Charles Leclerc dhe Carlos Sainz Jr do të fillojnë sezonin e Formula 1 2021 me status të barabartë si shoferë, thotë drejtori i ekipit të Ferrari Mattia Binotto.

Sainz vjen në vend të Aston Martin të lidhur me Sebastian Vettel në Ferrari, pasi ka kaluar dy sezonet e fundit me McLaren.

Edhe pse Leclerc do të hyjë në sezonin e tij të tretë në ekipin italian, ndërsa Sainz është gati të fillojë fushatën e tij të parë atje, Binotto e ka të qartë se nuk ka një shofer numër një.

“Nuk ka asgjë të shkruar në kontratën e Charles-it që të jetë udhëheqësi (i ekipit),” tha Binotto.

“Unë mendoj se të dy do të jenë të lirë të luftojnë në rrugën e duhur. Mendoj se është e rëndësishme që ata të mos dëmtojnë vetveten, kjo është e qartë, por mendoj se ata do të kenë mundësi të barabarta, sigurisht në fillim të sezonit.”

Binotto tha se përparësia e Ferrarit do të ishte gjithnjë maksimizimi i pikëve të kampionatit të konstruktorëve, kështu që çdo përfshirje në muret e gropave në porositë e ekipeve do të ishte vetëm në atë front.

“Prioriteti ynë kryesor, siç thashë në të kaluarën dhe do të mbetet, është të zgjedhim pikët e ekipit,” shtoi ai.

“Kështu që mund të ndodhë që në disa gara, do të jetë e rëndësishme që të dy në një farë mënyre të ndihmojnë vendimet e ekipit ose të pranojnë vendimet e ekipit në mënyrë që të zgjedhin se çfarë është interesi i ekipit.

“Dhe duke bërë interesin e ekipit mendoj se ne po mbizotërojmë dhe po ndihmojmë gjithashtu interesin e shoferëve.

“Më vonë gjatë sezonit, nëse do të ketë një avantazh të qartë të një shoferi ndaj tjetrit dhe se njëri nga dy shoferët mund të arrijë një objektiv i cili nuk është i mundur për tjetrin, unë mendoj se do të jetë një diskutim i hapur midis të dyve.

“Pastaj, le të shohim se si ne mund ta ndihmojmë përfundimisht njëri-tjetrin, por gjithsesi në të mirë të ekipit. Por optimizimi i pikëve të ekipit është përparësia e parë.”

Sainz kishte ditën e tij të parë në Maranello të Premten, ku u tregua rreth fabrikës dhe kishte një takim të hershëm për të njohur njerëzit me të cilët do të punonte.

Duke folur për përvojën e tij, Spanjolli thotë se përvoja fillestare e të qenit në Maranello ishte diçka që ai do ta mbante mend për pjesën tjetër të jetës së tij.

“Theshtë hera e parë me të kuqe, e cila është padyshim, siç mund ta imagjinoni, mjaft e veçantë,” tha ai të Premten.

“It’sshtë një ditë e veçantë për mua në përgjithësi. Dhe ndoshta është një ditë që nuk do ta harroj kurrë.

“Unë jam plotësisht i gatshëm, plotësisht i motivuar këtu sot tashmë, pasi u largova dje nga Britania e Madhe. Krejtësisht e re, dhe plotësisht e freskuar për këtë sfidë të re.

“Do të ketë disa Krishtlindje dhe disa festa për t’u shkëputur dhe për t’u siguruar që t’i rimbushim bateritë sa më shpejt që të jetë e mundur.

“Por ju mund të jeni i sigurt që unë do të jem këtu shumë herët në janar për të vazhduar të shtyj, për të ndihmuar këtë ekip të ecë përpara sa më shpejtë në drejtimin më të mirë.

“Mezi pres të jem i sinqertë. Sot kam pasur tashmë takimet e mia të para, vështrimin e parë përreth fabrikës dhe është diçka që nuk do ta harroj kurrë.”

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu