Ferrari shkon në 2021 duke kërkuar të rimarrë veten nga fushata e saj më e keqe në 40 vjet pasi u rrëzua në të gjashtin në kampionatin e konstruktorëve sezonin e kaluar, duke shënuar vetëm tre përfundime në podium.

Ekipi luftoi me një makinë të mundimshme SF1000 që u komprometua nga mungesa e shpejtësisë së vijës së drejtë, për shkak të njësisë së energjisë të dobët dhe konceptit tërheqës aerodinamik.

Ekipi gjithashtu filloi fillimin e vonuar të sezonit duke njoftuar tashmë Sebastian Vettel do të largohej nga ekipi në fund të vitit 2021, duke nënshkruar Carlos Sainz Jr si zëvendësuesin e tij.

Ndërsa realiteti i gjendjes së Ferrarit u bë i qartë për ekipin në pjesën e hershme të vitit të kaluar, një atmosferë “e çuditshme” u shfaq në Maranello, sipas Leclerc.

Carlos Sainz Jr, Ferrari SF21

Carlos Sainz Jr, Ferrari SF21

Foto nga: Zak Mauger / Imazhe Motorsport

“Në fillim kishte një atmosferë të çuditshme në fillim në vitin 2020 ku kuptuam realitetin e gjërave, se ishte shumë më keq sesa ajo që prisnim,” tha Leclerc kur u pyet nga Autosport për atmosferën në Ferrari.

“Ka qenë një kohë kur nuk ishte e mrekullueshme. Por shumë shpejt mentaliteti ndryshoi dhe kishte një motiv të madh për t’u përpjekur dhe të kthehemi atje ku duam të jemi.

“Unë mendoj se kjo nuk ndryshoi për këtë vit. Me Carlos, ai po sjell përvojë edhe nga ekipe të tjera, se ai është shumë interesant dhe se po na jep gjithashtu botë të reja për të eksploruar.

“Pra, kjo është shumë interesante, por unë mendoj se mentaliteti i ekipit në vetvete është akoma aq i motivuar sa vitin e kaluar dhe është vërtet i gatshëm të shtyjë që të kemi gjëra më të mira dhe ditë më të mira së shpejti.”

Lexoni gjithashtu:

Ferrari u inkurajua nga performanca e saj me makinën e re SF21 përmes provave javën e kaluar në Bahrein, me shefin e ekipit Mattia Binotto që deklaroi se shpejtësia e vijës së drejtë nuk ishte më një disavantazh në sezonin 2021.

I pyetur në lidhje me fitimet e performancës së ekipit përmes testimit para-sezonal, Binotto tha se ishte i kënaqur me atë se si të dhënat përputheshin me pritjet e Ferrarit në fabrikë.

“Ne u përpoqëm të zhvillonim sa më shumë që të mundeshim pjesën e pasme të makinës,” tha Binotto.

“Ajo që ishte më e rëndësishme për ne ishte të kuptonim korrelacionin me tunelin e erës dhe simulimet, pra mbledhjen e të dhënave dhe krahasimin.

“Unë mendoj se ne jemi mjaft të kënaqur me korrelacionin, që do të thotë se kemi një bazë të mirë të paktën për simulimet e ardhshme ose zhvillimet eventuale.

“Korrelacioni ishte një faktor kryesor në ato [test] ditë Deri më tani të paktën, po shkon mjaft mirë “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu