Ferrari mendon se synimi i saj për të përfunduar të paktën i treti në kampionatin e konstruktorëve të Formula 1 vitin e ardhshëm është bërë më i vështirë nga rivalët që marrin një avantazh përmes sistemit të shenjave.

Pavarësisht nga një fushatë e vështirë e vitit 2020, ku Ferrari u pengua nga një motor i dobët dhe një makinë shumë e zvarritur, ajo mendon se mund të bëjë fitime të mira në 2021.

Drejtori i ekipit Mattia Binotto nuk sheh asnjë arsye pse veshja nuk mund të kthehet në pozicionin e saj historik si një ekip i rregullt i parë.

“Skuadra ka qenë e aftë të përfundojë e dyta në pesë vitet e fundit, përveç një të tretës,” tha ai. “Kështu që unë mendoj se e treta nuk është plotësisht e pamundur. Unë mendoj se duhet të jetë së paku objektivi ynë minimal për sezonin e ardhshëm.”

Sidoqoftë, Binotto është i ndërgjegjshëm që kompleksiteti i sistemit të shenjave F21 2021 mund t’u japë një avantazh konkurrentëve si Racing Point dhe AlphaTauri.

F1 ka vendosur një sistem të shenjave për vitin e ardhshëm ku skuadrat mund të zgjedhin se ku të shpenzojnë burimet e zhvillimit.

Ekipet janë të kufizuara në dy argumente, por një çudinë e rregullave do të thotë që veshjet që përdorin kutitë e shpejtësisë të klientit dhe pezullimin – si Racing Point dhe AlphaTauri – janë në gjendje të azhurnojnë ato pjesë pa shenjë.

Ekipet rivale u përpoqën të parandalonin që ajo situatë të ndodhte, por ato nuk ishin të suksesshme, dhe kjo e ka lënë Ferrarin të ndërgjegjshëm se si mund të pengojë formën e vet.

“Ne kemi kufizime në zhvillimin tonë për vitin e ardhshëm, i cili është sistemi i shenjave”, tha Binotto rreth perspektivave të Ferrarit për 2021.

“Me vetëm dy argumente për të luajtur, ne disi duhet të përpiqemi të adresojmë ose modifikojmë dobësitë e këtij viti.

“Por ka skuadra të cilat, për momentin, nuk janë të kufizuara nga argumentet. Ata kanë marrë argumente falas, Racing Point dhe AlphaTauri.

“Pra, ato skuadra do të kenë një avantazh, një avantazh konkurrues [compared] për ne dhe ekipet e tjera, në drejtim të zhvillimit, që duhet të jemi plotësisht të vetëdijshëm.

“Pastaj, ekipe të tjera [McLaren] do të ndryshojë prodhuesit e motorëve dhe mund të ketë një azhurnim për sa i përket fuqisë së motorit, për të cilin përsëri duhet të jemi të vetëdijshëm.

“Kështu që përsëri konkurrentët do të jenë shumë të fortë vitin e ardhshëm. Por, siç thashë, besoj se kemi arritur këtu në Maranello, një ekip i fortë dhe kam besim të plotë se mund të bëjmë një punë më të mirë krahasuar me atë që bëmë sot. “

Pavarësisht nga ndjenja se Ferrari ka potencial për të përfunduar tre më të mirët vitin e ardhshëm, Binotto nuk e kupton ende një mundësi për të dalë si një sfidues i Mercedes.

“Unë mendoj se duhet të jemi realistë,” tha ai. “Hendeku për ekipin më të mirë sot është shumë i madh. Unë mendoj qartë se kush fitoi [this season] do të jetë përsëri shumë i fortë vitin e ardhshëm.

“Gjatë sezonit, unë nuk mendoj se ata sollën shumë zhvillime në rrugën e duhur sepse ata ishin sigurisht të përqendruar në 2021, kështu që unë pres që kjo skuadër të jetë e fortë, shumë e fortë, përsëri vitin e ardhshëm.

“Unë mendoj se nuk ka asnjë befasi. Kështu që të thuash që ne mund të kthehemi në rrugën e duhur vitin e ardhshëm dhe të luftojmë për kampionatin do të ishte joreale.”

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu