, ligjvënësit e F1 lejohen të sanksionojnë skuadrat për shkelje përmes gjobave financiare, gjobave të vogla sportive, gjobave materiale sportive ose monitorimit të shtuar.

Drejtori i ekipit të Mercedes, Toto Wolff tha të shtunën se tre skuadra – të emruara më vonë si Ferrari, Red Bull dhe AlphaTauri – kishin votuar kundër ndëshkimeve sportive për shkelje të kapakëve financiarë.

Por Binotto tha të Dielën se ishte i pasigurt se për çfarë po i referohej Wolff, duke pretenduar se nuk kishte pasur asnjë votim zyrtar mbi këtë çështje në mbledhjen e Komisionit F1.

Ai tha se kjo ishte për shkak se diskutimet në një komitet këshilltar financiar para Komisionit F1 treguan se nuk kishte “unanimitet për ato ndëshkime sportive” për shkeljet procedurale sipas rregulloreve financiare.

Kjo i shtyu të tre ekipet të tregonin gjatë takimit të Komisionit F1 se ata donin qartësi më të madhe para se të votonin zyrtarisht në favor të përdorimit të ndëshkimeve sportive për shkelje të tilla.

“Teksti ose formulimi i cili është sjellë në Komisionin F1 nuk përfshinte çështjet sportive,” tha Binotto.

Esteban Ocon, Alpine A521, Carlos Sainz Jr., Ferrari SF21, Charles Leclerc, Ferrari SF21, Pierre Gasly, AlphaTauri AT02, Sebastian Vettel, Aston Martin AMR21, Antonio Giovinazzi, Alfa Romeo Racing C41 dhe George Russell, Williams FW43B

Esteban Ocon, Alpine A521, Carlos Sainz Jr., Ferrari SF21, Charles Leclerc, Ferrari SF21, Pierre Gasly, AlphaTauri AT02, Sebastian Vettel, Aston Martin AMR21, Antonio Giovinazzi, Alfa Romeo Racing C41 dhe George Russell, Williams FW43B

Foto nga: Steven Tee / Imazhe Motorsport

“Por pika është diskutuar në Komisionin F1, edhe nëse nuk është votuar [on].

“Beenshtë diskutuar, dhe disa skuadra, përfshirë Ferrari, po tregojnë se ne besojmë së pari duhet të qartësojmë disa afate, për t’u siguruar që gjithçka është e qartë, dhe ne mund të zbatojmë mbi dënimet financiare, si dhe ndëshkimet sportive për shkelje të procedurave. “

Binotto tha se ai shpresonte që qartësia do të sigurohej “shumë shpejt”, pas së cilës një votim zyrtar mund të ndodhte, dhe përshkroi se Ferrari nuk ishte kundër Mercedes për këtë çështje.

Lexoni gjithashtu:

“Sapo të ndodhë ai sqarim, ne mund të kemi një votim elektronik menjëherë pas, dhe sigurohuni që do të përfshijmë ndëshkimet sportive,” tha Binotto.

“Unë mendoj se në aspektin sportiv [penalties], në parim, të gjitha ekipet ishin dakord. Disa prej nesh së pari duan të sqarojnë disa afate.

“Ne vetëm duhet të krejtësisht, me FIA, [get] disa sqarime së pari, por nuk mendoj se në synime, ne jemi në pozicione të kundërta “.

Diskutimet midis ekipeve dhe FIA ​​mbi detajet më të hollësishme të rregulloreve financiare janë vendosur të vazhdojnë në javët e ardhshme.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu