Sainz u kualifikua i gjashti për garën e tij në shtëpi në Barcelona, ​​dy vende dhe një i dhjeti i trembur i shokut të skuadrës Charles Leclerc.

Por Ferrari u mundua në gomat e mesme gjatë Grand Prix të Portugalisë fundjavën e kaluar, dhe Sainz përfundimisht ra nga pikët për të përfunduar një të 11-in e zhgënjyer.

Për më tepër, ai pranon se problemi i menaxhimit të gomave të Ferrarit ka të ngjarë të rishfaqet gjatë Çmimit të Madh Spanjoll.

“Ne po sjellim një deficit në garë,” tha ai. “Ne e dimë që në menaxhimin e gomave jemi se nuk jemi aty ku duam të jemi akoma.

“Në Portimao ne luftuam shumë, dhe pamë përsëri të Premten se nuk kemi ritmin më të mirë të garës dhe degëzimin e gomave.

“Por në të njëjtën kohë nëse kemi një fillim të mirë, dhe ne e ekzekutojmë strategjinë mirë, unë ende mendoj se mund të përfundojmë përpara pjesës tjetër.

“Unë mendoj se pjesërisht pak më pak drejt në këtë udhë po ndihmon konkurrencën tonë relative të jetë pak më e lartë.

“Por siç mund ta shihni, sektori i fundit po punon mirë, makina po punon mirë në qoshe, dhe ne në fakt kishim një ekuilibër mjaft të mirë gjatë gjithë fundjavës.”

Duke zgjeruar perspektivat për garën, Sainz shpjegoi se kuptimi i tij për paketën Ferrari po vazhdon të rritet, duke i dhënë më shumë mjete për të luftuar në mes të mesfushës.

Carlos Sainz Jr, Ferrari SF21, Charles Leclerc, Ferrari SF21

Carlos Sainz Jr, Ferrari SF21, Charles Leclerc, Ferrari SF21

Foto nga: Steven Tee / Imazhe Motorsport

“Unë vazhdoj të mësoj gjëra dhe vazhdoj t’i zbatoj ato kur dal në rrugën e duhur,” shtoi Sainz.

“Në kualifikim punuan për mua disa gjëra që punuan për mua në Portimao dhe tani po përpiqem të shoh se çfarë mund të bëjmë nesër [Sunday], sepse nesër është dita jonë më e komplikuar, ku normalisht shkojmë pak mbrapa.

“Në garë ne ende kemi probleme me gomat dhe le të shohim nëse nesër mund ta zvogëlojmë atë pak. Fillimi këtu siç e dini, ashtu si kualifikimi, është shumë i rëndësishëm dhe ne do të përpiqemi të shkojmë përpara.”

Sainz ka dalë gradualisht në majë të makinës së tij të re, veçanërisht në kualifikim, dhe në fund të fundit ishte i zhgënjyer që u tejkalua nga Leclerc kur kishte rëndësi në Q3.

“Të them të drejtën, unë isha përpara në Q1 dhe Q2,” tha ai.

“Dhe edhe pse arrita të kursej dy grupe gomash për Q3, asnjë nga xhiro nuk ishte ashtu siç dëshiroja të ishin. Ndihesha sikur sot mund të kisha qenë para me disa xhiro të forta.

“Por nuk ishte rasti. Unë ende jam duke luftuar mjaft në disa lloje këndesh që nuk mund t’i përsëris, si në Kthesën 10 dhe Kthesën 7, duke u përpjekur të ndiej pjesën e përparme.

“Por gjëja pozitive është se përsëri në Q1 bëra vetëm një vrapim, dhe kjo tregon se besimi po rritet. Dhe se në të vërtetë mund të jem shumë i shpejtë kur gozhdoj prehrin “.

Lidhur me drejtimin e tij përfundimtar Q3 ai shtoi: “Ishte më i mirë me trafikun, makina përpara ishte më afër. Besoj se mund të kisha bërë 1m17.4 si në vrapimin e parë ashtu edhe në të dytin. Kështu që nuk arrita ta bëj, dhe është diçka për t’u parë ”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu